Czas na drugą odsłonę cyklu „Naukowcy na wakacjach”, w którym dowiadujemy się, czemu badacze z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poświęcają czas w przerwie od zajęć dydaktycznych. W studiu Radia UWM FM Paweł Obrycki gościł prof. Renatę Augustyniak-Tunowską z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej Wydziału Geoinżynierii. Właśnie jeziorom i środowisku poświęciliśmy dużo uwagi, bo jak sama Pani Profesor przyznaje, naukowiec jest zawsze w pracy i obserwuje otoczenie pod kątem naukowym, również w czasie wolnym.
Gdy chodzę np. na spacery lub pojadę nad jezioro, to „oko fachowca” cały czas mi towarzyszy. Nie jestem w stanie zamknąć drzwi i nie zajmować się tym, co widzę. Jeżeli jestem nad wodą to mimowolnie zawsze patrzę, jak ona wygląda. Jeśli są jakieś niepokojące znaki to oczywiście trzeba interweniować. Np. gdy obserwujemy zakwity sinic, trzeba to zgłosić, aby pojawiły się ostrzeżenia dla ludzi korzystających z danego zbiornika, żeby w tym czasie z niego nie korzystać, gdyż może to powodować pewne problemy zdrowotne”
– zauważa prof. Renata Augustyniak-Tunowska z Wydziału Geoinżynierii. Jak jeszcze badaczka wykorzystuje lato?
Badania dotyczące wód najlepiej prowadzi się latem. Jest to przyjazny czas pracom terenowym. Jest ciepło i można skorzystać ze słońca. W innych porach roku ta praca terenowa czasami jest dużo mniej przyjemna. Jeżeli jest mróz czy nieprzyjemna jesienna pogoda, a my musimy zaplanowane badania zrobić, to zdecydowanie okres letni jest dużo lepszy. Trzeba być pasjonatem, lubić to i poświęcać czas na wykonywanie pracy naukowej”.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
Z prof. Renatą Augustyniak-Tunowską spotkał się Paweł Obrycki.