RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Znamy wyniki VI edycji konkursu Studencki Grant Rektora

Napisane przez dnia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ogłosił wyniki szóstej edycji konkursu Studencki Grant Rektora. O finansowe wsparcie projektów badawczych starało się w tym roku kilkanaście kół naukowych. Dofinansowanie otrzymało natomiast osiem z nich.

 

 

W konkursie Studencki Grant Rektora o wsparcie finansowe swoich badań mogą starać się wszystkie studenckie koła naukowe działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Kwalifikacja projektów odbywa się w ramach obszarów obejmujących następujące dziedziny:
– dziedzina nauk humanistycznych, dziedzina nauk społecznych, dziedzina nauk teologicznych, dziedzina sztuki;
– dziedzina nauk rolniczych, dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych;
– dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
– dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Finansowaniu podlegają projekty:
– konstrukcyjne – projekty, których efektem są konstrukcje;
– badawcze – projekty, których efektem są wyniki badań, stanowiące materiał do przygotowania pracy naukowej;
– artystyczne – wystawy, koncerty, przygotowanie do uczestnictwa w konkursach; festiwalach i innych wydarzeniach o wysokiej randze artystycznej,
– edukacyjne – doświadczenia, pokazy naukowe.

Podstawą przystąpienia do konkursu było złożenie w wymaganym terminie (do 31 października 2024 roku) w Biurze ds. Studenckich poprawnie wypełnionego kompletnego wniosku z dołączonym kosztorysem.

Elementy, które podlegały ocenie:
– adekwatność do zamierzonych działań,
– innowacyjność,
– współpraca z organizacjami i firmami,
– wartość pozyskanych środków finansowych i rzeczowych z zewnątrz (nie pochodzących z UWM),
– interdyscyplinarność,
– wartość postawionych celów odnośnie obszaru realizacji projektu i jego wpływu na otoczenie,
– wartość rezultatów odnośnie charakteru projektu,
– wartość projektu dla Uniwersytetu,
– promocja Uniwersytetu,
– zasadność kosztorysu.

 

Kontynuujemy projekt Studencki Grant Rektora. To już szósta edycja. Zainteresowanie było podobne, jak w poprzednich latach. Może wpłynęło trochę mniej projektów, ale za to są bardzo interesujące, wielowymiarowe i z różnych dziedzin nauki. Do sfinansowania skierowanych zostało 8 projektów badawczych. Uczelnia przeznaczy na ten cel blisko 80 tysięcy złotych”

– mówi Prorektor ds. studenckich UWM prof. Sławomir Przybyliński.

Projekty zakwalifikowane do finansowania:
1. Międzywydziałowe Koło Naukowe Biochemii Medycznej – „Polimorfizm rs12794714 w genie cytochromu CYP2R1 i jego związek z poziomem białka CYP2R1 u pacjentów autystycznych”
2. Koło Naukowe Biotechnologów – „Jak geny wpływają na smak? Badanie polimorfizmów w genach związanych z odczuwaniem smaku kwaśnego i gorzkiego (TAS2R38 – rs713598, CA6 – rs2274333, KCNJ2 – rs236514) i nawyków żywieniowych w społeczności akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz mieszkańców Olsztyna”
3. Studenckie Koło Naukowe Chemików – „AtmoPlast – Badanie wpływu warunków atmosferycznych na stabilność wybranych polimerów i powstawanie cząstek mikroplastiku”
4. Studenckie Koło Naukowe Biochemii i Biologii Molekularnej w Parazytologii „Paradise” – „Pasożyty a kontrola stanu zapalnego u żywiciela: pęcherzyki zewnątrzkomórkowe nicienia pasożytniczego Anisakis simplex w roli regulatora ścieżki sygnałowej NLRP3”
5. Naukowe Koło Pszczelarskie „Dzikie pszczoły” – „Wpływ materiału użytego do konstrukcji uli na zawartość cząsteczek mikroplastiku w produktach pszczelich”
6. Studenckie Koło Naukowe Analityki i Zarządzania Publicznego – „Teoretyczne i empiryczne determinanty partycypacji społecznej i politycznej młodzieży”
7. Studenckie Koło Naukowe Lingwistyki w biznesie – „Obraz dawnego i współczesnego Kortowa w ujęciu lingwistyczno-kulturowym”
8. Studenckie Koło Naukowe Robotów Mobilnych – „Symulator samochodowy wykorzystujący Napęd Capstana (Capstan Drive)”

Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera z prof. Sławomirem Przybylińskim.

 

 

Koła naukowe działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie tradycyjnie spotkają się w przyszłym roku podczas Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych. 54. edycję konferencji zaplanowano w dniach 24-25 kwietnia. A niedawno  odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich wydziałów UWM z Prorektorem ds. Studenckich oraz Pełnomocnikiem Rektora ds. Kół Naukowych. Dodajmy, że ruszyła już także wstępna rejestracja na stronie: mskn.uwm.edu.pl.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist