Aga Bała show! Liderki Ekstraligi bezlitosne w Olsztynie

To była trudna i bolesna lekcja. Ale kortowskie „Szpilki” mierzyły się z wicemistrzyniami Polski i aktualnymi liderkami tabeli Ekstraligi Futsalu Kobiet. Drużyna AZS UWM High Heels Olsztyn przegrała w Hali Urania 0-11 (0-6) z KS Górzno Nowy Świt. Aż siedem bramek strzeliła reprezentantka Polski – Agata Bała.

Przypomnijmy, że zespół prowadzony przez Aleksandrę Kojadyńską w pierwszych trzech spotkaniach swojego debiutanckiego sezonu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym przegrał 1-4 z AZS-em UAM Poznań, 2-5 z KU AZS UJD Częstochowa i 0-5 ze Słomniczanką Słomniki. Do ligowej rywalizacji wrócił po trzytygodniowej przerwie, by zmierzyć się z jedną z najsilniejszych ekip w Ekstralidze.

Futsalistki z Górzna szybko zaznaczyły swoją wysoką formę. Na boisku wyróżniała się szczególnie Agata Bała. Córka trenera Nowego Świtu Grzegorza Bały w ostatnich meczach reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw świata (wygranych 4-2 z Holandią i 7-0 z Kazachstanem) strzeliła trzy bramki. W sobotę już w pierwszej połowie pięciokrotnie pokonała Maję Bogacką. Tuż przed przerwą na 6-0 trafiła jeszcze druga z kadrowiczek – Natalia Matuszewska – i faworytki prowadziły aż 6-0.

Po powrocie na parkiet Bała i Matuszewska szybko dorzuciły dwa kolejne gole. „Szpilki” szukały swoich okazji na honorowe trafienie, ale rywalki znakomicie prezentowały się także w obronie. Przecinały podania, były szybsze i konkretniejsze w swojej grze. W ostatnich siedmiu minutach jeszcze trzykrotnie cieszyły się po bramkach Bały, Matuszewskiej i Weroniki Góreckiej. Wygrały pewnie i zasłużenie 11-0 i obroniły pierwszą pozycję w tabeli Ekstraligi.

Posłuchajcie, jak spotkanie podsumowała Aleksandra Kojadyńska.

Było to niestety jednostronne spotkanie. Przeciwnik okazał się bardzo trudny. Myślałam, że ten mecz będzie wyglądał zdecydowanie lepiej w naszym wykonaniu. Pierwsze minuty tak rozkręciły Agę Bałę, że później nie zatrzymywała się w żadnym momencie tego meczu. Dziewczyny wróciły po kadrze tak rozkręcone, że trudno było je zatrzymać. Aga Bała show – tak niestety mogę to podsumować”

– oceniła sobotnie spotkanie trenerka AZS-u. I dodała:

Dziewczyny na pewno potrafią więcej niż dzisiaj pokazały. Trzeba znaleźć powód i po prostu go wyeliminować!”

Mimo wyniku, nie był to łatwy mecz. Na każde spotkanie nastawiamy się tak samo, bo wiemy, że rywalizacja z przeciwniczkami z dołu tabeli też może być kluczowa. Szybko strzelone bramki ustawiły ten mecz i wszystko poszło po naszej myśli”

– mówiła bohaterka zwycięskiej drużyny – Agata Bała.

Piotr Szauer rozmawiał także z bramkarką „Szpilek” – Mają Bogacką.

Spodziewałyśmy się, że to będzie trudne trudny mecz. Ale miałyśmy, że uda nam się strzelić kilka bramek i troszkę lepiej bronić. Zdobywamy doświadczenie i mam nadzieję, że w kolejnych meczach będzie tylko lepiej.”

AZS UWM High Heels Olsztyn – KS Górzno Nowy Świt 0-11 (0-6)
Agata Bała 5′, 7′, 8′, 9′, 16′, 21′, 33′, Natalia Matuszewska 18′, 21′, 38′, Weronika Górecka 35′

AZS: Maja Bogacka – Anna Siwicka, Oliwia Cwalińska, Julia Klonowska, Natalia Łapińska oraz: Martyna Krygier, Julita Pietruczuk, Eliza Pietruczuk, Amelia Cwalińska, Julia Matłosz, Weronika Dąbrowska

KS Nowy Świt: Malwina Ciesielska – Agata Bała, Natalia Olszowska, Weronika Górecka, Natalia Matuszewska oraz: Natalia Gut, Aleksandra Zubała, Amelia Kotowicz

Żółte kartki: Julita Pietruczuk, Martyna Krygier
Czerwona kartka: Julita Pietruczuk

Po czterech kolejkach sezonu 2024/2025 AZS UWM High Heels Olsztyn zajmuje pozycję w strefie spadkowej Ekstraligi Futsalu Kobiet. Ale nie jest jedyną drużyną, której nie udało się do tej pory zdobyć punktów. Nie będzie o nie łatwo także w kolejny weekend. W sobotę 2 listopada o 14:00 zagrają bowiem na wyjeździe z zespołem LUKS Rolnik Biedrzychowice-Głogówek, który wygrał do tej pory wszystkie swoje mecze. W sobotę pokonał na wyjeździe 3-2 mistrzynie Polski – Słomniczankę Słomniki.