Na antenie Radia UWM FM powróciliśmy z cyklem „Naukowcy na wakacjach”, w którym pytamy wykładowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o to, jak spędzają okres letni – oczywiście pod kątem naukowym! 😉 Dr Miłosz Babecki z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM opowiedział nam o swojej pasji m.in. do gier, która jest jednocześnie zagadnieniem, które bada i opisuje w publikacjach. Podkreśla jednak, że warto w ciągu tygodnia znaleźć również czas, żeby robić coś tylko dla siebie, a nie po coś, nie dla jakiegoś wymiernego wyniku. Posłuchajcie rozmowy Pawła Obryckiego!
Dziedziny, które są moimi ulubionymi i najbardziej je czuję to dziedziny związane z nowymi mediami, komunikacją w nowych mediach, ale także pasja trochę łącząca życie zawodowe z życiem prywatnym, czyli takie komunikacyjne analizy gier wideo. Przyglądam się grom jako narzędziom komunikowania i analizuję to, co dzięki grom np. można ludziom powiedzieć, pokazać i co może być komunikowane obok rozrywki. W tym zainteresowaniu bardzo dużą rolę odgrywają interfejsy gier wideo, czyli to w jaki sposób sterujemy grami, konsolami, systemami. Łączę to również z tym, że jestem kolekcjonerem retro komputerów i gier wideo, joysticków, myszek. To jest to, w czym się najlepiej czuję!”
– opowiadał w studiu Radia UWM FM dr Miłosz Babecki z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Badacz podczas rozmowy zwrócił uwagę, że jego zainteresowania naukowe łączą się z tymi prywatnymi. Zauważył jednak, że warto pamiętać o oddzielaniu pracy od czasu wolnego i zachowywaniu w tym wszystkim balansu.
Trzeba mieć zawsze jakiś rodzaj odskoczni, nawet od tego, co nas bardzo interesuje i pochłania. Warto mieć jakąś furtkę w postaci innego zainteresowania. Spotkałem się ostatnio z takim twierdzeniem, że bardzo wielu z nas robi zawsze coś po coś. Myślę sobie, że bardzo ważne jest też to, żeby znaleźć taki czas w ciągu dnia, w ciągu tygodnia, żeby robić coś tylko dla siebie, nie po coś, nie dla jakiegoś wymiernego wyniku”
– podkreśla naukowiec. Czemu jeszcze poświęca swój czas i jakie prowadzi badania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Obryckiego!
Z dr Miłoszem Babeckim spotkał się Paweł Obrycki.