RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Ekopsychologia sposobem na znalezienie balansu pomiędzy studiami, pracą i odpoczynkiem

Napisane przez dnia

 

Ekopsychologia to termin, który nie jest powszechnie znany. Jednak kwestie których dotyczy, mogą okazać się nam bliskie. O tej dyscyplinie opowiedziała nam dr Małgorzata Obara-Gołębiowska z Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji na Wydziale Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Jaki wpływ mogą mieć sesje ekoterapeutyczne na nasze życie? Czy da się znaleźć balans pomiędzy studiami, pracą i odpoczynkiem? Posłuchajcie rozmowy Pawła Obryckiego!

 

 

Ekopsychologia jest dziedziną interdyscyplinarną, łączącą wątki psychologiczne, czyli naukę o mechanizmach człowieka z ideą ekologii. Termin ten zakłada, że człowiek jest częścią większej całości – natury i świata. Dbałość o planetę przekłada się na dobro całego społeczeństwa. Wpływa to również na poprawę dobrostanu i jakości życia jednostki. Obcowanie z naturą pozwala redukować chociażby stres.

Czym sesje ekoterapeutyczne różnią się od powszechnie nam znanych terapii? Tłumaczy dr Małgorzata Obara-Gołębiowska z Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji na Wydziale Nauk Społecznych UWM:

Tym co charakteryzuje ekoterapię to jest wykorzystywanie w poprawie dobrostanu człowieka kontaktu z naturą, czyli wszelakie aktywności, umotywowane potrzebami człowieka, np. kontakt z naturą. Może to być chociażby spacer, spędzanie czasu na łonie natury, a także praca w ogrodzie.

Taka otwartość i nowe propozycje ze strony terapeuty w kierunku pacjenta są ważne. Bierzemy pod uwagę aktualne zainteresowania i potrzeby człowieka, ale też otwieramy być może na inne, nowe formy kontaktu z naturą.

Czy w życiu studenta możliwe jest znalezienie balansu pomiędzy studiami, pracą i odpoczynkiem? Posłuchajcie!

 

 

Z dr Małgorzatą Obarą-Gołębiowską spotkał się Paweł Obrycki.


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist