RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

W Kortowie powstanie Centrum Badawcze Klinicznych Nauk Weterynaryjnych UWM

2025-07-04

W Kortowie powstanie nowoczesny kompleks badawczy, ściśle współpracujący z otoczeniem społeczno-gospodarczym w regionie i kraju! Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski i marszałek województwa Marcin Kuchciński podpisali 4 lipca umowę dotyczącą utworzenia Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych UWM. Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 73 miliony złotych.

 

Foto: Tomasz Grabowski | Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

W piątek 4 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowę na realizację inwestycji podpisali: rektor UWM oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Dziękuję panu marszałkowi i wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten projekt od strony formalno-prawnej. Ale przede wszystkim dziękuję za dobrą wolę, bo najważniejsze jest to, że chcemy podążać tą samą drogą – drogą rozwoju i inwestowania, co podnosi konkurencyjność zarówno naszego regionu, jak i Uniwersytetu. Ta inwestycja stanowi bardzo istotne dopełnienie tego, co już mamy, czyli kliniki wyjazdowej. Wydział Medycyny Weterynaryjnej będzie więc dysponował nowoczesną i pełną bazą kliniczną”

– mówił prof. Jerzy Przyborowski.

Podpisanie tej umowy bardzo mnie cieszy, bo pokazuje, jak ważny dla samorządu województwa jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który niewątpliwie nadaje ton rozwojowi regionu. Bez Uniwersytetu mającego plany i idącego nieustannie do przodu, byłoby nam o wiele trudniej działać. To nie pierwsze środki unijne przeznaczone na rozwój tej uczelni, więc cieszymy się, że po raz kolejny jako samorząd województwa możemy dołożyć cegiełkę do projektu, który przysłuży się dobru nas wszystkich. Panie rektorze, dziękuję za tę współpracę i jestem pewien, że jeszcze wiele przed nami”

– podkreślał marszałek Marcin Kuchciński.

Rektor zauważył, że inwestycja wpisuje się w realizację dwóch z czterech inteligentnych specjalizacji regionu Warmii i Mazur, które UWM realizuje wraz z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego.

To zdrowe życie oraz żywność wysokiej jakości, która – jak wiemy – jest ściśle powiązana ze zdrowiem zwierząt i stanowi wizytówkę zarówno naszej uczelni, jak i regionu”

 

 

Cieszę się, że wybudowanie Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych przyczyni się do rozwoju inteligentnych specjalizacji regionu Warmii Mazur, ponieważ będą prowadzone tam badania związane chociażby z tym, czym zwierzęta są skarmiane, a to ma swoje przełożenie na zdrowie ludzi”

– dodawał Marcin Kuchciński.

 

 

Centrum Badawcze Klinicznych Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będzie nowoczesnym kompleksem badawczym, ściśle współpracującym z otoczeniem społeczno-gospodarczym w regionie oraz w kraju.

 

 

Całkowita wartość tej inwestycji wynosi ponad 73 mln złotych, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to prawie 58 mln złotych. UWM jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych w regionie. W perspektywie finansowej 2007-2013 ogólna wartość inwestycji wspartych z naszego regionalnego programu wynosiła blisko 80 mln złotych. Z kolei w latach 2014-2020 kwota przekroczyła 147 mln złotych. Dzięki temu wsparciu powstały Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” oraz Konsorcjum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia EnFoodLife. Pieniądze te zostały również przeznaczone na wsparcie innowacyjności technologii żywności wysokiej jakości, czyli regionalnej inteligentnej specjalizacji.

Jak mówi prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w wywiadzie udzielonym mediom uniwersyteckim, dzięki budowie Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych, wydział będzie mógł rozwinąć badania zwierząt towarzyszących.

 Różnorodność zwierząt towarzyszących w naszych domach stale rośnie. Podpisana dzisiaj umowa jest efektem rozwoju idei, która narodziła się na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej ponad 10 lat temu, a od 5 lat staraliśmy o to, aby ta inwestycja stała się możliwa. Będą tam prowadzone badana naukowe w połączeniu z diagnostyką i leczeniem chorób zwierząt. Zatem, będzie znajdować się w nim część recepcyjna z poczekalniami, pracownie specjalistyczne, w tym m.in. okulistyczna, neurologiczna, położnicza, rehabilitacji ruchowej, duży blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, który umożliwi również operowanie zwierząt średniej wielkości (np. świń) w celach doświadczalnych. Powstanie także pracownia diagnostyki obrazowej z tomografem, rezonansem, USG, rentgenem, laboratorium podręczne i szpital z oddziałem intensywnej terapii. Istotne jest to, że będzie to obiekt, który będzie świadczył usługi przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – tak samo jak Klinika Weterynaryjna Zwierząt Gospodarskich i Koni. Ponadto powstanie również nowa pracownia służąca badaniom nad mikroelementami, co jest bardzo ważne ze względu na potrzeby regionu, ale i całego kraju, ponieważ notujemy u zwierząt spore niedobory niektórych pierwiastków, np. selenu. Doposażone zostaną też już istniejące laboratoria, m.in. w system szybkiej diagnostyki bakteriologicznej. Zainstalowany zostanie system komputerowy, który będzie zbierał i przechowywał dane dotyczące historii chorób wszystkich naszych pacjentów, co pozwoli nam później szybko i bez problemu do nich dotrzeć.

Inwestycja będzie miała ogromne znaczenie badawcze i dydaktyczne dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Z pewnością da nam to duże możliwości rozwoju badań nad chorobami zwierząt towarzyszących. Liczę również na rozwój naukowy pracowników oraz bardzo dobre publikacje w ewaluacji, która będzie miała miejsce w 2029 roku”

– zaznaczył prof. Lewczuk.

Dzisiaj trudno jest nam konkurować z ośrodkami zagranicznymi, jeśli chodzi o badania w obszarze małych zwierząt i mam nadzieję, że to się zmieni. Oczywiście, stworzy to nam również okazję do poszerzenia współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, która w ostatnich latach na WMW bardzo dobrze się rozwija – zwłaszcza ostatni rok zasługuje na bardzo dobrą ocenę w tym aspekcie.

Warto również wspomnieć, że centrum wpłynie na podniesienie poziomu staży, które w na studiach weterynaryjnych, w przeciwieństwie do studiów lekarskich, odbywają się podczas studiów.

 

 

Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej odniósł się również do aspektu popularnej dzisiaj koncepcji One Health (Jedno Zdrowie), która koresponduje również z ideą inteligentnych specjalizacji regionu Warmii i Mazur.

Jeśli mamy psa, to żyjemy z nim w tym samym środowisku, wymieniamy się z nim bakteriami i wirusami, choć – zwłaszcza te ostatnie – są najczęściej specyficzne gatunkowo i niekonieczne stanowią dla nas wzajemnie zagrożenie. Ale bakterie wymieniają się czynnikami warunkujących ich antybiotykoodporność, co współcześnie jest bardzo dużym zagrożeniem. Ostatnio podnoszona jest kwestia chorób wirusowych, w tym m.in. grypy ptaków i ryzyka jej przeniesienia na ssaki. Nie zostało to jeszcze ostatecznie potwierdzone, ale istnieje ryzyko przeniesienia jej na koty. Prowadzone były również badania dotyczące tego, na ile zwierzęta zareagowały na wirusa wywołującego COVID-19 i jak się okazuje, zetknęły się z nim i na niego odpowiedziały. Nowa inwestycja rozszerza nasze działania w obszarze One Health na zwierzęta towarzyszące. Należy również podkreślić, że istnieją podobieństwa dotyczące pewnych chorób występujących u ludzi i zwierząt, takich jak np. nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne, które mogą być wywoływane czynnikami środowiskowymi. Żyjemy w tym samym środowisku z naszymi czworonogami, ale one szybciej się starzeją i szybciej zapadają na różne choroby. Ich badania mogą pomóc nam odpowiedzieć na pytania dotyczące chorób występujących u człowieka”

– wyjaśniał prof. Bogdan Lewczuk.

Posłuchajcie rozmowy Marty Wiśniewskiej!

 

 

Centrum Badawcze Klinicznych Nauk Weterynaryjnych będzie znajdowało się w pobliżu budynku przy ul. Oczapowskiego 14, w którymi mieszczą się katedry kliniczne wydziału, w bezpośrednim sąsiedztwie kliniki wyjazdowej. Oznacza to, że jeszcze bardziej rozwinie się Kortowo II, czyli tzw. nowe Kortowo.

Serce naszego życia akademickiego zdecydowanie przenosi się do Kortowa II – to także zasługa nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji UWM”

– zauważył rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski.

Wszystkie niezbędne procedury związane m.in. z wyłonieniem wykonawcy projektu rozpoczną się w poniedziałek 7 lipca br. Finalizację inwestycji przewidziano na początek 2029 roku.

Relację przygotowała Marta Wiśniewska („Wiadomości Uniwersyteckie”).


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist