RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska Kobietą Sukcesu Warmii i Mazur!

Written by on

Prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska kieruje pracą Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska (Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). W swoich badaniach koncentruje się na obecności mikrozanieczyszczeń w środowisku (m.in. na wpływie mikroplastiku na strukturę gatunkową i aktywność mikroorganizmów).  Ta aktywność została właśnie doceniona. Poznajcie zwyciężczynię 27. edycji Wyborów Kobiety Sukcesu na Warmii i Mazurach!

 

 

Prof. dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska jest specjalistką w dziedzinie biotechnologii środowiskowej. Kapituła wyborów Kobiety Sukcesu na Warmii i Mazurach, doceniła jej dorobek naukowy oraz innowacyjne podejście do badań nad ochroną środowiska. Naukowczyni z UWM o tytuł konkurowała z 38 innymi kobietami aktywnie działającymi na rozmaitych polach – kulturalnym, społecznym czy biznesowym. Nagrodę odebrała podczas gali, która 7 marca odbyła się w Ostródzie.

To ogromne wyróżnienie i docenienie tej pracy, którą do tej pory wykonywałam. Takie ukoronowanie dotychczasowych osiągnięć. Myślę, że jest to najcenniejsze dla mnie wyróżnienie do tej pory”

– mówi prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska. I dodaje, że ten wybór bardzo ją zaskoczył.

Przeglądając biografie tych pań, które również były nominowane do nagrody, byłam pod ogromnym wrażeniem tego, jak są zaangażowane w pracy na rzecz swoich społeczności lokalnych, jak ciekawe biznesy prowadzą czy przyczyniają się do rozwoju kultury w regionie. To wszystko było bardzo inspirujące! No i nie spodziewałam się, że właśnie ja zostanę w taki sposób wyróżniona!”

Z prof. Agnieszką Cydzik-Kwiatkowską spotkała się nasza reporterka Weronika Tarasiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

 

Prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska prowadzi badania nad biotechnologicznymi rozwiązaniami dla zrównoważonego rozwoju. Jej prace mają istotne znaczenie dla ochrony zasobów wodnych i walki z globalnymi problemami środowiskowymi. Jest ceniona za prace związane z mikrobiologicznymi i technologicznymi podstawami granulacji tlenowej, umożliwiającej efektywne oczyszczanie ścieków. Uważa, że zadaniem naukowców jest popularyzowanie wiedzy i zwiększanie świadomości społecznej. Pomagać mogą w tym media, a wraz z nimi i takie inicjatywy jak plebiscyt Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur.

Bardzo dobrze, że tematy związane z ochroną środowiska przebijają się do tzw. mainstreamu. Cieszę się, że interesują się tym środki masowego przekazu i że w takim plebiscycie jak ten dostrzeżono moją działalność. Każdy z nas chce spędzać czas na łonie natury, wejść do jeziora z czystą wodą, pochodzić po lesie, gdzie da się odpocząć od hałasu i pooddychać świeżym powietrzem. Ale żeby to było możliwe, to musimy pewne rzeczy w naszym życiu pozmieniać – np. dokonywać mądrych wyborów konsumenckich”

– wyjaśnia prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska. A jakie – jej zdaniem – cechy charakteru pomagają osiągnąć kobietom sukces w nauce?

Przede wszystkim: wiara w siebie, pracowitość i taka kobieca życzliwość w stosunku do innych. To fajnie się sprawdza, szczególnie w pracy zespołowej. Dużo jest w naszych rękach!”

Warto odnotować, że tytuł Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2025 nie jest jedynym wyróżnieniem, w którym doceniono działalność prof. Cydzik-Kwiatkowskiej. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Wraz z dr hab. Magdaleną Zielińską, prof. UWM została wyróżniona za nowatorskie badania nad usuwaniem bisfenolu A ze ścieków. Z kolei w 2019 roku w jej ręce trafiła Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju za realizację nowatorskiego projektu „Tlenowy osad granulowany efektywną technologią oczyszczania ścieków oraz źródłem bioproduktów”.

 

 

Złota dziesiątka 27. edycji Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur:

1. prof. dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska — specjalistka w dziedzinie biotechnologii środowiskowej, kierownik Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska, wykładowca na Wydziale Geoinżynierii UWM.

2. Joanna Szaban – menedżerka w branży IT (technologii informatycznych), testerka oprogramowania, autorka projektu Fake Detector (wykrywacz fejków/fałszywek w internecie) – platformy AI do identyfikacji kontentu online.

3. Elżbieta Zabłocka — starosta Powiatu Bartoszyckiego, działaczka samorządowa.

4. Barbara Marta Morawska – mrągowianka urodzona na Wileńszczyźnie, prezeska Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, od 30 lat współorganizatorka Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

5. Monika Kazimierczyk — instruktorka teatralna i animatorka kultury, reżyserka i dramoterapeutka, twórczyni Teatru „Przebudzeni” z PSONI Koło w Ostródzie.

6. Marta Drózda-Kulkowska — dyrygent chóru OSM I stopnia oraz nauczyciel teorii muzyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, Dyrygent i Dyrektor Artystyczny chóru „Cantata” z Elbląga.

7. Magdalena Socha — psycholog, dyrektorka międzynarodowego festiwalu o tematyce penitencjarnej w Olsztynie, rzeczniczka prasowa Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie, w stopniu majora.

8. Agnieszka Ewald — znana jako „Facetka od Stresu”, certyfikowana coach, trenerka biznesu i konsultantka kryzysowa. Twórczyni pierwszej w Polsce platformy z relaksacjami dla pokolenia Z.

9. Anna Lewikowska — sołtyska sołectwa Waszulki; animator kultury lokalnej, szkoleniowiec z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości społecznej.

10. Beata Brokowska — dziennikarka, freelancerka; badaczka losów i twórczości warmińsko-mazurskiej rzeźbiarki Balbiny Świtycz-Widackiej.

 

Relację przygotowali: Marta Wiśniewska i Piotr Szauer.


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist