Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwają 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Od 20 do 22 września w Kortowie bezpłatnie uczestniczyć można w wykładach i fascynujących pokazach, m.in. w Centrum Konferencyjnym, Bibliotece Uniwersyteckiej a także w budynkach wydziałowych.
Tegoroczny program festiwalu został podzielony na pięć paneli tematycznych: Tajemnice Świata, Zdrowe Życie, Świat Technologii, Sztuka w Nas oraz Świadome Społeczeństwo.
Przez trzy dni od 9:00 do 17:00 zapraszamy do oglądania szalonej wystawy Misja po Układzie Słonecznym. Znajduje się ona w Centrum Konferencyjnym oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej. Mamy też mobilne planetarium. Kortosfera organizuje również spektakl chemiczny dla dużej publiki na zawnątrz. A pod Biblioteką UWM na zwiedzających czeka… las w szkatułce – wylicza Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie.
A tak wyklądała inaugruacja wydarzenia na parkingu przed Kortosferą.
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki tradycyjnie zapraszają także na fascynujące wykłady i spotkania z popularyzatorami nauki. Pierwszego dnia gościem wydarzenia była Natalia Leciejewska. Dla najmłodszych i nieco starszych widzów przygotowała trzy pokazy.
To były warsztaty dla dzieci z pracy serca. Opowiadałam o tym, jak jest zbudowane i jak dużo musi zrobić w ciągu naszego życia. Zaproponowałam też wykład o takim podchwytliwym tytule: Czy boks może nas nauczyć, jak funkcjonują nasze mięśnie. Jestem fizjologiem i zajmuję się tym, jak nasz organizm działa. Ale również jestem sportowcem, więc interesuje mnie, jak to się dzieje w trakcie wysiłku fizycznego. Uczniowie, wykonując różne ćwiczenia, uczyli się, co znaczą poszczególne pojęcia z fizjologii wysiłku.
Nasi reporterzy odwiedzili też Bibliotekę Uniwersytecką, w której od 20 do 22 września można dowiedzieć się sporo o kosmosie.
Zajrzeliśmy także na kilka wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tam także naukowcy spotkali się dziś z uczniami.
Szczegółowy program 21. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki znajdziecie na stronie dninauki.uwm.edu.pl. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą jeszcze m.in.: Kamil Muzyka, dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, prof. UEK oraz Piotr Kosek i dr hab. Leszek Błaszkiewicz znani z kanału Astrofaza.
Relację przygotowali: Piotr Kisiel, Paweł Obrycki i Piotr Szauer.