To już tradycja, że w kwietniu i we wrześniu w Kortowie spotykamy się, by uczcić pamięć ofiar II wojny światowej. Kolejna taka uroczystość miała miejsce w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. W kortowskiej Alei Ofiar Katyńskich hołd zmarłym oddali przedstawiciele władz uczelni, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Delegatury IPN w Olsztynie a także studenci oraz pracownicy UWM.
Aleja Ofiar Katyńskich i znajdujący się na niej głaz upamiętniający tę zbrodnię to miejsce, w którym władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rokrocznie czczą pamięć poległych w Katyniu oraz wszystkich ofiar II wojny światowej bohaterów zarówno 13 kwietnia (Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej), jak i 17 września, kiedy obchodzimy rocznicę ataku Rosji sowieckiej na Polskę.
Hitlerowskie Niemcy i Rosja sowiecka postanowiły wymazać z mapy świata Rzeczpospolitą Polską, która ponownie narodziła się po ponad 123 latach zaborów. 17 września ZSRR napadł na Polskę, czego rezultatem była Zbrodnia Katyńska. Tysiące ludzi zostało odartych z godności, a potem bestialsko zamordowanych. My każdego roku, 13 kwietnia i 17 września, spotkamy się w Alei Katyńskiej pod głazem katyńskim, aby uczcić pamięć tych, którzy za tę zbrodnię zapłacili najwyższą cenę. To upamiętnienie nabiera szczególnego wymiaru dzisiaj, kiedy historia zatacza koło i za naszą wschodnią granicą trwa agresja Rosji na Ukrainę. Pod fałszywymi pretekstami zostało zaatakowane państwo, które miało szansę rozwoju i kierowało się wartościami jak wolność, prawda, wierność, które nie są obce także nam, Polakom – mówił podczas wrześniowej uroczystości prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
Barbara Gawlicka, prezeska zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, przypomniała bohaterskie postawy Polaków pomimo bestialstwa agresorów i podziękowała władzom UWM za nieustanne wsparcie i pamięć podczas kwietniowych i wrześniowych świąt.
Wrzesień 1939 roku przeszedł do historii jako symbol odwagi i miłości do ojczyzny. Wobec połączonych sił obu totalitaryzmów i zdradzie sojuszników Polacy nie mieli wyboru – albo kapitulacja, albo honor. Wybrali to drugie. Żołnierze heroicznie bronili kraju, a wśród nich byli nasi najbliżsi. Agresji zarówno ze strony niemieckiej, jak i sowieckiej towarzyszyły zbrodnie wojenne popełniane na żołnierzach i cywilach. Sowieci nie przestrzegali żadnych konwencji międzynarodowych. Zamordowali blisko 15 tys. osób. Bardzo serdecznie dziękuję za Państwa obecność i duchowe wspieranie Rodzin Katyńskich 13 kwietnia i 17 września – mówiła.
Poniedziałkową uroczystość zakończyła wspólna modlitwa, którą poprowadził ks. Piotr Dernowski, proboszcz parafii św. Franciszka Asyżu w Kortowie, a następnie delegacje – w tym władze uczelni, przedstawiciele Delegatury IPN w Olsztynie, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Absolwentów, Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego – złożyły pamiątkowe wieńce oraz zapaliły znicze pod głazem katyńskim na Górce Kortowskiej.
Relację przygotowali: Marta Wiśniewska i Piotr Szauer.