Title

Artist

Anastazja Kuś zapisała się na kartach historii polskiej lekkoatletyki!

Napisane przez dnia

Anastazja Kuś zadebiutowała dziś na IO w Paryżu otwierając bieg eliminacyjny żeńskiej sztafety 4×400 metrów. Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn stała się tym samym drugą najmłodszą lekkoatletką w historii olimpijskich startów Polaków na igrzyskach.

Najmłodszą w historii polską przedstawicielką „królowej sportu” na igrzyskach olimpijskich pozostaje nadal Gertruda Kilos, która w 1928 roku jako piętnastolatka zajęła ósme miejsce w biegu na 800 metrów. Anastazja Kuś w swoim debiucie nie dostała się niestety do finału.

„Biało-czerwona” sztafeta żeńska 4×400 metrów (w której siedemnastolatka z Olsztyna pobiegła z Justyną Świety-Ersetic, Aleksandrą Formellą i Alicją Wroną-Kutrzepą) finiszowała w biegu eliminacyjnym na szóstym miejscu (czas: 3:26.69) i nie wywalczyła awansu. O medale nie powalczą także panowie. Maksymilian Szwed, Karol Zalewski (również reprezentujący KS AZS UWM Olsztyn), Daniel Sołtysiak oraz Kajetan Duszyński w kwalifikacjach zajęli ostatnie, siódme miejsce w swojej serii (z czasem 3:01.21).

IO w Paryżu zakończą się już w najbliższą niedzielę. Przed nami jeszcze m.in. finał biegu na 400 metrów z udziałem mieszkającej w Bartągu Natalii Kaczmarek (w piątek po 20:00). Jest ona jedną z faworytek do medalu. Natomiast w niedzielę na trasie biegu maratońskiego pojawi się mistrzyni Europy i rekordzistka Polski – Aleksandra Lisowska.