RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Koncertowa różnorodność na przełomie stycznia i lutego

Written by on

W ostatnim tygodniu stycznia i pierwszy weekend lutego Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert legendarnej formacji Kury. W Carpenterze ekstremalny metal zaserwują Todestag, Onira i Messorem. Na Scenie Mirka Mastalerza w sobotę wystąpi ceniony kompozytor i twórca muzyki filmowej Daniel Bloom, a w niedzielę młodzi jazzmani Malczewski & Podubiński Quartet. W najbliższych dniach będziemy mieli dla Was również zaproszenia na koncert grupy Big Cyc w auli Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

 

 

30 stycznia (czwartek) – Kuźnia Społeczna, 20:00

KURY

Legendarna trójmiejska grupa Kury reaktywowała się w listopadzie 2023 roku. Pretekstem do powrotu na scenę była głośna reedycja przez wytwórnię S7 nagrodzonego Fryderykiem ’98 drugiego albumu zespołu – kultowego „P.O.L.O.V.I.R.U.S.a”, przez wielu krytyków i fanów uważanego za jedną z najważniejszych polskich płyt lat 90.

W 2024 roku Kury zagrały wiosenną trasę koncertową, występując w dużych klubach oraz pojawiając się na kilku prestiżowych festiwalach. Aktualnie zespół pracuje nad kolejną płytą o roboczym tytule „Fioletowy album”, która ma ukazać się jesienią nakładem S7 Records. W listopadzie 2024 roku Kury odbyły trasę „Jesienna Deprecha Tour”, podczas której oprócz hitów znanych z „P.O.L.O.V.I.R.U.S.a” zespół wykonał premierowo wybrane utwory z nadchodzącego albumu. Wychodząc naprzeciw pytaniom fanów z miast, które nie znalazły się na trasie, w 2025 r. zespół wraca z dogrywką i zamyka P.O.L.O.V.I.R.U.S.a w gablotce.

Kury:
Tymon Tymański – gitara, bas, śpiew;
Olaf Deriglasoff – gitara, bas, śpiew;
Szymon Burnos – instrumenty klawiszowe, śpiew;
Michał Gos – bębny;
Jerzy Mazzoll – instrumenty dęte.

Zaproszenia czekają w poniedziałek w UWM FM Po Południu i wtorek w Uwierz w Muzykę. 

 

 

31 stycznia (piątek) – Carpenter Inn, 20:00

ŁYNOWYCIE: MESSOREM, ONIRA, TODESTAG

TODESTAG:
Polski projekt black metalowy założony w 2021 roku w Olsztynie. Zespół w swoich kompozycjach łączy elementy melodyjnego, jak i dysonansowego grania, w swoich tekstach powołują się na fatalizm, dekadencje oraz antychrześcijaństwo.

Skład:
Mateusz Stanka – gitara
Karol Wysocki – gitara, wokal
Jakub Szulc – bas
Wiktor Kaźmierczak – perkusja

ONIRA:
Post-black metalowy projekt z Olsztyna zachęca do wspólnej wędrówki po ścieżkach pełnych wątpliwości, złudnych nadziei oraz prób poznania, podczas których choć na chwilę słuchacz otrzyma możliwość przeniknięcia do odmiennej przestrzeni.

Skład:

Michał Wójtowicz – gitara, wokal
Basia Kozioł – gitara
Jonasz Pawłowski – bas
Michał Krzyżanowski – perkusja

MESSOREM:
Zespół założony w 2018 roku w Olsztynku. W swej twórczości spaja elementy tradycyjnego, brudnego black metalu przeplatanymi death metalem, odnosząc się do marności życia i szeroko pojętemu nihilizmu.
Aktualnie w trakcie nagrywania pierwszego wydawnictwa.

Skład:
Deloth – bas
Michał Krzyżanowski – perkusja (zastępstwo)
Ghul – gitara
Belial – gitara
Nazgûl – wokal

Zaproszenia czekają w środę w Uwierz w Muzykę i w czwartek w Zakładzie Patologii Dźwięku. 

 

 

1 lutego (sobota) – Scena Mirka Mastalerza, 19:00

DANIEL BLOOM LIVE SOLO

Daniel Bloom to kompozytor, archeolog i producent muzyki filmowej oraz elektronicznej. Skomponował ścieżki dźwiękowe m.in do filmów „Kallafiorr” „Wszystko co kocham”, „Tulipany”, „Słodki Koniec Dnia”, „Nieulotne”. Ostatnie stworzył muzykę do serialu produkcji Netflixa „Wzgórze Psów” oraz serialu SkyShowtime „Warszawianka”.

Komponuje również muzykę do dokumentów („Warszawa Miasto Podzielone”, „Neon”, „Political Dress”, „Tomasz Ossoliński: Before the show”) czy sztuk teatralnych. Ma na koncie swoje autorskie produkcje muzyczne z muzyką elektroniczną m.in płyty „Thorn”, „Event Horizon”, „S.O.S. Kosmos” czy ostatni studyjny album „Lovely Fear”, który otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyk.

Zaproszenia czekają w poniedziałek i wtorek w Uwierz w Muzykę oraz w środę w UWM FM Po Południu. 

 

 

2 lutego (niedziela) – Scena Mirka Mastalerza, 19:00

MALCZEWSKI & PODUBIŃSKI QUARTET

Tomasz Podubiński- kompozytor i gitarzysta pochodzący z Olsztyna. Student kompozycji w klasie prof. Aleksandra Kościowa oraz gitary jazzowej w klasie prof. Marka Napiórkowskiego na Uniwersytetcie Muzycznym Fryderyka. Absolwent Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Brał udział w kursach mistrzowskich m.in. z Pēterisem Vasksem, Wałentynem Silwestrowem, Martą Ptaszyńską czy Shaj Maestro. Ze swoimi zespołami koncertował w takich klubach jak Akwarium czy Spatif. Na jego grę wpływ mają zarówno nowocześni jazzowi gitarzyści tacy jak Mike Moreno, ale także legendy jazzu takie jak Lee Konitz czy Lennie Tristano. Gra na gitarze prowadzącej w rock’n’rollowym zespole Tranzyt.

Karol Malczewski – pianista oraz kompozytor młodego pokolenia pochodzący z Olsztyna, absolwent Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu w klasie Krzysztofa Dysa oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na kierunku fortepian jazzowy w klasie Dominika Wani. W swojej grze dąży do połączenia muzyki klasycznej z formą jazzową. Inspiruje się muzykami tradycyjnego jazzu takimi jak Lennie Tristano, ale również i kompozytorami szeroko pojętej muzyki klasycznej jak na przykład Alexander Scriabin. Zdobywca Grand Prix na międzynarodowym konkursie „Olimpico Jazz Contest 2024” z dodatkową nagrodą za kompozycję, zdobywca Grand Prix na ogólnopolskich przesłuchaniach pianistów jazzowych im. Mieczysława Kosza oraz na ogólnopolskim konkursie pianistycznym im. Feliksa Nowowiejskiego, finalista “Novum Jazz Festiwal – Nowa Nadzieja Jazzu”, Wyróżnienie na Blue Note Jazz Competition 2024. Aktywny muzyk koncertujący w Polsce i za granicą, współpracował z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Dzielił scenę z muzykami takimi jak Kasia Moś, Igor Herbut, Adam Sztaba czy Nikola Kołodziejczyk.

Filip Botor – kontrabasista i gitarzysta basowy młodego pokolenia, kompozytor. Zafascynowany stykiem tradycji i nurtów, barwą i fakturą muzyczną. Laureat nagród zespołowych: Grand Prix Jazz nad Odrą 2023, Nagroda Główna Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2023, II nagroda Konkursu Jazz Juniors 2023. Aktywny na scenie polskiej i europejskiej, dzielił scenę z takimi artystami, jak: Grzegorz Nagórski, Kuba Więcek, Mateusz Pospieszalski, Joanna Duda, Grzegorz Karnas, Elchin Shirinov, Sam Levin. Występował m.in. w Oslo, Atenach, Brukseli i Budapeszcie. Członek zespołów: Product May Contain, Know Material, Nasz Garaż, Isomer In Flux, RGFX.

Tymoteusz Huget – perkusista pochodzący z Katowic, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, aktualnie student Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. W swojej grze największy nacisk kładzie na brzmienie oraz wykorzystanie jak najszerszej palety barw z instrumentu. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych: Grand Prix Ladies Jazz Festival 2023, Pierwsza nagroda w kategorii U25 7 Virtual Jazz Club, II miejsce Jazz Water Meetings. Aktywny muzyk koncertujący w Polsce i za granicą, współpracował na scenie takim artystą jak: Kasia Moś, Paktofonika, Adam Sztaba, Nikola Kołodziejczyk, Javier Girotto czy Jules Buckley. Występował m.in w Brnie, Mediolanie, Bolonii i Luksemburgu. Aktualnie współpracuje z zespołami: Quietet, The Ancimons, Paktofonika Live Band, Karol Malczewski Trio.

Zaproszenia czekają od środy do piątku w Uwierz w Muzykę oraz w czwartek w UWM FM Po Południu.

 

 

15 lutego (sobota) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 20:00

BIG CYC GRA „Z PARTYJNYM POZDROWIENIEM”

Każdy kto w Polsce słuchał rocka miał ją. Była młoda, dowcipna i bezczelna… Trzydzieści pięć lat temu ukazała się pierwsza płyta zespołu Big Cyc „Z partyjnym pozdrowieniem”. Już sama okładka wzbudzała kontrowersje. Wódz rewolucji Włodzimierz „Ilicz” Lenin zrobiony ośmieszająco na… punka. Ten do niedawna „święty” komunizmu był potraktowany przez autora okładki nader swobodnie. Ubrany był w skórzaną ramoneskę, guziki do koszuli miał ozdobione znaczkami anarchii, a w uchu tkwił mu świecący kolczyk. No i ta fryzura czyli punkowy irokez! Dawno nikt tak ostro nie zakpił z ikony światowego proletariatu. Okładka świetnie zapowiadała zawartość muzyczną, bo po takiej petardzie graficznej, można było spodziewać się sporej dawki rockandrollowej beczki śmiechu.

Dla zespołu Big Cyc płyta stała się przepustką do sal koncertowych i festiwali w całej Polsce, a piosenki takie jak np. Berlin Zachodni trafiły do żelaznego kanonu hitów polskiego rocka. Zespół rozbił tą płytą także bank z nagrodami. Posypały się tytuły takie jak „Płyta Roku”, „Przebój Roku” czy „Okładka Roku”, a Krzysztof Skiba został uznany za „Autora Tekstów Roku”. Po latach ten pierwszy krążek zespołu Big Cyc zasłużenie dorobił się statusu „kultowej płyty”, a sam zespół stał się muzyczną legendą.

Kapitan Żbik, Dzieci Frankensteina, Babcia klozetowa zapraszają na wyjątkowe koncerty, bo BIG CYC zagra cały materiał z pierwszej płyty. W programie koncertu, na bis pojawią się także utwory wybrane przez fanów.

Zaproszenia czekają we wtorek i w piątek w UWM FM Po Południu, w czwartkowym RockBloku oraz w kolejnych dwóch tygodniach przed koncertem. 

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist