Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nie opuszcza grona 1500 najlepszych uczelni na świecie sklasyfikowanych w QS World University Rankings – jednym z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie. Umocnił swoją pozycję w tym zestawieniu i jest jedną z zaledwie 20 polskich uczelni, które zostały w nim docenione.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski od kilku lat konsekwentnie poprawia lub umacnia swoją pozycję w międzynarodowych rankingach, które stanowią istotne narzędzie w ocenie i porównywaniu jakości szkół wyższych na całym świecie. Jest to efekt między innymi umiędzynaradawiania kortowskiej uczelni w różnych aspektach, takich jak prowadzenie badań naukowych czy kształcenie studentów z zagranicy. Nie bez znaczenia są również działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, które podejmuje UWM, realizując Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Sukcesy te są możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu całej społeczności akademickiej.
QS World University Rankings
W ubiegłorocznym zestawieniu opracowanym przez Quacquarelli Symonds, UWM awansował z pozycji w przedziale 1200-1500 na miejsce w wyższej grupie, czyli w przedziale 1001-1200. Wyniki kolejnej edycji rankingu potwierdzają stabilną pozycję naszej uczelni w rankingu QS WUR, która nadal plasuje się w przedziale 1001-1200.
W rankingu QS World University Rankings 2026 sklasyfikowanych zostało 20 uczelni z Polski. Najwyższą pozycję zajmuje Uniwersytet Warszawski. Kryteria, według których oceniane są uczelnie wyższe w tym rankingu, to: reputacja akademicka, liczba cytowań, wyniki dotyczące zatrudnienia absolwentów, reputacja wśród pracodawców, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, umiędzynarodowienie, międzynarodowe sieci badawcze, liczba studentów z zagranicy oraz zrównoważony rozwój.
Na szczycie rankingu od kilkunastu lat znajduje się Massachusetts Institute of Technology (MIT) ze Stanów Zjednoczonych. W sumie swoją pozycję sprzed roku poprawiło prawie pół tysiąca uniwersytetów, a największy skok odnotował Sunway University z Malezji, który podniósł się o ponad 120 miejsc. Uczelnie sklasyfikowane w edycji 2026 QS World University Rankings reprezentują ponad 100 różnych lokalizacji na świecie.
Warto odnotować, że Quacquarelli Symonds prowadzi również ranking dyscyplin. W marcu br. dowiedzieliśmy się, że w tym zestawieniu zadebiutowała medycyna, a rolnictwo i leśnictwo utrzymało wysoką pozycję sprzed roku.
Dyscyplina nauki medyczne zajęła miejsce w przedziale 701-850 i – jak mówił wówczas „Wiadomościom Uniwersyteckim” prof. Marcin Mycko z Wydziału Lekarskiego – jest to dowód na postęp, jaki wydział zrobił w ostatnich latach.
Trzeba pamiętać, że Wydział Lekarski jest jednym z najmłodszych wydziałów naszego Uniwersytetu. W dodatku jest to dyscyplina, w której niełatwo jest osiągać naukowe sukcesy. Debiut w tym rankingu pokazuje, że kierunek, który obraliśmy, jest właściwy i że się rozwijamy.”
Tymczasem dyscyplina rolnictwo i leśnictwo drugi rok z rzędu zajęła wysoką pozycję w przedziale 201-250. Prof. Piotr Bórawski z Katedry Agrotechnologii i Agrobiznesu komentował, że ma na to wpływ m.in. duża liczba publikacji w renomowanych czasopismach naukowych oraz współpraca międzynarodowa z badaczami z innych krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, które niezmiennie pozostają najważniejszym ośrodkiem naukowym na świecie.
Szacuję, że około 20 procent naszych publikacji to publikacje z autorami z zagranicy, w tym ze Stanów Zjednoczonych, co powoduje, że jako naukowcy jesteśmy rozpoznawalni nie tylko na naszym lokalnym rynku, ale również za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Do naszego dobrego miejsca przyczyniło się również to, że wysoko oceniają nas nasi zagraniczni współpracownicy.”
Inne rankingi
Ostatnio Uniwersytet Warmińsko-Mazurski poprawił swoją pozycję również w Center for World University Rankings (CWUR). Przypadające mu 1459. miejsce (awans o 72 miejsca) oznacza, że Uniwersytet znalazł się w elitarnym gronie 6,8 proc. najlepszych uczelni z całego świata. Aby dokonać klasyfikacji uczelni, CWUR bierze pod uwagę cztery grupy wskaźników: edukacja, zatrudnienie, kadra oraz badania.
Uczelnia z Kortowa jest również doceniana w Polsce. W najbardziej prestiżowym polskim rankingu szkół wyższych przygotowywanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, UWM awansował o pięć miejsc i zajmuje teraz 45. lokatę. Swoją pozycję poprawił również w zestawieniu uniwersytetów i awansował o trzy pozycje – na 11. miejsce.
Źródło: Wiadomości Uniwersyteckie (Marta Wiśniewska).