Ekonomia, logistyka, zarządzanie oraz zarządzanie i inżynieria produkcji – to cztery kierunki kształcenia proponowane w trwającej rekrutacji na studia w roku akademickim 2025/2026 przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do kogo skierowana jest ta oferta? Jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci? M.in. o to zapytaliśmy dra Tomasza Wierzejskiego, prodziekana ds. kształcenia WNE. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Logistyka to najnowszy kierunek, który w ofercie Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM pojawił się przed rokiem i był jednym z najchętniej wybieranych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od wielu lat wydział kształci natomiast na kierunkach: ekonomia i zarządzanie. Natomiast zarządzanie i inżynieria produkcji to studia realizowane we współpracy z Wydziałem Nauk Technicznych.
Dwa z tych kierunków – logistyka oraz zarządzanie i inżynieria produkcji – mają profil praktyczny. Jest tam mniej wykładów a więcej ćwiczeń i praktyk w przedsiębiorstwie lub innej instytucji. Zawsze tłumaczę, że należymy do nauk społecznych. Niektórym wydaje się, że ekonomia czy zarządzanie dotyczy tylko biznesu, tej sfery takiej bardzo rynkowej. A są to kierunki po których można pracować w bardzo wielu obszarach – np. w administracji publicznej lub służbach (m.in. w wojsku). Jeśli chodzi o taką ogólną charakterystykę, staramy się na I stopniu studiów pokazać wiele różnych opcji. Natomiast na studiach II stopnia można wybrać już bardziej precyzyjny zakres. Mamy też studia dualne – z firmą Michelin i bankiem Citi Handlowym. Mocno współpracujemy z przedsiębiorcami w regionie, co tak naprawdę gwarantuje sukces na rynku pracy zaraz po skończeniu studiów”
– mówił w naszym studiu dr Tomasz Wierzejski. Prodziekan ds. kształcenia WNE podkreśla, że klasyczny kierunek – czyli ekonomia – jest często punktem wyjścia do dalszych wyborów studentów.
Ekonomia to nauka o wyborach, czyli o czymś z czym stykamy się tak naprawdę nie tylko w biznesie, ale też w życiu. To kierunek, który daje szerokie horyzonty również pod kątem wyboru studiów II stopnia. Ekonomia otwiera oczy na wiele obszarów i… nie jest już dzisiaj tak bardzo matematyczna. Mamy narzędzia, które pozwalają sobie z tym radzić. My staramy się przede wszystkim uczyć myślenia, czyli wnioskowania.”
Z drem Tomaszem Wierzejskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Terminy rekrutacji na UWM
Studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie realizowane w języku polskim na UWM:
– rejestracja — od 6 czerwca do 14 lipca,
– opłata rekrutacyjna — do 14 lipca,
– wgranie do IRK skanów dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego — od 23 czerwca do 14 lipca, do godziny 15:00,
– ogłoszenie listy kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — 17 lipca, od godziny 13:00,
– potwierdzenie zamiaru studiowania przez kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — do 24 lipca, do godziny 15:00.
Studia stacjonarne drugiego stopnia, niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w języku polskim na UWM:
– rejestracja — od 6 czerwca do 22 lipca,
– opłata rekrutacyjna — do 22 lipca,
– wgranie skanów do IRK dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego — od 23 czerwca do 22 lipca,
– ogłoszenie listy kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — 24 lipca, od godziny 13:00,
– potwierdzenie zamiaru studiowania przez kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — do 30 lipca, do 15:00.
Szczegółowe informacje (wraz z opisem każdego z oferowanych kierunków studiów) znajdziecie na stronie: rekrutacja.uwm.edu.pl.