552 lata temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Jeden z najwybitniejszych Warmiaków (cztery dekady swojego życia spędził m.in. w Olsztynie, Fromborku i Lidzbarku Warmińskim) jest patronem obchodzonego 19 lutego Dnia Nauki Polskiej. W Centrum Popularyzacji i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim zatytułowane „Mikołaj Kopernik w oczach poetów”. Z literaturoznawcą z Katedry Literatury Polskiej UWM rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Mikołaj Kopernik (1473–1543) – jego życie, osiągnięcia naukowe i wpływ na myśl epoki – inspirował poetów na przestrzeni wieków. Szczególne zainteresowanie jego postacią widoczne było w XIX i XX wieku, kiedy astronom i jego przełomowa teoria stały się punktem odniesienia dla literackich rozważań nad problemami epoki. Utwory nawiązujące do Kopernika nie tylko upamiętniały genialnego uczonego, lecz także podejmowały refleksję nad ludzkimi granicami poznania. Na Warmii i Mazurach Kopernik utrwalił się w literaturze jako ikona kulturowa i symbol regionu.
Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera z prof. Zbigniewem Chojnowskim!
Prof. Zbigniew Chojnowski był gościem cyklu „Spotkania z nauką” organizowanego przez Kortosferę – Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie oraz Olsztyńskie Forum Nauki.