Przyszli studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poznali już pierwsze wyniki rekrutacji. Do 24 lipca muszą jeszcze potwierdzić chęć rozpoczęcia nauki na wybranym kierunku. Mogą to zrobić w Punkcie Obsługi Kandydata, a po złożeniu niezbędnych dokumentów mogą zajrzeć do Strefy Kandydata przy budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Pod kolorowym namiotem czeka na nich pięć punktów informacyjnych. Kandydaci mają okazję spotkać się tam z przedstawicielami: Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM, Akademickiego Centrum Kultury, Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, Biura ds. Studenckich oraz Fundacji ŻAK UWM. Posłuchajcie naszej relacji!
Strefa Kandydata ruszyła! W dniach 18 – 24 lipca w kolorowym namiocie rozstawionym naprzeciwko Biblioteki Uniwersyteckiej czekają przedstawiciele uczelni. Kandydaci, którzy potwierdzają chęć rozpoczęcia nauki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie mogą się zrelaksować i zdobyć informacje na kilku stanowiskach.
Co kandydatom oferuje Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego?
Oferujemy odpowiedzi na pytania, które mają. Przede wszystkim o studiowanie, o życie w Kortowie i o to jak dobrze rozpocząć tutaj swoją przygodę. Nauka i zajęcia to jedno, ale drugim jest to, jakie możliwości mogą u nas mieć. Jesteśmy po to, aby być przy nich przez te pierwsze dni i wspierać”
– mówi przewodnicząca rady Iwona Pająk.
Katarzyna Umecka z Biura ds. Studenckich zdradza w jakich jeszcze kwestiach przyszli studenci mogą otrzymać pomoc.
Kandydaci na studia mogą się dowiedzieć o wsparciu finansowym, czyli o stypendiach socjalnych, zapomogach, stypendiach rektora za osiągnięcia naukowe. Można się też dowiedzieć jakie mamy koła naukowe. Niekoniecznie musi to być koło związane z kierunkiem studiów. Jeśli ktoś zaczyna już kolejny kierunek studiów, pyta o możliwości połączenia 2 kierunków, na co może liczyć, o czym może porozmawiać np. z dziekanem, jakie są ogólnie zasady panujące na Uniwersytecie. Mówimy o programach typu ERASMUS i programach wymiany krajowej typu MOST”.
Ważnym tematem dla wielu osób jest również zakwaterowanie. O domach studenckich opowiedział nam prezes Fundacji ŻAK dr Tomasz Wierzejski:
Tutaj dostaną informacje o całej naszej ofercie, o różnych możliwościach, pokojach, cenach. W akademikach mamy teraz nieco ponad 2000 miejsc. 1/4 tego blokujmy zawsze dla studentów pierwszego roku. Pokoje są 3-osobowe, 2-osobowe i 1-osobowe”.
O czasie spędzanym w Kortowie poza zajęciami także można się tu dowiedzieć. Cenną formą doskonalenia swoich umiejętności jest dołączenie do jednych z agend Akademickiego Centrum Kultury.
Spotykamy się na próbach grupowych, a oprócz tego też na próbach indywidualnych, jeżeli jest potrzeba popracowania nad repertuarem solowym. Przygotowujemy utwory na koncerty. Młodzież jest bardzo zdolna i pracowita! Przygotowanie takiego repertuaru idzie dosyć sprawnie”
– opisuje działalność jednej z agend – Studia Wokalnego UWM – jego kierowniczka Urszula Borejszo.
Po zdobyciu odpowiedzi na nurtujące pytania, kandydaci mogą chwilę odpocząć, pobawić i zdobyć nagrody!
Zapraszamy do strefy, gdzie mamy możliwość chilloutu. Można tu porozmawiać, poznać nowe osoby. Dodatkowo jest koło fortuny i różne gadżety do wygrania – m.in. bluzy, koszulki, wlepki, notesy – rzeczy, które jak najbardziej przydadzą się później na studiach. Też są rozłożone gry wielkoformatowe, w które można pograć i spędzić miło czas. Zapraszamy jeszcze na zdjęcie instaxem, jest piękna ramka, z tyłu zieleń, będziecie mieli pamiątkę!”
– zachęca Emilia Kalisz z Biura ds. Promocji Centrum Marketingu i Mediów UWM.
Na koniec porozmawialiśmy z odwiedzającymi Bibliotekę Uniwersytecką i zapytaliśmy, jakie kierunki studiów wybrali i dlaczego. Posłuchajcie!
Punkt Obsługi Kandydata będzie czekać na przyszłych studentów do czwartku. Czynny będzie od 9.00 do 15.00, zaś Strefa Kandydata do 14:30. Relację przygotowali Marta Wiśniewska i Paweł Obrycki.