RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Dr inż. Mariusz Antolak szukał naukowych inspiracji w Stambule

Napisane przez dnia

Dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wrócił właśnie z Kongresu Międzynarodowej Światowej Federacji Architektów Krajobrazu (International Federation of Landscape Architects, IFLA), który w dniach 4-6 września odbył się w Stambule. Pracownik Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM był jedynym naukowcem z Polski uczestniczącym w tym wydarzeniu. A o swoich wrażeniach i nawiązanych w Turcji międzynarodowych kontaktach badawczych opowiedział Marcie Wiśniewskiej z Wiadomości Uniwersyteckich. Posłuchajcie!

 

 

Światowy kongres IFLA odbywa się rokrocznie i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie architektury krajobrazu. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa, 60. edycja, a wzięło w niej udział około 800 uczestników z 55 krajów na świecie. Wśród nich był dr inż. Mariusz Antolak.

Udało mi się nawiązać ciekawe kontakty – m.in. z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych, Australii, a także z Egiptu czy Kenii. Postanowiliśmy wyjść z nowymi inicjatywami budowy ogrodów przyszkolnych w Afryce we współpracy z przedstawicielami Jomo Kenyatta University of Agriculture and Technology z Nairobi. Przedstawiciele tej uczelni współpracują w zakresie projektów edukacyjnych z pracownikami Swedish University of Agricultural Sciences, który wizytowałem w tym roku i od maja prowadzimy wspólne inicjatywy naukowe. Konferencje naukowe są świetną okazją do rozwijania współpracy międzynarodowej i nawiązywania nowych kontaktów”

– mówi dr inż. Mariusz Antolak w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu była minimalizacja negatywnych skutków zmian klimatycznych. Organizatorzy postanowili wezwać ludzkość do podjęcia natychmiastowych działań, których celem jest zapobieganie niszczenia środowiska naturalnego. Dr inż. Mariusz Antolak przyznaje, że w środowisku architektów krajobrazu na całym świecie obserwuje się bardzo duże zainteresowanie tym tematem, co w wielu krajach skutkuje nawet tworzeniem nowych kierunków studiów, będących odpowiedzią na światowy kryzys klimatyczny.

Architekci krajobrazu z całego świata mają coraz większą świadomość tego, że trzeba zmienić swoje podejście do projektowania i urządzania terenów zieleni. Coraz mniej osób decyduje się na zakładanie ogrodów wymagających dużego zużycia wody, prądu, unika się stosowania torfu. Z krajobrazu znikają powoli duże, intensywne trawniki wymagające hektolitrów wody i ton sztucznych nawozów. W złym guście jest sadzenie roślin obcego pochodzenia. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby projektować w zgodzie z naturą, z wykorzystaniem lokalnie występujących materiałów oraz gatunków rodzimych.|

A czy podobne podejście reprezentują architekci krajobrazu z krajów afrykańskich, które znajdują się przecież w zupełnie innym kręgu kulturowym niż Europa?

Rzeczywiście, kraje afrykańskie to zupełnie inne kręgi kulturowe i odmienne strefy klimatyczne. Pomimo to pryncypia dotyczące projektowania są podobne. Już po kilku minutach rozmowy znajduje się wspólne mianowniki. Jesteśmy jedną wielką rodziną architektów krajobrazu i przyjemnie jest się spotkać przy takich okazjach i wymienić się doświadczeniami. Kontakt bezpośredni daje dużo więcej możliwości niż spotkania online, do których przyzwyczaiła nas pandemia koronawirusa.”

Naukowiec z Katedry Architektury Krajobrazu UWM jest bardzo zadowolony z merytorycznej wartości wyjazdu.

To jest ogromne wydarzenie – każdego dnia występowało kilkudziesięciu prelegentów, w tym samym czasie trwało sześć sesji plenarnych, sesje posterowe. Nie sposób było wysłuchać wszystkich, ale i tak jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza z kontaktów, które udało mi się nawiązać. Wiadomo, jak ważne jest w dzisiejszych czasach umiędzynarodowienie badań naukowych, a dla mnie, jako naukowca zajmującego się m.in. zagadnieniem edukacji w krajobrazie (outdoor learning) w różnych zakątkach świata, wartość takiego wydarzenia jest nieoceniona. Nie mogę się doczekać kolejnych kongresów.”

Oprócz prowadzenia dyskusji naukowych i nawiązywania nowych kontaktów dr inż. Mariusz Antolak miał również okazję po raz pierwszy w życiu zwiedzić Stambuł. Przyznaje, że ta ogromna metropolia wywarła na nim ogromne i jednocześnie pozytywne wrażenie.

Tereny zieleni są projektowane w bardzo ciekawy sposób i da się zauważyć wiele orientalnych wpływów. Mimo gęstej miejskiej zabudowy jest tu sporo parków, zieleńców i miejskich ogrodów, piękne aleje platanów, wszędobylskie figi i oleandry, a także mnóstwo innych atrakcyjnych roślin ozdobnych. Mimo napiętego grafiku konferencyjnego, udało mi się odwiedzić m.in. parki Gülhane, İBB Sarayburnu, Sultan Ahmet, Cundi, Kadırga i İBB Karaköy Sahil. Z drugiej strony zauważyłem też wiele roślin inwazyjnych, które zawłaszczają wszelkie wolne przestrzenie. Jeśli miałbym jednak podsumować to, jak postrzegam tereny zieleni w Stambule, to oceniam je pozytywnie. Jestem pod wrażeniem ich atrakcyjności i różnorodności.”

Posłuchajcie rozmowy Marty Wiśniewskiej z drem inż. Mariuszem Antolakiem!

 

 

Wyjazd do Stambułu sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO (Priorytet 5), który realizuje Fundacja „W krajobrazie”.

 

Foto: Mariusz Antolak

 


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist