Anastazja Kuś i Iwo Urbanowicz z medalami lekkoatletycznych MP do lat 18

W Lublinie zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 18. Złoty medal w biegu na 400 metrów wywalczyła Anastazja Kuś a brąz na 800 metrów – Iwo Urbanowicz. Z dobrej strony zaprezentowała się także żeńska sztafeta 4×400 metrów KS AZS UWM Olsztyn, która zajęła piąte miejsce.

Tegoroczne lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 18 były częścią XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Lubelskie 2024”. Odbywały się w dniach 5-7 lipca w Lublinie. Najlepiej z reprezentantów klubu AZS UWM Olsztyn zaprezentowała się Anastazja Kuś, która niedawno podczas seniorskich MP pobiła rekord Polski do lat 18 (wynikiem 52,26 sekundy). Tym startem prawdopodobnie wywalczyła sobie miejsce w kadrze żeńskiej sztafery 4×400 metrów na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

W Lublinie siedemastolatka awansowała do finału z drugim czasem eliminacji (54,68 s). Szybciej pobiegła tylko Zofia Tomczyk. Ale w decydującym biegu podopieczna Bronisławy Ludwichowskiej poprawiła się o równo dwie sekundy. Wygrała bieg czasem 52,68 sekundy wyprzedzając właśnie Tomczyk (53,27 s).

Z medalem z Lublina wrócił także Iwo Urbanowicz. W biegu na 800 metrów zajął trzecie miejsce, do końca odpierając ataki rywali. Jego czas w finale to 1:56.77. Pochwalić należy też żeńską sztafetę KS AZS UWM Olsztyn (w składzie: Patrycja Maleszka, Pola Smolicz, Laura Sugier i Aleksandra Wojeńska). Zajęła piąte miejsce.

Warto wspomnieć też o innych zawodnikach z naszego regionu. Iga Wysoczańska ze Szczytna pobiła dwa rekordy życiowe i wywalczyła dwa złote medale – w dysku i w pchnięciu kulą. Niespodzianką był występ zawodnika z Kurzętnika. Marcel Piotrowicz zdobył srebro w biegu na 3000 metrów. Cenny jest także brąz sztafety 4×100 metrów z Iławy – mówił w naszym studiu Szymon Niestatek, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Mamy zdolną młodzież. Jako województwo zajęliśmy wysokie ósme miejsce w klasyfikacji medalowej.

Z Szymonem Niestatkiem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Ponadto KS AZS UWM Olsztyn w Lublinie reprezentowali: Marcin Bieńkowski i Julia Olszewska (400 metrów przez płotki) oraz Szymon Głowacki (800 metrów).