Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzi kształcenie na trzech kierunkach studiów. To: biologia, biotechnologia i mikrobiologia. Czym różnią się one od siebie? Jak na rynku pracy radzą sobie ich absolwenci? Dlaczego w trwającej rekrutacji warto wybrać któryś z nich? O tym w studiu Radia UWM FM opowiadały: prof. Małgorzata Dmitryjuk i prof. Dorota Juchno. Posłuchajcie!
Kto w szczególności powinien zainteresować się ofertą kształcenia Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM?
Biologia jest nauką podstawową. Wiemy, że uczymy się jej w szkole. Jeżeli ktoś ma zamiłowania biologiczne, przyrodnicze, to na pewno odnajdzie się na tym kierunku. Mamy tu dwa zakresy kształcenia – biologia stosowana i nauczanie biologii. Natomiast biotechnologia jest już nauką bardziej praktyczną i biotechnolodzy są przygotowani do pracy w różnego rodzaju gałęziach gospodarki. Tworzenie leków, szczepionek, tworzenie żywności funkcjonalnej – to wszystko robi się w laboratoriach biotechnologicznych i do tego przygotowany jest biotechnolog. Mikrobiologia odkrywa to, czego nie widzimy gołym okiem. Wiemy, że współczesny świat rządzony jest przez mikroby, wirusy. Pokazała to pandemia COVID-19″
– podkreśla prof. Dorota Juchno, prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. I dodaje:
Biologia dotyczy życia – nas wszystkich. Według mądrych tego świata to nauka przyszłości! Bill Gates powiedział, że jednym z zawodów, który przetrwa sztuczną inteligencję jest właśnie biolog. Tworzymy wszystko, co jest nowe dla ludzkości. Zapraszamy więc do studiowania na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM!”
Prof. Małgorzatę Dmitryjuk – prodziekan ds. kształcenia i rozwoju WBiB – zapytaliśmy natomiast o sylwetkę absolwenta tego wydziału.
Absolwenci naszych kierunków będą świetnymi pracownikami w różnych gałęziach przemysłu, również w jednostkach badawczych, różnych typach laboratoriów, jednostkach zajmujących się ochroną przyrody i środowiska, ekorozwojem, planowaniem przestrzennym, gospodarowaniem zasobami i zajmujących się monitorowaniem środowiska. Absolwenci kierunku mikrobiologia dodatkowo świetnie odnajdą się w laboratoriach mikrobiologicznych, natomiast biotechnolodzy na pewno znajdą zatrudnienie w różnych gałęziach przemysłu.”
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Terminy rekrutacji na UWM
Studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie realizowane w języku polskim na UWM:
– rejestracja — od 6 czerwca do 14 lipca,
– opłata rekrutacyjna — do 14 lipca,
– wgranie do IRK skanów dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego — od 23 czerwca do 14 lipca, do godziny 15:00,
– ogłoszenie listy kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — 17 lipca, od godziny 13:00,
– potwierdzenie zamiaru studiowania przez kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — do 24 lipca, do godziny 15:00.
Studia stacjonarne drugiego stopnia, niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w języku polskim na UWM:
– rejestracja — od 6 czerwca do 22 lipca,
– opłata rekrutacyjna — do 22 lipca,
– wgranie skanów do IRK dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego — od 23 czerwca do 22 lipca,
– ogłoszenie listy kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — 24 lipca, od godziny 13:00,
– potwierdzenie zamiaru studiowania przez kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — do 30 lipca, do 15:00.
Szczegółowe informacje (wraz z opisem każdego z oferowanych kierunków studiów) znajdziecie na stronie: rekrutacja.uwm.edu.pl.