W połowie stycznia proponujemy dwa wydarzenia na Scenie Mirka Mastalerza w Koszarach Dragonów oraz zapraszamy na kolejną niedzielę 26 stycznia do filharmonii. Zagra tam jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia polskiego jazzu – Tomasz Chyła Quintet.
18 stycznia (sobota) – Scena Mirka Mastalerza, 18:00
IZA & LATYNOSCY BROTHERS
Na olsztyńskiej Muzycznej Scenie Mirka Mastalerza zabrzmią piosenki z pierwszego albumu zespołu Iza & Latynoscy Brothers nagrany z miłości do pulsujących, pełnych oparów i nostalgii, gorących rytmów i pięknych melodii.
Rozgrzewające muzyczne menu – od rumby przez tango do bossa novy. Od idealnej na wieczór Havany, w oparach dobrego powietrza Buenos Aires aż po pulsujące sensualnością plaże Rio de Janeiro.
Koncert będzie muzyczną podróżą wśród oceanów bossa novy, rumby i salsy. Niezwykły kompozytor-melodysta Maciej Łyszkiewicz skomponował utwory, do których piękne teksty napisała Iza Kowalewska inspirując się poetami polskiej piosenki i z przymrużeniem oka podejmując z nimi dialog. Piękne melodie rodem z lat 50 tych XX wieku flirtują z tekstem. Będziecie mogli powrócić do zapomnianych szlagwortów i melodyjnych refrenów, do których wszyscy tęsknimy.
Maciej Łyszkiewicz – wybitny melodysta, kompozytor, pianista, twórca takich zespołów jak: No Limits, Leszcze, Łyczacza.
Iza Kowalewska – wokalistka o głosie jak plaster miodu, autorka muzyki i tekstów, muzykoterapeutka, współtwórczyni grupy Muzykoterapia.
Adam Golicki – błyskotliwy perkusista z dużymi osiągnięciami na polach muzyki jazzowej.
Dominik Jabłkowski – wyjątkowy kontrabasista, interpretator muzyki eksperymentalnej, grający z czołówką polskiej sceny jazzowej.
Ryszard Bazarnik – niesamowity perkusjonista, twórca Największego Bębna Świata, posiadacz podwójnego Rekordu Guinnessa, wynalazca Szalonego projektu Koncert na Ścianie.
Do takiej mieszanki wybuchowej dołączy na saksofonie Michał Sasinowski.
Zaproszenia czekają w poniedziałek, środę i piątek w UWM FM Po Południu i we wtorek w Radio Rano.
19 stycznia (niedziela) – Scena Mirka Mastalerza, 18:00
EUGENIUSZ MALINOWSKI – PIEŚNI ZNANE I NIEZNANE WŁODZIMIERZA WYSOCKIEGO
Eugeniusz Malinowski, aktor filmowy i teatralny, reżyser, muzyk, kompozytor, charyzmatyczny pieśniarz, wykonawca piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej, prezenter telewizyjny, założyciel Fundacji na rzecz zbliżania kultur OPEN ART, oraz twórca Międzynarodowego Festiwalu Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego, a także Międzynarodowego Festiwalu Zbliżania Kultur w Warszawie, znany w Polsce również jako Syberyjski Bard.
Urodził się w Biełowie na Syberii, w rodzinie polskiego poszukiwacza złota, który jeszcze przed Rewolucją Październikową w Rosji od roku 1915 wydobywał na Syberii złoto. Po wybuchu Rewolucji 1917 roku został za to osądzony przez Bolszewików i zesłany na Sybir.
Zaproszenia czekają we wtorek i czwartek w UWM FM Po Południu I w środowej Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.
26 stycznia (niedziela) – Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, 18:00
TOMASZ CHYŁA QUINTET
Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, polskiego jazzu. Kwintet prowadzony jest przez charyzmatycznego skrzypka – Tomasza Chyłę. Dał się on poznać szerokiej publiczności za sprawą swojego unikatowego, ostrego brzmienia instrumentu, bezkompromisowości oraz poprzez brakiem zahamowań w swojej muzyce.
Jego kwintet od kilku lat eksploruje muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziło się pięć albumów „Eternal Entropy” (2017),” Circlesongs” (2018), „Live at Polish Radio 3″(2019), „da Vinci” (2021) oraz najnowszego albumu studyjnego „Music We Like To Dance To” (2023), wydanego przez niezależną wytwórnię Alpaka Records.
Trasa promująca płytę odbyła się w Azji oraz Europie. Album został uznany za płytę roku 2023 w ankiecie JAZZ TOP 2023, przeprowadzonej przez renomowany magazyn Jazz Forum. To ogromne wyróżnienie i dowód na pozytywną recepcję, z jaką spotyka się muzyka formacji. Dodatkowym wyróżnieniem są drugie miejsca Tomasza Chyły jako muzyka roku, oraz zespołu w kategorii zespół akustyczny. Ponadto w lutym 2024 Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do najważniejszych polskich nagród muzycznych, Fryderyków. Tomasz Chyła Quintet otrzymał nominacje w kategorii Muzyka Jazzowa – Album Roku, natomiast Tomasz Chyła otrzymał nominacje w tej samej kategorii jako Muzyk Roku.
Najnowsza produkcja „Music we like to dance to” to zaproszenie do wspólnego tańca, bez zbędnego teoretyzowania i skomplikowanych rozważań. Ten album to muzyczna szczerość, dzięki której słuchacz znajdzie to, czego potrzebuje w danym momencie. Prog-rockowe riffy przełamywane pięknymi melodiami, przypominają odbiorcy o funkcjonalności muzyki, która służy nam od wieków. Słuchając utworów z płyty słuchacz czuję się jak na dobrej imprezie, gdzie muzyka zelektryzuje całe ciało, nie wiadomo w którym momencie zaczyna się tańczyć.
Zaproszenia czekają we wtorek i środę w Uwierz w Muzykę.