RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Wracają „Naukowe środy na UWM”!

Written by on

Nowe tematy, nowe przestrzenie do odkrycia i kolejni znakomici prelegenci, którzy podczas wykładów otwartych podzielą się z Wami swoimi zainteresowaniami badawczymi i zaproszą nas do świata ciekawej, bliskiej codzienności wiedzy. Wracają „Naukowe środy na UWM”! Pierwsze spotkanie już 26 lutego w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie!

 

 

II edycja „Naukowych śród na UWM” startuje już 26 lutego!

Wszystkie spotkania w ramach „Naukowych śród”, wzorem ubiegłego roku, zaplanowano w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM (ul. M. Oczapowskiego 12B) – w sali 306/307 na III piętrze. Pierwszy wykład już 26 lutego o 12:00. Cztery kolejne odbędą się: 12 marca, 26 marca, 9 kwietnia i 23 kwietnia. Godzina pozostaje zawsze ta sama – 12:00.

Prelekcje potrwają około godzinę, po czym słuchacze będą mieli czas na ewentualne zadanie pytań, jakie narodziły się podczas wykładu, podzielenie się refleksjami, dyskusję.

Inspiracje do tematów czerpiemy z codziennego życia. Chcemy kontynuować misję popularyzacji wiedzy o sprawach, z którymi styczność mamy na co dzień”

– przekonują organizatorzy.

Zgodnie z tą myślą drugą edycję „Naukowych śród na UWM” zainauguruje wykład prof. Marioli Wołk z Wydziału Humanistycznego, która opowie o… wulgaryzmach. Choć zapewne nie jest to zjawisko obce użytkownikom polszczyzny, wspólnie zastanowimy się, kto i – przede wszystkim – dlaczego zwykle używa wulgaryzmów. Czemu służy ich rosnąca popularność w komunikacji oficjalnej? Naukowczyni wyjaśni też różnicę między przekleństwem, wulgaryzmem i wyzwiskiem.

Podczas „Naukowych śród” wybierzemy się też na merytoryczną wycieczkę do lasu! Przewodniczką będzie nie kto inny jak dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Na wykładzie zadamy sobie podstawowe pytanie: po co człowiekowi las? Porozmawiamy o społecznych funkcjach lasu, czynnikach kształtujących wizerunek lasów i leśników oraz o korzyściach, czyli co tak naprawdę możemy mieć z relacji człowiek – las. Zdradzimy nieśmiało… więcej niż (być może) sądzicie!

Poruszymy też kwestię wszędobylskiego mikroplastiku, a specjalistyczny głos w tej sprawie zabierze dr inż. Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Badacz wskaże, w jaki sposób najczęściej mamy do czynienia z mikroplastikiem i jakie niesie to za sobą konsekwencje. W jakiej skali mikroplastik jest obecny w naszej codzienności i czy warto się przed nim chronić? Na tym skupimy się podczas trzeciego spotkania.

Współcześnie dużo uwagi poświęca się również dobrostanowi zwierząt. Zagłębimy się w ten temat pod kierunkiem dr inż. Justyny Błażejak-Grabowskiej z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Naukowczyni opowie, jak zapewniać zwierzętom godne życie i… jak ma się do tego myślistwo. No właśnie, myślistwo: zło absolutne czy aktywność z uzasadnioną słusznością, zakorzeniona w tradycji? Czy da się tę tradycję pogodzić z dbałością o dobrostan zwierząt?

Finał II edycji „Naukowych śród na UWM” odbędzie się pod znakiem igrania z technologią. Dr inż. Tomasz Krzywicki z Wydziału Matematyki i Informatyki wyjaśni, czym w istocie jest deepfake, o którym słyszy się często szczególnie w kontekście niechlubnych praktyk. Jak rozpoznać deepfake’a i, co najważniejsze, czy można bronić się przed nieetycznymi technikami technologicznymi? Nie możemy się doczekać, by wysłuchać, jak ekspert zapatruje się na tę kwestię.

Wykłady w ramach „Naukowych śród na UWM” są otwarte dla każdego i bezpłatne.

26.02 – dr hab. Mariola Wołk, prof. UWM (WH): Mówisz do mnie brzydko? O wulgaryzmach w polszczyźnie

12.03 – dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak (WRiL): Im dalej w las, tym więcej drzew – dlaczego warto chodzić do lasu?

26.03 – dr inż. Karol Mierzejewski (WBiB): (Nie)smaczny mikroplastik – jak wpływa na nasz organizm?

9.04 – dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska (WBZ): Między polowaniem a ochroną. Jak dbać o dobrostan zwierząt?

23.04 – dr inż. Tomasz Krzywicki (WMiI): Model zamiast Twojej twarzy – czym jest deep fake i dlaczego nam zagraża?


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist