Koło artystyczno-naukowe Musica In Via wróciło z Czech ze srebrnym medalem! W dniach 3-7 lipca zespół zaprezentował się na Festiwalu Musica Orbis w Pradze. W konkursie wzięło udział 19 chórów z całego świata. „Muzyka łączy” – podsumowuje ten wyjazd prof. Katarzyna Bojaruniec z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jakie emocje towarzyszyły grupie? Posłuchajcie rozmowy Pawła Obryckiego!
Zespół Musica In Via tworzony przez 9 studentek Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odniósł sukces na na Festiwalu Musica Orbis w Pradze. W dniach 3-7 lipca w Festiwalu brało ponad 20 chórów z całego świata. Pod opieką prof. Katarzyny Bojaruniec koło artystyczno-naukowe zaprezentowało kilka utworów, również z innymi zespołami. W konkursie udało się zdobyć srebrny medal!
Organizatorzy tego festiwalu zbudowali program, który mieścił w sobie koncerty okolicznościowe, które odbywały się w Narodowym Domu Kultury, w kościołach, w Katedrze św. Wita i św. Wojciecha w Pradze. Oprócz tego była formuła konkursowa, w której nie wszystkie chóry muszą wziąć udział, tylko te, które zgłoszą swój akces. W tym przypadku było to 19 chórów z całego świata. Oprócz europejskich krajów takich jak Rumunia, Węgry, Bułgaria, Holandia, Czechy, my z Polski, udział wzięły chóry z Chin, Tajwanu i Ameryki Północnej”
– mówi opiekun grupy prof. Katarzyna Bojaruniec. Jaki repertuar muzyczny zaprezentowano podczas konkursu?
Przedstawiłyśmy różnorodny repertuar. Podczas konkursu zaśpiewałyśmy utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, utwory z muzyki dawnej, jak i współczesnej, aż po rozrywkową. Były to 4 utwory: „Ave Maria” Lucjana Marzewskiego, „Salve Regina” Javiera Busto, pieśń macedońską i „Stand by Me”. Oprócz tego przygotowałyśmy kilka utworów odrębnych, które mogłyśmy zaśpiewać już na tych koncertach okolicznościowych”
– dodaje.
Jakie wspomnienia zespół przywiózł z Pragi?
Muszę przyznać, że podczas całego festiwalu atmosfera, którą zbudowali organizatorzy była wspaniała. Atmosfera, którą było czuć też od uczestników, dyrygenci, i chórzyści wspaniale się porozumiewali. Muzyka łączy! Konkurowanie z takimi chórami, to jest naprawdę prestiżowa sprawa i jest to wielkie dla nas wyróżnienie, że 5-osobowe jury składające się z ekspertów z całego świata oceniło nas na sreberko”
– podkreśla prof. Bojaruniec. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
Z prof. Katarzyną Bojaruniec spotkał się Paweł Obrycki.