Uniwersytet Warmińko-Mazurski w Olsztynie jest gospodarzem międzynarodowej konferencji Deaf STEM European Conference 2024. To trzecie takie spotkanie, w którym uczestniczą osoby głuche związane ze środowiskiem akademickim z całego świata. Poprzednie dwa odbyły się w Czechach i Holandii.
Tegoroczną edycję konferencji koordynuje Oscar Wiśniewski. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Studiował tu kryminologię. I jak podkreśla – uczelnia wspiera osoby głuche w procesie kształcenia.
To był wspaniały czas! Studenci i wykładowcy dobrze rozumieli, że jestem osobą głuchą. I bardzo to doceniam. Chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować osobom, które bardzo dużo mnie nauczyły.”
Takie spotkania, jak to kortowskie, mają służyć integracji międzynarodowej społeczności osób głuchych, ale też wymianie doświadczeń. Konferencja odbywa się w dniach 29 sierpnia – 1 września w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ale uczestniczyć można w niej także online.
Pierwsza taka konferencja odbyła się w 2017 roku w Czechach. Później spotkaliśmy się w Holandii (w 2019 roku). Dodatkowo we Francji zorganizowaliśmy obóz. Ale chcieliśmy działać dalej. Dlatego postanowiłem, że trzecią konferencję zrobimy w Polsce. Dlaczego tutaj? Ze względu na to, że w Polsce mamy wciąż problem z dostępnością. Pojawia się bardzo dużo barier. Wiele osób głuchych marzy np. o tym, żeby studiować medycynę. Ale ze względu na to, że nie słyszy – nie może tego robić. Ma to wpływ na nasze poczucie dyskryminacji. Mamy nadzieję, że dzięki tej konferencji pokażemy, że jednak osoba głucha może studiować medycynę, chemię, fizykę czy weterynarię.
Radości z wizyty gości z całego świata nie kryła Marzena Radzka-Wiśniewska z Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia „Empatia”.
Bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w tej konferencji! Nasz uniwersytet kształci osoby głuche. Mamy w tej chwili sześciu takich studentów, a dwóch nowych dołączy do nas w październiku. Więc bardzo nam zależy na tym, aby to wsparcie było jak najszersze. To, że ta konferencja odbywa się na UWM jest dla nas niesamowitym wyróżnieniem i okazją do tego, żeby nasi studenci i pracownicy, którzy w tym obszarze funkcjonują, mogli się dowiedzieć różnych ciekawych rzeczy na temat wspierania osób głuchych w naukach ścisłych. My chcemy, żeby oni funkcjonowali tu tak jak wszyscy!”
Gości konferencji w czwartek 29 sierpnia przywitał Prorektor UWM ds. studenckich – prof. Sławomir Przybyliński. Opowiadał o tym, w jaki sposób uczelnia wspiera osoby z niepełnosprawnościami.
To pomoc wielowymiarowa. Mamy studentki i studentów z różnymi niepełnosprawnościami i uczelnia od wielu lat stara się im pomagać na wielu poziomach. To m.in. pomoc asystentów na zajęciach, transkrypcja tekstów, ale też wszelaka pomoc psychologiczna i terapeutyczna (jeżeli jest taka potrzeba) i pomoc po zajęciach. Oczywiście staramy się też jeszcze bardziej to udoskonalać. I ta konferencja pokazuje, że jesteśmy na takie inicjatywy otwarci!”
Rozmawialiśmy także z prof. Agnieszką Kosewską z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM w Olsztynie. Pierwszego dnia konferencji wygłosiła wykład zatytułowany „Świat owadów wokół nas”. Warto podkreślić, że jest jedną z badaczek, która korzysta z możliwości uczenia się języka migowego.
Od lat współpracuję z panią Małgosią Mickiewicz z Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UWM. Uczę się języka migowego i mam nadzieję, że w momencie, w którym będzie taka potrzeba, będę w stanie pomóc. Chciałabym wspierać osoby głuche.
Relację przygotowali: Marta Wiśniewska („Wiadomości Uniwersyteckie”) i Piotr Szauer.