Jak co roku studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wraz z Fundacją DKMS organizują akcję Helpers’ Generation, czyli rejestrację potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. W dniach 3-4 grudnia od 09:00 do 16:00 prowadzona będzie ona w kortowskiej Starej Kotłowni. Szczegóły zdradziła nam dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM – Marta Wangin.
Uniwersytecki punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych tworzony jest przede wszystkim z myślą o pracownikach UWM. Ale otwarty będzie dla każdego, kto zdecyduje się podjąć decyzję o dołączeniu do bazy DKMS i podarowaniu swojemu bliźniakowi genetycznemu szansy na wyzdrowienie.
Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?
Dawstwo szpiku kostnego to wyjątkowy gest, który może uratować życie. Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi. Tylko 25% pacjentów znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostali mogą liczyć na to, że swojego bliźniaka genetycznego znajdą w szeregach dawców szpiku i komórek macierzystych, którzy zarejestrowali się w bazie.
Kto może zostać dawcą?
Każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, nieposiadający znacznej nadwagi.
Jak przebiega rejestracja?
Przeprowadzona zostanie z Tobą rozmowa, by upewnić się, że możesz zostać zarejestrowany/a w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych. Wypełnisz formularz z danymi kontaktowymi, by Fundacja DKMS mogła się z Tobą skontaktować, kiedy Twój bliźniak genetyczny będzie Cię potrzebował. Pobierzesz samodzielnie patyczkami wymaz z wewnętrznej części policzka. Pobrany materiał (patyczki) zostanie wysłany do DKMS, gdzie wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane zostaną do bazy dawców. Otrzymasz informację, że zostałaś/eś wpisana/y do bazy. Od tej chwili możesz spodziewać się telefonu z informacją, że Twój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy, a Ty, nic nie tracąc, możesz uratować mu życie.
Z Martą Wangin z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM rozmawiał Krzysztof Gajewski. Posłuchajcie!
Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych prowadzona będzie także na początku grudnia na kilku wydziałach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.