RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Młodzi naukowcy z UWM ze stypendiami ministra

2025-07-08

Troje młodych naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – mgr inż. Paweł Dudziec, lek. wet. Ewa Łukaszuk oraz mgr inż. Dominika Rozmus – znalazło się w gronie 228 laureatów 20. edycji konkursu stypendialnego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. O swoich badaniach opowiedzieli naszej reporterce Alicji Sadowskiej. Posłuchajcie!

 

 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek wyniki 20. edycji konkursu stypendialnego dla wybitnych młodych naukowców ogłosił pod koniec czerwca. W tym roku stypendia otrzymało 228 osób reprezentujących łącznie 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci będą otrzymywać wsparcie w wysokości 5390 złotych miesięcznie przez najbliższe trzy lata. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło w sumie ponad 44 milionów złotych.

Na liście stypendystów znaleźli się między innymi doktoranci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Mgr inż. Paweł Dudziec (nauki rolnicze/rolnictwo i ogrodnictwo) jest absolwentem studiów inżynierskich oraz magisterskich na kierunku ochrona środowiska. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu administracji publicznej oraz studia Executive Master of Business Administration. Był też m.in. rzecznikiem i sekretarzem Młodzieżowej Rady Klimatycznej działającej przy ministrze klimatu i środowiska.

W swojej pracy doktorskiej chcę określić potencjał plonu (kwiatostany, nasiona, biomasa) wybranych odmian konopi włóknistej Cannabis sativa subsp. sativa, uprawianych w warunkach Polski północno-wschodniej, w aspekcie wielokierunkowego wykorzystania, w tym do celów przemysłowych i bioenergetycznych”

– tłumaczył w rozmowie z reporterką „Wiadomości Uniwersyteckich” Paweł Dudziec. Rozmawiała z nim także Alicja Sadowska. Posłuchajcie!

 

 

Paweł Dudziec swój doktorat realizuje w Katedrze Genetyki, Hodowli Roślin i Inżynierii Biosurowców na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM.

Jestem także laureatem konkursu PRELUDIUM 22, w którym badamy zmiany zawartości terpenów, kannabinoidów i olejku eterycznego w organach konopi siewnych Cannabis sativa L. subsp. sativa w czasie rozwoju w warunkach polowych. Stypendium ministra traktuję jako nagrodę za moją pracę. Dziękuję również mojemu mentorowi, prof. Mariuszowi Stolarskiemu, za sugestię złożenia wniosku, a także nieoceniony wkład w całość osiągnięć przedstawionych w postępowaniu stypendialnym.”

 

 

Stypendium ministra otrzymała także mgr inż. Dominika Rozmus (nauki ścisłe i przyrodnicze/nauki biologiczne) z Wydziału Biologiii Biotechnologii. Doktorantka w swojej pracy naukowej bada szlak metaboliczny witaminy D u pacjentów ortopedycznych oraz okulistycznych.

Zajmujemy się białkiem wiążącym witaminę D oraz receptor witaminy D. Jestem przekonana, że prowadzone w katedrze badania pomogą wielu pacjentom”

– podkreśla Dominika Rozmus i dodaje, że o przyznaniu stypendium dowiedziała się od znajomych.

Otrzymałam wiadomości z gratulacjami, ale nie wiedziałam, czego dotyczą. W końcu jedna z koleżanek wyjaśniła mi, że gratuluje przyznania stypendium i podesłała listę laureatów. Byłam bardzo zaskoczona. To ogromne wyróżnienie i docenienie mojej pracy badawczej. Jeszcze się nie zastanawiałam, na co przeznaczę dodatkowe pieniądze, ale mam nadzieję, że będę mogła dalej pracować na uczelni i spełniać się naukowo.”

Dominika Rozmus złożyła już pracę doktorską. Kończy także realizację grantu z konkursu PRELUDIUM 22 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W grudniu planuje złożyć wniosek o kolejny grant, tym razem z konkursu OPUS.

 

 

Trzecią stypendystką ministra z UWM została lek. wet. Ewa Łukaszuk (nauki weterynaryjne/weterynaria), doktorantka w Katedrze Chorób Ptaków Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM. Podobnie jak Dominika Rozmus, kończy pracę doktorską i jest w trakcie jej składania.

W swojej pracy naukowej zajmuję się przede wszystkim biologią molekularną. Moja praca doktorska poświęcona jest analizie wiromu przewodu pokarmowego gołębi sportowych w kontekście występowania enteropatii”

– zaznacza młoda naukowczyni.

 

 

A jak przyjęła informację o przyznaniu stypendium?

Duże zaskoczenie i bardzo duża radość. Jeszcze nie do końca to do mnie dotarło, ale uważam, że jest to ogromny wyraz uznania dla mojej pracy. Otrzymane pieniądze planuję przeznaczyć na dalszy rozwój naukowy i zawodowy, w tym na pokrycie kosztów podjętego przeze mnie w kwietniu szkolenia specjalizacyjnego z chorób ptaków ozdobnych i gołębi. W pierwszej kolejności chciałabym jednak poświęcić nieco czasu na odpoczynek, ponieważ kilkanaście ostatnich miesięcy było dla mnie naprawdę bardzo intensywnych.”

 

Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale przede wszystkim realne wsparcie dla najbardziej utalentowanych badaczy, którzy już dziś kształtują przyszłość polskiej nauki, innowacji i kultury. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba 1711 wniosków, co potwierdza rosnące zainteresowanie programem i jego znaczenie dla rozwoju młodej kadry naukowej w Polsce. Wnioski oceniał metodą punktową niezależny zespół ekspertów, a wszystko odbywało się z zachowaniem najwyższych standardów transparentności i równego dostępu do wsparcia dla przedstawicieli wszystkich dyscyplin.

Już na pierwszy rzut oka widać tu duże zróżnicowanie i jest to prawdziwy powód do satysfakcji. Polska nauka potrzebuje wybitności w wielu dyscyplinach i – jak widać po rekordowych nakładach – potrafi ją coraz lepiej doceniać. Gratuluję wszystkim stypendystom i czekam z niecierpliwością na ich przyszłe osiągnięcia”

– podkreślał ogłaszając wyniki konkursu minister Marcin Kulasek.

Relację przygotowała Sylwia Zadworna („Wiadomości Uniwersyteckie”).


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist