Warsztaty, prelekcje, szkolenia czy mecz koszykówki – to główne atrakcje kolejnego Dnia z Ekonomią na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. 25 kwietnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM odbył się także finał kolejnej edycji projektu ShowBiz. Posłuchajcie naszej relacji!
Ósmy już Dzień z Ekonomią na UWM rozpoczął wykład mgra Kacpra Siecińskiego – „Czy istnieje przyszłość bez AI?”. Następnie uczestniczył on także w debacie „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”. A w dyskusji towarzyszyli mu: prof. Andrzej Kucner, mgr Anna Ciesielska i mgr Dariusz Racz. Wszystko to działo się od rana w Auli im. M. Gotowca.
Sztuczna inteligencja nie jest zamiast, ale będziemy z nią współpracować mądrze. I jest nam potrzebna wiedza, żeby weryfikować to, co nam zaprezentuje – mówiła nam prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan WNE.
25 kwietnia w głównym holu budynku Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM przygotowana została strefa stoisk z ofertą samorządu studenckiego, studenckich kół naukowych, partnerów oraz jednostek organizacyjnych uczelni. Tam także odbyły się kolejne prelekcje i warsztaty.
Mówiliśmy o tym, jakie kompetencje są potrzebne dzisiaj na rynku pracy. Młodzież mogła się zrekrutować, odbyć symulacyjną rozmowę kwalifikacyjną czy porozmawiać o perspektywach przyszłej pracy – podkreśla prof. Grzybowska-Brzezińska.
A uczniowie w czwartek mogli także wziąć udział w warsztatach Akademii Młodego Ekonomisty.
To projekt, który realizuje Wydział Nauk Ekonomicznych. Rozwijamy pasję wśród młodych ludzi – także uczniów szkół średnich – i pokazujemy, dlaczego ekonomia jest tak ważna w życiu codziennym i jak może być przyjemna edukacja w tym obszarze.
A czym najbardziej byli zainteresowani uczniowie, którzy uczestniczyli w kolejnym Dniu z Ekonomią? „Pytali, jak wyglądają studia i jakie są perspektywy po ukończeniu naszego wydziału” – podkreślała obecna strudentka Natalia Ochenkowska.
Podczas Dnia z Ekonomią odbył się także finał ShowBizu, czyli projektu, którego celem jest rozwój kompetencji w obszarze przedsiębiorczości, zarządzania i komunikacji wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
To autorski projekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Show Us Your Business to konkurs skierowany do uczniów szkół średnich z całego regionu. Ma na celu pobudzenie ich przedsiębiorczości – przypomina Hanna Marciak z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM.
Uczniowie mogli zgłaszać pomysły swoich start-up’ów. I w tej edycji zostało wybranych dziewięć zespołów z całego regionu (z Iławy, Lidzbarka Warmińskiego, Ełku, Fijewa oraz z Olsztyna). Ci młodzi ludzie mają naprawdę bardzo zróżnicowane pomysły – od odzieży produkowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, po aplikacje dla osób młodych, które czują się troszeczkę wykluczone społecznie, potrzebują wsparcia psychologicznego i szukają kontaktu z rówieśnikami, czy pomysł na niskobudżetowe korepetycje – zarówno dla uczniów szkół podstawowych, średnich, ale też osób starszych.
Jury konkursu (w składzie: Marta Wangin, Justyna Stawecka, dr inż. Marek Garbowski, Paweł Czuryłło, Waldemar Wydra i Piotr Wiktorowicz) po burzliwej dyskusji wyłoniło zwycięzców. Główną nagrodę otrzymał zespół AKADEMIQ (Paulina Kuczyńska i Jakub Śmigielski) pod opieką Iwony Synowiec-Błaszczak z Zespołu Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku. To autorzy start-up’u polegającego na świadczeniu korepetycji dostępnych dla wszystkich niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy sytuacji finansowej.
Nie spodziewaliśmy się takiego werdyktu. Jest to dla nas duży zaszczyt, ze względu na to na jak wysokiem poziomie była konkurencja – podkreślała Paulina Kuczyńska.
Kierujemy się ideą edukacji dostępnej 24 godziny na dobę. Oznacza to dostęp do informacji o każdej porze dnia i nocy – dodał Jakub Śmigielski.
Drugie miejsce zajął zespół STAIN (w składzie: Łukasz Cherek, Filip Nowak, Konrad Piełuć) pod opieką Karoliny Szybowskiej z Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Iławie. Otrzymał także nagrodę publiczności. Trzeci był zespół Pro-Tab Serwis Elektroniki Pojazdowej (w składzie: Agnieszka Mierzejewska, Bartosz Godlewski, Jakub Głowienka, Kamil Brodowski) pod opieką Magdaleny Michalskiej z II LO im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie.
A my rozmawialiśmy także z jedną z jurorek – Martą Wangin, dyrektorką Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie. Posłuchajcie!
Relację przygotował Piotr Szauer.