Wywiady muzyczne
Michał Wróblewski-Sawczyński z Matyt koło Iławy zdobył Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Zwycięzca zaprezentował w konkursie własne, brawurowe interpretacje piosenek: „Uciekaj moje serce” (Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego) oraz „Kibolski” (z repertuaru zespołu Kury).
Od kilkunastu miesięcy Piotr Rogucki koncertuje z zespołem Normalni Ludzie, prezentując zarówno piosenki solowe, jak i te z repertuaru grupy Coma i Karaś/Rogucki. Ich nowe aranżacje wskazują na styl w jakim tworzyć będzie nowe utwory. Po 23 latach wokalista i autor wrócił na Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. To dla niego ważne miejsce. Jak wspomina festiwal z 2003 roku? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!
W piątek 26 czerwca olsztyńskiej publiczności przypomni się grupa Harlem. Zespół założony 33 lata temu w stolicy naszego regionu pracuje obecnie nad nowym materiałem. A koncert w Amfiteatrze im. Czesława Niemena ma zaskoczyć nas kilkoma niespodziankami. O czym w audycji Uwierz w Muzykę opowiadał Krzysztof „Dżawor” Jaworski. Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!
„O mnie i o Tobie” – to tytuł najnowszej płyty grupy Stach Bukowski. Zespół ma olsztyńskie korzenie i regularnie odwiedza swoje miasto. 12 czerwca wystąpił w Kortosferze, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a przed rokiem na jednej ze scen Olsztyn Green Festivalu. Chętnie przyjmie także zaproszenie na Kortowiadę! O czym rozmowie z Piotrem Szauerem opowiadał lider i wokalista Stanisław Bukowski. Posłuchajcie!
„Ideą tego wydarzenia jest po prostu to, żeby całe miasto, cały kraj, cały świat wyszedł na ulice i grał muzykę” – mówi Rafał Komoszewski, współorganizator Młodzieżowej Sceny Rockowej, która drugi raz zaprezentuje się podczas Święta Muzyki w Olsztynie. Razem z Grażyną Binek opowiedzieli o szczegółach inicjatywy wspieranej przez Wydział Sztuki UWM. To jedno z wielu piątkowych wydarzeń organizowanych i koordynowanych przez Federację FOSa.
Swoim piekielnie ognistym występem zachwycili przybyłych do olsztyńskiego amfiteatru. Pierwsze miejsce podczas konkursu „Fest Muza. Gen Warmii i Mazur” zajęła młoda metalowa grupa Blissful Eclipse. Drugą nagrodę otrzymała folk rockowa formacja Wandroj, a trzecia przypadła w udziale funkowo-popowemu Shade. Z kolei alternatywno-rockowy zespół Wizje Peryferyjne otrzymał wyróżnienie Radia UWM FM. To jednak nie wszystkie nagrody przyznane przez jury podczas konkursu Miejskiego Ośrodka Kultury. Dodatkowo zwycięzcy, jako przedstawiciele regionu, staną w szranki podczas ogólnopolskiej odsłony Fest Muzy. To również w amfiteatrze w niedzielę 5 lipca.
W 2024 roku poznańska grupa Madame Affair zaprezentowała się w Olsztynie w konkursie Fest Muza. Pod koniec maja wydała natomiast debiutancką płytę „Post-Funk”. To wynik kilkuletnich poszukiwań brzmienia, które zespół może uznać za własne. O tym wydawnictwie w audycji „Czego dusza zapragnie” Szymonowi Tołpie opowiadał gitarzysta formacji – Arek Gaducewicz.
Michał Szczygieł po trzech latach ponownie wystąpił przed olsztyńską publicznością na Kortowiadzie. Tuż po koncercie wpadł do naszej redakcji i podzielił się wrażeniami na gorąco. Oprócz tego opowiedział o swojej muzycznej drodze, spełnieniu i ulubionych wakacyjnych utworach, które ma na playliście. Posłuchajcie rozmowy Pawła Obryckiego!
Zazula działa na scenie od października 2017 roku, a członkinie w swoim dorobku mają współpracę z Arkadiuszem Reikowskim przy grach „BLACKTAIL” i „Cronos: The New Dawn”, a także z Enejem przy albumie „A Skiela Wy?”. I właśnie z olsztyńskim zespołem oraz Bum Bum Orkestar zaprezentowały się przed publicznością jubileuszowej 65. Kortowiady. Przed koncertem Szymon Tołpa miał okazję porozmawiać w radiowym studiu z Anną Zagórską i Karoliną Włodarczyk.
„Tutaj są najlepsze juwenalia! Kortowiada wymiata!” – mówiła po sobotnim koncercie w Kortowie Maryla Rodowicz. To zdecydowanie największa gwiazda 65. edycji studenckiego festiwalu. Na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie wróciła po siedmiu latach. I jak zapowiada… chętnie zaśpiewa także na 70., 75. a nawet 80. Kortowiadzie!
RADIO UWM FM