Galeria Sowa zaprasza w tym tygodniu na dwa poetyckie wieczory. W czwartek Natalia Lubrano i Krzysztof Żesławski Trio zaprezentują program „Osiecka Jazzowo”. W niedzielę wystąpi grupa Dom o Zielonych Prograch. Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza zaprasza na koncert projektu Tamara Behler & Grzech Piotrowski Band oraz recital „Ze śpiewnika satyryka” Marka Majewskiego. W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zagra natomiast Tomasz Chyła Quintet. W piątek warto także zajrzeć do Carpenter Inn Irish Pubu, gdzie pohałasują: Ametyst, Trujące Kwiaty i Wracaj, Bo Ciemno lub do sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena na Silent Disco! W sobotę w klubie Futro odbędzie się elektroniczna impreza Aquarius 2025.
23 stycznia (czwartek) – Galeria Sowa, 19:00
NATALIA LUBRANO I KRZYSZTOF ŻESŁAWSKI TRIO – OSIECKA JAZZOWO
Zapraszamy na koncert „Osiecka jazzowo” do Galerii Sowa. Wśród znanych szerokiej publiczności utworów, usłyszymy najpiękniejsze piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką. O wspaniały klimat zadbają: Krzysztof Żesławski (gitarzysta), Olek Miśkiewicz (fortepian, akordeon) oraz charyzmatyczna wokalistka Natalia Lubrano.
„Osiecka jazzowo” to muzyczny projekt znanego wrocławskiego muzyka Krzysztofa Żesławskiego, współpracującego z zespołem Wolna Grupa Bukowina, który do współpracy zaprosił charyzmatyczną wokalistkę Natalię Lubrano.
Krzysztof Żesławski od wielu lat bardzo aktywnie promuje dorobek Agnieszki Osieckiej, również jako kierownik muzyczny Festiwalu Twórczości Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda” we Wrocławiu. W 2020 r. skomponował także muzykę do tekstu Agnieszki Osieckiej „Piosenka o ostatnim Doboszu”, która pojawiła się w filmie dokumentalnym pt. „Świat został stworzony dla mnie” o życiu literata Andrzeja Dobosza.
W koncercie zaśpiewa Natalia Lubrano. Natalia ma za sobą współpracę m.in. z Andrzejem Smolikiem. Jest autorką tekstów i muzyki. Przez ponad dekadę mieszkała we Francji. Szerszej publiczności znana jest z V edycji programu The Voice of Poland oraz z X edycji Must be the Music (ścisły finał). W 2012 roku nakładem wytwórni Kayax ukazała się autorska płyta wokalistki R.E.S.P.E.C.T. W kwietniu 2014 roku zdobyła nagrodę publiczności oraz specjalną nagrodę jury za walory wokalne na ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Tego wieczoru w Galerii Sowa z pewnością nie zabraknie czułych emocji i wzruszeń, a powrót do kultowych utworów Agnieszki Osieckiej zapewni niezapomniane przeżycia wszystkim słuchaczom.
Skład zespołu:
– Natalia Lubrano – śpiew
– Olek Miśkiewicz – fortepian, akordeon
– Krzysztof Żesławski – gitary, bas, kierownictwo muzyczne
Wejściówka do wygrania w środę w audycji UWM FM Po Południu.
24 stycznia (piątek) – Sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena, 20:00
SILENT DISCO W MOK OLSZTYN
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie serdecznie zaprasza na Silent Disco! Zabawa rozpocznie się w piątek 24 stycznia o godz. 20:00 w sali pod Amfiteatrem i potrwa do 2:00! W muzyczną podróż do minionych dekad zabiorą Was trzej didżeje, specjaliści od konkretnej dekady: przebojów z lat sześćdziesiątych, osiemdziesiątych i tych z początku lat dwutysięcznych.
Dj Faxx
Profesjonalną przygodę z muzyką rozpoczął w 1988 roku. Od początku oprócz grania fascynowały go płyty winylowe, które zaczął kolekcjonować. Przez kilka lat grał we wszystkich olsztyńskich klubach, aż w roku 1996 trafił do kultowego Come-ina, w którym razem z DJ W przez osiem lat był rezydentem. W roku 2005 objął rezydenturę w X-clubie w Myszyńcu. W 2007 roku wystąpił na Sunrise Afterparty. Był pomysłodawcą i organizatorem wielu imprez, m.in. „Maratonu 180h”, podczas którego razem z DJ Dwoogiem grał non-stop sto osiemdziesiąt godzin! Obecnie związany z Klubokawiarnią Kofeiną i Mexicana food & music bar.
DJ Perro
DJ i rezydent w wielu olsztyńskich klubach. Zaczynał w kultowym klubie Come-in, w którym wypracował swój unikatowy styl grania. Świetnie odnajduje się w każdym gatunku muzycznym, z pewnością więc prezentowana przez niego muzyka polska będzie niezapomnianą podróżą przez krainą pełną największych hitów.
Magdonna & Greg,
czyli artystyczny duet, który tworzą DJ Greg, mogący pochwalić się ponaddwudziestoletnim stażem w branży muzycznej, a w Olsztynie znany przede wszystkim z takich klubów, jak Klub 22, Novo czy Chilli, oraz Magdonna – tancerka, performerka, konferansjerka. W życiu prywatnym są małżeństwem, które swoją pasją do muzyki zaraża odbiorców proponowanych przez nich dźwięków.
WSTĘP WOLNY!
24 stycznia (piątek) – Carpenter Inn Irish Pub, 19:00
AMETYST + TRUJĄCE KWIATY + WRACAJ, BO CIEMNO
Ametyst
Boys band którego twoja crushie by słuchała w gimnazjum gdyby urodzili się trochę wcześniej. Niecodzienny miks midwest emo z garażowo rapowanymi wstawkami. Grają, śpiewają, tańczą i krzyczą smutne piosenki. Po latach wracają do miasta gdzie studiowały 2/3 składu!
Trujące Kwiaty
Kultowy duet, giganci polskiego emo, imperatorzy smutku, cesarz i cesarzowa lo-fi, mistrzowie krzyków. Pionierzy gatunku midwest-lofi-bedroom-screamo w Polsce. To prawdopodobnie jedna z ostatnich okazji żeby zobaczyć tę wspaniałą dwójkę na żywo!
Wracaj, bo ciemno
Warszawskie trio dolewające kilka kropel emo do kotła z miksem indie, pop punku, twee popu i wielu innych gatunków. Nostalgiczne melodie, surowe gitary i szorstki wokal zauroczy nie jednego fanatyka amerykańskiej muzy ale i amerykańskich seriali!
Wejściówki do wygrania w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.
25 stycznia (sobota) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 18:00
TAMARA BEHLER & GRZECH PIOTROWSKI BAND
Tamara Behler – wiolonczelistka i wokalistka. Choć jej edukacja skupiała się na klasyce, to pasja do jazzu poprowadziła ją do śpiewania. Współpracuje z takimi artystami jak: Ula Dudziak, Ewa Bem, World Orchestra Grzech Piotrowski czy Alchemik Big Band. Posiada rzadką umiejętność łączenia śpiewania z równoczesnym graniem na wiolonczeli. W trakcie kariery śpiewała standardy jazzowe epoki swingu, hity lat 60-tych, utwory Bem, Banaszak i Łobaszewskiej, oraz Tribute to Amy Winehouse i Sade. W swoim solowym projekcie łączy różne muzyczne style. Premiera przygotowywanego przez nią albumu zapowiadana jest na początek przyszłego roku.
Grzech Piotrowski – kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Jego wyjątkowy styl gry opiera się na szacunku dla przestrzeni oraz brzmienia i zawiera elementy muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots oraz otwartej improwizacji. Jest twórcą wielu ważnych z punktu widzenia jazzu przełomu wieków w Polsce zespołów: Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up, Alchemik Big Band. W 2009 roku założył projekt swoich marzeń – World Orchestra. Skupia ona wybitnych solistów ze świata jazzu, klasyki, etno, folk, otwartej improwizacji. W jej skład wchodzą artyści z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.
Jest kompozytorem symfonii „Lech, Czech i Rus”, której premiera odbyła się w Sali Filharmonii NOSPR w Katowicach, a także symfonii „STU”, której premiera odbyła się w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa, w składzie: Orkiestra Opery Narodowej, Chór Opery Narodowej, World Orchestra. Grzech Piotrowski jest od kilku lat dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie. Laureat nagród na wielu festiwalach. Był trzykrotnie nominowany do Fryderyków oraz nagrody Mateusz.
Wejściówki do wygrania w poniedziałek i wtorek w audycji UWM FM Po Południu oraz w środę i piątek w Uwierz w Muzykę.
25 stycznia (sobota) – Futro, 22:00
AQUARIUS 2025
Już po raz czwarty zapraszamy Was na wydarzenie, które stało się synonimem jedności, wolności i niezapomnianych muzycznych doznań. AQUARIUS to nie tylko impreza muzyczna, to podróż w głąb dźwięku, emocji i kosmicznej energii. 15 znakomitych artystów z różnych stron Polski zabierze Was w muzyczną podróż przez techno, dark disco i różne odmiany house’u. Bity, które wbijają się w serce i melodie, które otwierają głowę – od hipnotycznego flow po prawdziwą eksplozję energii. Każdy kawałek to jak podróż w inną galaktykę.
AQUARIUS to wieczór, który przenosi ponad codzienność, łącząc ludzi na parkiecie, gdzie światło i cienie tańczą w harmonii z rytmem. To alchemia dźwięku i emocji, która jednoczy dusze i ciała w jednej, wspólnej wibracji. Światła, dym i pulsujące rytmy – to wszystko sprawi, że zapomnisz o całym świecie. Nie myśl za długo. Wskakuj w ten klimat i poczuj, co to znaczy żyć na 100%. To wieczór, który zostanie z pewnością z Tobą na długo.
Scena DARK :
1. Skoczi
2. RAIA
3. Kassandra
4. MumOl
5. MiH
6. RFX
7. Mateusz Połomka
Scena BAROWA :
1. Julia Waskan
2. Shaqoo
3. Tuchowsky
4. Seinty
5. Coffin
6. Bluszcz
7. BOUS
8. Humsquare
Podwójne wejściówki do wygrania w czwartek i piątek w UWM FM Po Południu.
26 stycznia (niedziela) – Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, 18:00
TOMASZ CHYŁA QUINTET
Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, polskiego jazzu. Kwintet prowadzony jest przez charyzmatycznego skrzypka – Tomasza Chyłę. Dał się on poznać szerokiej publiczności za sprawą swojego unikatowego, ostrego brzmienia instrumentu, bezkompromisowości oraz poprzez brakiem zahamowań w swojej muzyce.
Jego kwintet od kilku lat eksploruje muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziło się pięć albumów „Eternal Entropy” (2017),” Circlesongs” (2018), „Live at Polish Radio 3″(2019), „da Vinci” (2021) oraz najnowszego albumu studyjnego „Music We Like To Dance To” (2023), wydanego przez niezależną wytwórnię Alpaka Records.
Trasa promująca płytę odbyła się w Azji oraz Europie. Album został uznany za płytę roku 2023 w ankiecie JAZZ TOP 2023, przeprowadzonej przez renomowany magazyn Jazz Forum. To ogromne wyróżnienie i dowód na pozytywną recepcję, z jaką spotyka się muzyka formacji. Dodatkowym wyróżnieniem są drugie miejsca Tomasza Chyły jako muzyka roku, oraz zespołu w kategorii zespół akustyczny. Ponadto w lutym 2024 Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do najważniejszych polskich nagród muzycznych, Fryderyków. Tomasz Chyła Quintet otrzymał nominacje w kategorii Muzyka Jazzowa – Album Roku, natomiast Tomasz Chyła otrzymał nominacje w tej samej kategorii jako Muzyk Roku.
Najnowsza produkcja „Music we like to dance to” to zaproszenie do wspólnego tańca, bez zbędnego teoretyzowania i skomplikowanych rozważań. Ten album to muzyczna szczerość, dzięki której słuchacz znajdzie to, czego potrzebuje w danym momencie. Prog-rockowe riffy przełamywane pięknymi melodiami, przypominają odbiorcy o funkcjonalności muzyki, która służy nam od wieków. Słuchając utworów z płyty słuchacz czuję się jak na dobrej imprezie, gdzie muzyka zelektryzuje całe ciało, nie wiadomo w którym momencie zaczyna się tańczyć.
Zaproszenia czekają we wtorek i środę w Uwierz w Muzykę.
26 stycznia (niedziela) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 18:00
MAREK MAJEWSKI – ZE ŚPIEWNIKA SATYRYKA
Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Jest artystą – samoukiem. Z wykształcenia mgr inż. lotnictwa, ze specjalnością konstruktor lotniczy, co niewątpliwie pomaga mu przy konstruowaniu piosenek, wierszy i fraszek.
Wejściówki do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków oraz we wtorek i czwartek w Podwójnym Espresso.
26 stycznia (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00
DOM O ZIELONYCH PROGACH
Dom o Zielonych Progach zaprasza Was na poetyckie i bardzo kameralne spotkanie w Olsztynie. Grupa zagra nowe piosenki, których nie mieliście jeszcze okazji usłyszeć, jak i te, które już dobrze znacie i lubicie.
Zespół wystąpi w składzie:
– Jagienka Klecha (wokal, wiolonczela)
– Bartosz „Pelton” Zalewski (wokal, gitara)
– Wojciech Szymański (wokal, gitara)
Wejściówka do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.