RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Dni Humana i Koło Naukowe Chemików z UWM zdobyły nagrody Pro Juvenes

Napisane przez dnia

W sobotę 23 listopada w Warszawie wręczono nagrody środowiska studenckiego – Pro Juvenes. Kolejny raz statuetki trafiły na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie! W kategorii Kultura Studencka wyróżniono Dni Humana organizowane na Wydziale Humanistycznym UWM. Najlepszym studenckim projektem naukowym został natomiast ten realizowany przez Koło Naukowe Chemików z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa – „Potencjał gospodarczy, profil chemiczny i aktywność biologiczna krajowych biopółproduktów roślinnych jako substancji czynnych biopestycydów”.

 

 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podczas 18. gali organizowanej przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowała przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

Pierwszy raz brałam udział w takim wydarzeniu. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie. Jestem zachwycona! Wyszliśmy stamtąd z dwiema statuetkami! Na naszej uczelni bardzo dużo się dzieje. Czasem tego nie zauważamy i nie doceniamy. A okazuje się, że jesteśmy w stanie stworzyć coś niesamowitego, co jest doceniane na forum ogólnopolskim”

– relacjonowała na naszej antenie Iwona Pająk.

 

 

Studenci nie kryją radości z faktu, że ich inicjatywy zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Piotr Szauer odwiedził Wydział Humanistyczny, by spotkać się z jedną z organizatorek Dni Humana.

Dalej jestem w szoku. W sobotę, gdy oglądałam galę, nawet pojawiły się łzy wzruszenia. Wiadomo, że trochę wierzyliśmy w to, że możemy wygrać. Natomiast konkurowaliśmy z innymi uniwersytetami, więc był lekki szok. Jestem niesamowicie wdzięczna, że Dni Humana zostały okrzyknięte tym najlepszym wydarzeniem w kategorii: kultura studencka”

– podkreśla Anna Pawlak, przewodnicząca RWSS Wydziału Humanistycznego UWM organizująca Dni Humana.  Na uczestników tegorocznej edycji święta studentów Wydziału Humanistycznego czekał bogaty program wydarzeń, wśród których znalazły się warsztaty, quizy i dyskusje tematyczne. Nie zabrakło też elementów sportowych i artystycznych. Po raz pierwszy zorganizowano np. konkurs Twój wykładowca ma talent, w czasie którego swoje niezwykłe zdolności zaprezentowali nauczyciele akademiccy.

Dla organizatorów nagroda jest też mobilizacją do dalszych działań. Chcą, by to wydarzenie w kolejnych latach było jeszcze ciekawsze.

Z roku na rok staramy się, żeby to wydarzenie było bardziej przystępne dla studentów. Chcemy, żeby te Dni Humana, były też otwarte dla całego Uniwersytetu! Ja chcę sobie postawić tę poprzeczkę wyżej. To spore wyzwanie, żeby były jeszcze lepsze. Zostaniemy na pewno przy wydarzeniach, które cieszyły się popularnością, jak: „Mój wykładowca ma talent” czy „Bój Kierunków”. Myślimy m.in. o inspiracjach teleturniejowych, gdzie wykładowcy mogliby konkurować ze studentami. Ale większość rzeczy postaramy się zostawić. A jeśli uda się wyremontować nasze patio do 17. Dni Humana, wtedy koncerty będą się odbywać w takiej przystępnej atmosferze. Mogę też już zdradzić, kiedy się odbędą. Mamy wstępną datę – 14-16 maja 2025 roku.”

 

 

Druga z nagród przypadła Kołu Naukowemu Chemików działającemu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM. Realizowany przez nie projekt „Potencjał gospodarczy, profil chemiczny i aktywność biologiczna krajowych biopółproduktów roślinnych jako substancji czynnych biopestycydów” zdobył najwięcej głosów w kategorii: Studencki projekt naukowy.

Przypomnijmy, że na realizację zadań młodzi chemicy z UWM, działający pod opieką prof. Kazimierza Warmińskiego, otrzymali z ministerstwa dofinansowanie w kwocie prawie 70 tysięcy złotych. Ich celem jest przebadanie m.in. kilkunastu krajowych surowców i sprawdzenie ich potencjału.

Wykorzystamy biomasę nadziemną roślin rolniczych uprawianych w Polsce, np. kminku, kolendry, miskantów, roślin dziko rosnących np. wrotyczu pospolitego i bylicy pospolitej, jak również pozostałości poprodukcyjne z gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego, takie jak igliwie czy kora oraz odpady, np. choinki. Będzie się to wpisywało w ideę biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym”

– tłumaczy Julia Kamińska, wiceprzewodnicząca koła i studentka chemii.

O swoim projekcie nagrodzonym statuetką Pro Juvenes opowiedziały nam: Klaudia Jakubowska i Julia Kamińska. Posłuchajcie rozmowy Mai Stryjewskiej!

 

 

Dodajmy, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie może w tym roku pochwalić się rekordową liczbą nominacji do nagrody Pro Juvenes. Było ich aż siedem!

Nominacje z UWM:
– 18. edycja plebiscytu Belfer UWM (Kategoria: Samorządowy projekt roku)
– Dni Humana (Kategoria: Kultura studencka!- Studencka inicjatywa artystyczna)
– Potencjał gospodarczy, profil chemiczny i aktywność biologiczna krajowych biopółproduktów roślinnych jako substancji czynnych biopestycydów (Kategoria: Studencki projekt naukowy)
– Naukowe Koło Badań Podwodnych „Hydronautic” (Kategoria: Koło naukowe)
– Studenckie Koło Naukowe Mykologów (Kategoria: Koło naukowe)
– VI Dni Świadomości Żywieniowej (Kategoria: Zdrowi na uczelni!- Studencka inicjatywa prozdrowotna)
– Klaudia Augustyn (Kategoria: Student naukowiec)

 

Nagrody Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” wręczane są od 2013 roku z inicjatywy Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. To sposób na to, by docenić działania aktywnych studentek i studentów, a także – stwarzających im odpowiednie warunki do rozwoju – uczelni. W poprzednich latach Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kilkukrotnie sięgał po te nagrody.


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist