Poprzednie dwie edycje plebiscytu Belfer UWM wygrały wykładowczynie z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – dr inż. Sara Dzik i dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka. Czy ich sukces powtórzy tegoroczna finalistka – dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska? Jak traktuje nominację i czym kieruje się w pracy ze studentami? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!
Dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska pracuje w Katedrze Dobrostanu Zwierząt i Doświadczalnictwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM. Podkreśla, że studia na kierunku zootechnika podjęła dzięki jednej ze swoich pasji. Od wielu lat jeździ bowiem konno. Kocha także koty. Jedną z jej specjalizacji jest felinoterapia. W wolnym czasie lubi przebywać na świeżym powietrzu, łowić ryby, chodzić na spacery po lesie, ćwiczyć na siłowni, czytać książki i słuchać muzyki (także na żywo). Ulubione zespoły? Lady Pank i Scorpions! Działa również społecznie – jest radną gminy Stawiguda.
Praca ze studentami daje mi satysfakcję i radość w życiu. Nie przechodzę obojętnie obok ich problemów. Podjęłam również studia na kierunku psychologia kliniczna w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu.
To wyróżnienie traktuję, jako taką podpowiedź, że wybrałam słuszną drogę w swoim życiu. To taka ocena cząstkowa. Za to kolokwium mam 5 – w swoim macierzystym wydziale, który jest dla mnie bardzo ważny. Jestem z nim związana od 2008 roku. Ale moja droga była dosyć skomplikowana. Przed obroną doktoratu, podjęłam pracę w administracji uczelnianej! Można było mnie znaleźć w Dziale Kontroli Finansowej i w Biurze ds. Nauki, a później w Biurze ds. kształcenia. Dopiero po trzech latach nadarzyła się taka okazja i zostałam przyjęta na wydział jako asystent dydaktyczny. Prowadzę różne zajęcia. To statystyka, podstawy metod hodowlanych, planowanie i organizacja pracy hodowlanej. Mam też takie przedmioty jak np. hodowla zwierząt amatorskich”
– mówiła w naszym studiu. Studenci chcieli nominować ją w plebiscycie Belfer UWM już przed rokiem. Wtedy jednak… odmówiła. Dlaczego?
W tamtym momencie sądziłam, że za mało jeszcze zrobiłam i nie wyraziłam zgody na udział w konkursie. Nie żałuję tego, bo nasza dr Iwona Chwastowska-Siwiecka wygrała. Należało jej się to! Ale w tym roku ponownie zostałam zgłoszona i stwierdziłam, że nie mogę już odmówić. Jest to ważne dla moich studentów i nie mogłam już im odmówić! Oni nie mają pojęcia, ile wnoszą do mojego życia, ile mi dają! W tym roku miałam wypadek samochodowy, który ledwo przeżyłam. Mam poskręcaną nogę na milion śrubek! Jechałam do swoich studentów i zdarzyło się, co się zdarzyło. Pierwsi, którzy przyjechali do mnie do szpitala, to byli moi studenci. Pierwsi, którzy odwiedzili mnie w moim domu, to byli moi studenci! W październiku lekarz nie chciał mi pozwolić wrócić do pracy. Powiedziałam, że muszę być dopuszczona do pracy, bo wracają moi studenci! Dzięki nim chodzę codziennie na rehabilitację, mam na nią siłę i oni zachęcają mnie do tego, że pracuję nad tą nogą. To wszystko dzięki moim studentom!”
Z dr inż. Justyną Błażejak-Grabowską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
W ostatnim, trzecim etapie szesnaścioro finalistów walczyć będzie o tytuł Belfra UWM 2024. Głosowanie zaplanowano od 8 do 12 stycznia. Zwycięzcę poznamy natomiast podczas uroczystej gali – 23 stycznia w kortowskim Centrum Konferencyjnym.
A to finaliści plebiscytu Belfer UWM 2024:
Wydział Bioinżynierii Zwierząt – dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska
Wydział Biologii i Biotechnologii – dr Ewa Zaobidna
Wydział Geoinżynierii – dr inż. Andrzej Wróblewski
Wydział Humanistyczny – dr Iwona Góralczyk
Wydział Rolnictwa i Leśnictwa – mgr inż. Klaudia Strękowska
Wydział Lekarski – dr Jacek Kieżun
Wydział Matematyki i Informatyki – dr Aleksandra Kiślak-Malinowska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej – dr hab. wet. Maria Iller, prof. UWM
Wydział Nauk Ekonomicznych – mgr Kacper Sieciński
Wydział Nauk Społecznych – mgr inż. Henryk Prus
Wydział Nauk Technicznych – dr inż. Bartosz Pszczółkowski
Szkoła Zdrowia Publicznego – mgr Grzegorz Wasilewski
Wydział Sztuki – mgr Jakub Kozicki
Wydział Prawa i Administracji – dr Michał Gornowicz
Wydział Teologii – ks. dr hab. Marek Jodkowski prof. UWM
Wydział Nauki o Żywności – dr inż. Joanna Ciborska
Szczegółowe informacje dotyczące plebiscytu znajdziecie na stronie: belfer.uwm.edu.pl.
Plebiscyt Belfer UWM organizowany jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od 2004 roku. Powstał z inicjatywy Radia UWM FM. Od 2008 roku koordynuje go Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM. Chce w ten sposób docenić trud nauczycieli, którzy wkładają ogromny wysiłek w kształcenie młodych ludzi.
Dotychczas w plebiscycie zwyciężali przedstawiciele sześciu wydziałów: Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (5 razy), Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt (po 4 razy), Wydziału Nauk Ekonomicznych (3 razy) a także Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Wydziału Lekarskiego.
Lista wszystkich laureatów plebiscytu Belfer UWM:
Belfer 2004 – dr Wojciech Cymerman (Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej)
Belfer 2005 – dr Andrzej Dawidowicz (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2008 – dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2009 – dr Tomasz Maślanka (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2010 – dr wet. Wojciech Barański (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2011 – mgr Karolina Wojciechowska (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2012 – dr Sławomir Kulesza (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2013 – dr Agnieszka Zawadzka (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2014 – dr Stanisław Drozda (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2015 – dr Anna Snarska (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2016 – dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2017 – dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2018 – dr Maria Michalczyk (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2019 – dr n. med. Ewa Lepiarczyk (Wydział Lekarski)
Belfer 2020 – dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2021 – dr Dariusz Barski (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2022 – dr inż. Sara Dzik (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2023 – dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)