W poniedziałek 26 maja na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęła się XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Afryka – Historia – Suwerenność – Edukacja – Rozwój – Wyzwania”. Dni Afryki w Olsztynie to wydarzenie rozpoznawalne w kraju i na świecie. Przez kilka dni w stolicy regionu toczą się niezwykle ciekawe dyskusje, a wieczorami podczas spotkań mniej formalnych poznać można także kulturę afrykańskich krajów.
Jednym z pierwszych tegorocznych wydarzeń towarzyszących Dniom Afryki w Olsztynie była wystawa „Rytuały i ceremonie voodoo w Beninie”. W czwartek 22 maja w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie swoje fotografie zaprezentował tam Antonio Cossa – pochodzący z Mozambiku fotoreporter, który mieszka obecnie w Pradze, ale z aparatem podróżuje po świecie. Jest również korespondentem wojennym – m.in. z Ukrainy. Relację z tego wydarzenia znajdziecie TU.
Międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Afryka – Historia – Suwerenność – Edukacja – Rozwój – Wyzwania” rozpoczęła się natomiast w poniedziałek 26 maja na Wydziale Humanistycznym.
Temat tegorocznej konferencji jest bardzo szeroki i otwarty. Ideą Dni Afryki jest interdyscyplinarność. Mamy znakomitych gości z całego świata – od Afryki, przez Europę do Australii”
– mówił dr hab. Bara Ndiaye z Instytutu Historii UWM, który wspólnie z żoną prof. Iwoną Anną Ndiaye organizuje od ponad 20 lat Dni Afryki w Olsztynie. Zapytany o największe wyzwania XXI wieku dla tego kontynentu, odpowiada:
Wyzwolenie się, suwerenność! Większość z tych krajów, które odzyskały niepodległość w latach 60-tych XX wieku, nadal zmagały się z próbą neokolonializmu. Ten kontynent ma wszystko i powinien móc korzystać z tych dóbr. Afryka nie goni się z nikim. Jako najstarsza córka tego świata musi zająć swoje właściwe miejsce. By tak się stało, musi być mniej ingerencji innych państw.”
Nasze reporterki – Marta Wiśniewska i Małgorzata Kamińska – pierwszego dnia konferencji rozmawiały także z Emanuelem Kalejaiye – prezesem diaspory nigeryjskiej w Polsce – który w Kortowie opowiadał o filozofii afrykańskiej. Posłuchajcie!
Od samego początku było dla nas istotne, aby mówić o Afryce w gronie specjalistów, afrykanistów, ale także proponować wydarzenia, które mają wymiar kulturowy i edukacyjny. Uważamy, że ta przestrzeń wiedzy o świecie jest ważna w Polsce i w tej części Europy, ponieważ wciąż w świadomości Europejczyków funkcjonuje wiele stereotypów. Pewien stereotypowy obraz Afryki utrwalają też niestety media”
– podkreśla prof. Iwona Anna Ndiaye.
Kulturalne akcenty pojawiły się także w programie tegorocznych Dni Afryki w Olsztynie. W poniedziałek w foyer Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego UWM zaprezentowano wystawę „O życiu z albinizmem w Afryce”. W tym miejscu wieczorem odbył się pokaz bębniarski djembe przygotowany przez Strefę Bujania. Można było także posłuchać afrykańskiej muzyki i obejrzeć występ grupy tanecznej Golden Voices z Nigerii oraz pokaz ogniowo-taneczny (Iwona Anna Ndiaye, Aisha Ndiaye, Fundacja Tańca Pryzmat). Na miejscu była nasza reporterka Maja Stryjewska. Posłuchajcie jej relacji!