„Model zamiast Twojej twarzy – czym jest deepfake i dlaczego nam zagraża?” – to temat ostatniego w tym roku akademickim spotkania cyklu Naukowe Środy na UWM. Na tak postawione pytania 23 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej odpowiadał dr inż. Tomasz Krzywicki z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawiał z nim także nasz reporter. Posłuchajcie!
Poruszanie się w przestrzeni wirtualnej to dla nas codzienność. Żyjemy w świecie, w którym nie trzeba przesadnie się starać, by spotkać na swojej drodze wytwory sztucznej inteligencji. Coraz częściej możemy natknąć się na spreparowane zdjęcia czy filmy. Trafiliście już na wizerunek osoby publicznej z podłożonym głosem i wypowiedzią, która… szokowała? To mógł być właśnie deepfake. Treści takie są generowane za pomocą… AI.
Deepfake to pewien inteligentny system, bądź też zastosowanie sztucznej inteligencji w celu podmiany twarzy. Mówiąc wprost – jest to system, który jest w stanie przyjąć pewne nagranie wideo, które przedstawia osobę wypowiadającą konkretne słowa, jest w stanie podmienić twarz tej osoby na inną, bądź też dodatkowo podmienić kwestię wypowiadaną przez tę osobę wraz z synchronizacją mimiki, ruchu ust, itd.”
– podkreśla dr inż. Tomasz Krzywicki. Deep fake jest zagrożeniem szczególnie w relacjach politycznych. W ostatnim czasie coraz częściej w sieci pojawiają się spreparowane filmy z udziałem czołowych polityków.
Na początku konfliktu zbrojnego Rosji z Ukrainą w sieci dało się zauważyć nagrania, które przedstawiały prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który… wzywał naród do poddania się. Był to oczywiście deepfake – na tyle wysokiej jakości, że trzeba było trochę czasu, żeby to sprawdzić, przyjrzeć się temu dokładniej i zaprzeczyć, że prezydent Ukrainy faktycznie wypowiedział takie słowa. Mówiąc wprost – nie powinniśmy już wierzyć we wszystko, co widzimy!”
Naukowe Środy na UWM to cykl spotkań adresowanych głównie do uczniów szkół średnich. Za jego przygotowanie odpowiada Centrum Marketingu i Mediów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład, który odbył się 23 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej był ostatnim w tym roku akademickim. Kolejny sezon podsumowaliśmy w rozmowie z Marią Doroszczak. Posłuchajcie!
Relację przygotował Piotr Szauer.