Pracownicy Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaangażowali się w projekt wolontariacki ”Moc dobra” organizowany przez Fundację Rozwoju Michelin – firmy, która jest partnerem uczelni. Wspólnie stworzyli pracownię sensoryczną, która wspiera rozwój dzieci w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łęgajnach. Ale to dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest program wolontariatu pracowniczego. Studenci i pracownicy chcą się angażować. Doskonale widać to choćby podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kortowskim sztabie w niedzielę pracować będzie blisko 200 osób.
Ścieżka sensoryczna jest zestawem elementów i struktur i angażuje różne zmysły: dotyku, wzroku, słuchu i równowagi. Dzieci, które z niej korzystają, uczą się odbierać i przetwarzać różne bodźce, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój poznawczy. Ponadto kontakt z różnorodnymi fakturami i kolorami ma działanie relaksujące i uspokajające, dzięki czemu pomaga się wyciszyć i zredukować stres.
Ze środków przekazanych przez Fundację Rozwoju Michelin zakupiliśmy potrzebne materiały, a w wykonanie ścieżki zaangażował się cały zespół CWO i przedstawicielka Michelin. Każdy zrobiony przez nas kwadrat sensoryczny ma inną fakturę i dostarcza innych bodźców. Dzieci mogą układać elementy w dowolnej kolejności w nowej pracowni sensorycznej w swojej szkole. Uświadomiliśmy sobie, że posiadamy supermoce, ale największej radości dostarczył nam widok zadowolonych dzieci korzystających z przygotowanej przestrzeni”
– tłumaczy Marta Wangin, dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. Firma Michelin jest wieloletnim partnerem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Współpraca opiera się na realizowaniu wspólnej misji wspierania edukacji, rozwoju i innowacji.
Od lat dzielimy się doświadczeniami, organizujemy wykłady o zawodach przyszłości, wspieramy koła naukowe, prowadzimy programy mentoringowe, oferujemy praktyki studenckie i rozwijamy studia dualne. Tym razem nasza współpraca przerodziła się w coś wyjątkowego – wspólny projekt wolontariacki. Razem stworzyliśmy pracownię sensoryczną dla dzieci w Szkole Podstawowej w Łęgajnach. To miejsce, w którym najmłodsi mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się i bawić w przyjaznym środowisku. Wierzę, że takie inicjatywy niosą realną zmianę i mają ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Dla nas są one źródłem satysfakcji i odzwierciedleniem wartości, które wyznajemy”
– mówi Tomasz Matusiak, szef rekrutacji i employer brandingu w Michelin.
Justyna Stawecka, wicedyrektorka CWO, zapewnia, że angażowanie się w wolontariat pracowniczy niesie za sobą same zalety.
Dzięki temu, że zaangażowaliśmy się w ten projekt nie tylko wsparliśmy lokalną społeczność, ale także dało nam to poczucie, że mamy wpływ na otoczenie, mogąc zmieniać je na lepsze. Czujemy satysfakcję z niesienia pomocy i obdarzania kogoś naszą energią, wiedzą i wsparciem
– przyznaje. Oprócz polepszania warunków egzystencji drugiego człowieka, wolontariat jest formą samorozwoju – zarówno na gruncie społecznym, jak i innych kompetencji przydatnych w codziennym życiu.
Zdobyliśmy również wiedzę na temat istotnych problemów społecznych oraz spojrzeliśmy na świat i życie z innej perspektywy. Wolontariat pracowniczy to rozwijanie kompetencji twardych i miękkich, które przydają się w pracy zawodowej. To również okazja do nawiązania nowych kontaktów i budowania lokalnych partnerstw, pozytywnych relacji oraz integracji zespołu w oparciu o wartości.”
Projekt “Moc dobra” to doskonały przykład na to, jak wspólna praca na rzecz społeczności lokalnej może przynieść korzyści wszystkim zaangażowanym – zarówno pracownikom, jak i dzieciom, które będą korzystały z efektów naszej pracy. Zostajemy z poczuciem satysfakcji, jak również z nowymi kontaktami, które dzięki tej inicjatywie przerodziły się w relacje. Współpraca w oparciu o nie przynosi realne efekty i co ważne – jest dobrą inwestycją na przyszłość. Dzięki niej powstają nowe projekty, jesteśmy zapraszani do różnych inicjatyw, ale też budujemy wizerunek Uniwersytetu i właściwie wykorzystujemy jego potencja”
– dodaje Marta Wangin.
Z Justyną Stawecką i Martą Wangin rozmawiał także nasz reporter Krzysztof Gajewski. Posłuchajcie!
Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym zależy na wzmocnieniu wpływu społecznego naszej uczelni i realizowaniu kolejnych inicjatyw wolontariackich. Dlatego też CWO zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach nt. wolontariatu pracowniczego na UWM. Aby wyrazić swoją opinię czy określić, czy chcemy angażować się w tego typu działania, a jeśli tak, to w jakich obszarach chcielibyśmy działać i co nas motywuje, to można wypełnić ankietę – wystarczy kliknąć w link i zalogować się do panelu pracownika.
Tekst: Marta Wiśniewska i Piotr Szauer