RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Koncertowy finał marca. Kto wystąpi?

Written by on

Zajezdnia MOK-u, aula CEiIK-u, Scena Mirka Mastalerza oraz Carpenter Inn to miejsca, do których zapraszamy w tym tygodniu. Już w środę materiał z debiutanckiej płyty „Żywica” premierowo przedstawi Łukasz Jędrys. W piątek pod hasłem Winyle Tour 2 zagrają: Proletaryat, Closterkeller i Kobranocka. W sobotę wystąpi „polska Aretha” Joanna Knitter z zespołem Blues & Folk Connection a także metal core’owe zespoły Entreaty, Black Star Mantra i Asylum Awaits. W niedzielę Łukasz Kuropaczewski & Maciej Frąckiewicz feat. Bartek Miler wykonają „Victorię”.

 

26 marca (środa) – Zajezdnia MOK 19:00

ŁUKASZ JĘDRYS: ŻYWICA – KONCERT PREMIEROWY

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert Łukasza Jędrysa, promujący jego pierwszą długogrającą płytę pt. „Żywica”. Wydarzenie w ramach cyklu Muzyka Olsztyna odbędzie się w środę 26 marca o godz. 19:00 w Zajezdni MOK przy ul. Knosały.

Łukasz Jędrys to wokalista, gitarzysta, songwriter. Zaczynał od muzykowania na ulicy, Mieszkańcom Olsztyna jest dobrze znany z występów na Starym Mieście. Jędrys jest laureatem kilkudziesięciu festiwali piosenki, w tym m.in. Grand Prix Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” czy Studenckiego Festiwalu Piosenki. Od wielu lat występuje na terenie całego kraju i aktywnie działa na lokalnej scenie. Dużą wagę przykłada nie tylko do tego jak gra i śpiewa, ale także o czym.

Koncert w Zajezdni MOK promuje pierwszą długogrającą płytę Łukasza Jędrysa pt. „Żywica” – nagraną w Olsztynie i stanowiącą zbiór dwunastu różnorodnych piosenek napisanych na przestrzeni ostatniej dekady. Tego dnia na scenie wystąpi dla Państwa następujący kwartet:

Łukasz Jędrys – głos, gitara
Piotr Banaszek – instrumenty klawiszowe
Kornel Jasiński – gitara basowa, kontrabas
Aleksander „Olas” Ostrowski – perkusja, instr. perkusyjne

Zapraszamy na wieczór z piosenką poetycką w autorskim wydaniu!

Wydarzenie z miejscami siedzącymi.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek (Uwierz w Muzykę) i wtorek (Radio Rano). 

 

 

28 marca (piątek) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00

WINYLE TOUR 2 – KOBRANOCKA + PROLETARYAT + CLOSTERKELLER

Winyle Tour 2. Powrót legend! Druga odsłona kultowego cyklu Winyle Tour 2 to prawdziwa muzyczna podróż w czasie, która znowu połączy pokolenia! Tym razem, na scenie zobaczysz Kobranockę, Proletaryat i Closterkeller – zespoły, które definiowały muzykę lat 80. i 90.

Ta trasa to więcej niż koncerty – to hołd dla złotej ery polskiej muzyki, a także doskonała okazja, by przypomnieć sobie hity, które kształtowały całe pokolenia. Winyle Tour to cykl, który zyskał uznanie fanów podczas pierwszej edycji, a teraz powraca w jeszcze mocniejszym składzie. Czy pamiętasz czasy, gdy muzyka była odtwarzana z winyli, a przeboje takich zespołów jak Kobranocka i ich „Kocham Cię jak Irlandię” śpiewano przy każdej okazji? Teraz masz szansę usłyszeć to na żywo!

Na trasie Winyle Tour 2 nie zabraknie również ostrych, punkowych brzmień od Proletaryatu, zespołu, który od dekad wzbudza emocje dzięki swoim bezkompromisowym tekstom i energetycznym występom. A na koniec, klimatyczny, gotycki rock Closterkellera z Anją Orthodox na czele – zespół, którego występy są pełne magii i mroku.

12 miast, 12 niezapomnianych wieczorów pełnych muzyki, emocji i wspomnień. Nie przegap tej wyjątkowej trasy – Winyle Tour 2 to prawdziwe święto dla wszystkich fanów polskiego rocka!

Wejściówki do wygrania we wtorek i czwartek (UWM FM Po Południu), środę i czwartek (Radio Rano) oraz piątek (Uwierz w Muzykę).

 

 

29 marca (sobota) – Scena Mirka Mastalerza, 19:00

JOANNA KNITTER BLUES & FOLK CONNECTION

Joanna Knitter Blues & Folk Connection to zespół złożony z czołowych trójmiejskich muzyków. Do tej pory wydali oni trzy albumy: „Cruel cruel world”, „Hard, hard times” oraz krążek „Aretha” będący hołdem złożonym Pierwszej Damie Soulu, z którego muzyka zabrzmi już niedługo na Jazzowej Scenie Mirka Mastalerza. O tej właśnie płycie Maciej Szalbierz w Twoim Bluesie napisał:

„[Joanna Knitter] śpiewa z wielką swobodą, z żarem, zadziorem, nadaje piosenkom własnego sznytu, zarazem nie gubiąc tego, co w nich charakterystyczne i powszechnie znane z brawurowych wykonań Arethy”, a redaktor Piotr Iwicki w Jazz Forum: „Joanna Knitter porywająco interpretuje kanon repertuaru Arethy Franklin, a robi to w sposób, który ustawia ten album w szeregu najlepszych w 2020 roku”.

Podczas koncertu będzie można wysłuchać kilkunastu piosenek z repertuaru Arethy Franklin – zarówno tych świetnie znanych, czyli Respect, Chain of fools czy Think, jak i tych mniej popularnych, jak See saw czy Spirit in the dark. Dzięki improwizacyjnym zdolnościom
muzyków, każdy koncert jest niepowtarzalny, bardzo energetyczny i niezwykle emocjonalny. Blues & Folk Connection zagrają w składzie:

Krzysztof Hadrych – gitara
Artur Jurek – klawisze i organy Hammonda
Adam Żuchowski – kontrabas
Piotr Góra – perkusja
Joanna Knitter – wokal

Na koniec, na zachętę, dodamy jeszcze recenzję Czesława Romanowskiego, napisaną po premierze nowego materiału w klubie Żak w Gdańsku: „Knitter czuje się na scenie (…) niezwykle swobodnie, jest wulkanem energii, śpiewa całym ciałem (…). Jej interpretacje „Respect”. „Think” czy przejmującego, podanego na franklinowską modłę songu Paula Simona „Bridge Over The Troubled Water” przyprawiają o ciarki”.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek (UWM FM Po Południu), wtorek i środę (Uwierz w Muzykę) i piątek (Radio Rano).

 

 

29 marca (sobota) – Carpenter Inn, 19:30

CORE NIGHT: ENTREATY, BLACK STAR MANTRA, ASYLUM AWAITS

Entreaty – Warszawa, PL

Warszawski zespół z nieoczywistym podejściem do metalcore. Kontrastami przekazujemy w piosenkach nasze emocje i kształtujemy interesujące brzmienia. W 2024 roku zadebiutowaliśmy z pierwszym LP zatytułowanym 'a new definition of an end’.

Black Star Mantra – modern / progressive metal

Stołeczna kapela obracająca się w klimatach progresywnego i nowoczesnego metalu, meandrująca pomiędzy światem marzeń, lęków, fobii i nadziei na lepsze jutro. Ciężkie, nowoczesne granie okraszone elektroniką, agresywne wokale, patetyczne melodie i wciągające riffy. Tego wieczoru zespół promował będzie na żywo materiał z płyty długogrającej Escape Reality, której premiera zaplanowana jest na 13 lutego 2025.

Asylum Awaits – Gdańsk, PL

Asylum Awaits (Metalcore – Gdańsk) – Wcześniej grali pod nazwą „Red Crow”, aczkolwiek przebranżowili się po wydaniu ich debiutanckiego singla „Bleed For You” rozpoczynając tym nowy etap w swojej karierze. Ich graniem wywołają u was silne poczucie nostalgii i przeniosą was do ery MySpace. Ich styl łączy metalcore z elektronicznymi i symfonicznymi brzmieniami, a tak na serio to zapraszamy na muzyczną stymulację (metal – zabawa).

LINE UP:
20:00 Asylum Awaits
21:00 Entreaty
22:00 Black Star Mantra

Wejściówki do wygrania w środę w Uwierz w Muzykę i w czwartek w RockBloku. 

 

30 marca (niedziela) – Scena Mirka Mastalerza, 19:00

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI & MACIEJ FRĄKIEWICZ + BARTEK MILER GRAJĄ „VICTORIĘ”

Koncert promujący nowy album uznanych w świecie polskich artystów – muzyczny pomost łączący odległe epoki i style. Ruiny gliwickiego teatru Victoria, w których powstał album, mają w sobie coś magicznego: emanują tajemniczością, przywołują echa dawnej świetności, skłaniają do refleksji nad przyszłością. Ów splot różnych nitek czasu odnaleźć można w nagranej tam muzyce: wiek XVIII spotyka XXI, XX, czasem zerka w stronę baroku. Nie da się jej łatwo opisać.

Tropy wiodą do filharmonii, cześć sięga argentyńskich kawiarni, inne – kierują ku współczesności. Przekracza ona gatunkowe granice, łącząc elementy tanga, jazzu, muzyki dawnej, współczesnej i elektronicznej. Powstałe w ten sposób brzmienie przenika repertuar Victorii i sprawia, że z utworów twórców z różnych stron świata i różnych epok tworzy się zwarta muzyczna opowieść: spójna, poruszająca, wciągająca, jak każda dobrze opowiedziana historia.

Łukasz Kuropaczewski

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore. Jest jednym z niewielu polskich muzyków klasycznych, który może się pochwalić występami w takich miejscach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie czy Concertgebouw w Amsterdamie. Na swoim koncie ma setki koncertów w Europie, Azji, obu Amerykach i na Karaibach.

Nagrał siedem albumów, z czego trzy – Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk. Sam artysta był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszporty Polityki. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę klasyczną. Premierowo wykonał koncerty Angelo Gilardino, Krzysztofa Meyera, Mikołaja Góreckiego, a z Baltimore Symphony Orchestra pod dyrekcją Marin Alsop słynne Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigi. Jest autorem gitarowej wersji Koncertu na altówkę Krzysztofa Pendereckiego, którą prawykonał z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdésa. Jest także pierwszym na świecie wykonawcą utworów gitarowych współczesnego, amerykańskiego kompozytora, Marca Neikruga.

Jest także cenionym kameralistą. Współpracuje z ikonami światowej muzyki, takimi jak kontratenor Jakub Józef Orliński, akordeonista Richard Galliano, skrzypek Daniel Hope czy wirtuoz mandoliny Avi Avital. Jego album Adela, nagrany z pianistą Aleksandrem Dębiczem i gościnnym udziałem Orlińskiego był jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce 2023 roku.
W 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversitat w Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesora. Jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Maciej Frąckiewicz

Wszechstronny i charyzmatyczny. Ma na koncie dziesiątki prestiżowych osiągnięć, w tym Paszport Polityki (2013), zwycięstwo na prestiżowym konkursie akordeonowym Arrasate Hiria (Hiszpania) (2012) czy nagroda główna wraz z nagrodą publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (2018). Wobec jego muzycznej wrażliwości nie sposób pozostać obojętnym. To wykonawca na miarę współczesności, w której młodzieńczy żywioł zderza się z doświadczeniem i głębią. Jego muzyczne interpretacje tchną świeżością i nieposkromionym artystycznym temperamentem.
Maciej Frąckiewicz „wart jest grzechu“, jak pisał po jego debiucie Jacek Hawryluk. To artysta totalny, który z równym kunsztem i finezją wykonuje muzykę dawną i najnowszą, przystępną i tę znacznie bardziej wymagającą. Dorota Szwarcman uznała go za „jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia“. Co więcej, Frąckiewicz. wpisał się już na stałe do panteonu najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu.

Jego błyskotliwa kariera rozwija się wielotorowo. Artysta występuje jako solista z najważniejszymi polskimi orkiestrami, a jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych. Jest także niestrudzonym propagatorem swego instrumentu wśród współcześnie tworzących kompozytorów. Z jego inspiracji powstało jak dotąd ponad 100 nowych utworów akordeonowych.

Bartek Miler

Wszechstronny polsko-francuski muzyk – perkusista, multiinstrumentalista, kompozytor, producent i wykładowca. Ukończył studia magisterskie w Konserwatorium Narodowym w Lyonie we Francji w klasie perkusji pod kierunkiem Jeana Geoffroya. We wrześniu 2021 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora sztuki w dziedzinie perkusji.

Zdobył liczne nagrody na konkursach w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech, Holandii i Francji. Był finalistą prestiżowego konkursu ARD w Monachium oraz zdobył wyróżnienie za najlepszą osobowość muzyczną na TROMP International Percussion Competition w Eindhoven. Jego talent doceniono także w programach stypendialnych, takich jak Młoda Polska czy ADAMI we Francji. W 2023 roku został odznaczony przez Ministra Kultury odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Występował jako solista w renomowanych salach koncertowych, m,in. Schola Cantorum w Paryżu, sala kameralna NOSPR oraz CK Zamek w Poznaniu podczas festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. W Filharmonii Poznańskiej, wraz z orkiestrą Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, dokonał prawykonania Koncertu Podwójnego na harmonijkę ustną chromatyczną, marimbę i orkiestrę smyczkową Kacpra Smolińskiego, transmitowanego przez Program Drugi Polskiego Radia.

Regularnie współpracuje z Łukaszem Kuropaczewskim i Maciejem Frąckiewiczem, jest także członkiem kwartetu Marka Napiórkowskiego Hipokamp i zespołu jazzowego Kacpra Smolińskiego. Od 2022 roku działa w grupie „Polish Audio Community” założonej przez kompozytora Pawła Górniaka.
Prowadzi warsztaty oraz kursy mistrzowskie w szkołach muzycznych w całej Polsce, wykłada perkusję klasyczną na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wejściówki do wygrania w środę i piątek (UWM FM Po Południu) oraz czwartek i piątek (Uwierz w Muzykę). 

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist