Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z francuskim Université Jean Moulin ? Lyon 3 oraz Komisją Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów zorganizował w dniach 23-24 października Międzynarodową Konferencję Naukową „(E)migracja – pamięć kulturowa – tożsamość kulturowa”. Wydarzenie na naszej antenie podsumowała prof. Iwona Anna Ndiaye.
Zagadnienia związane z masową emigracją charakteryzują cały XX wiek, dla którego charakterystyczne stały się rewolucje, wojny domowe i światowe. Minione stulecie obfitowało w procesy (e)migracyjne, zarówno te dobrowolne, jak i przymusowe, legalne, jak i nielegalne. Kwestie te są również aktualne w XXI wieku, kiedy ludność w wielu zakątkach świata doświadcza przymusowych deportacji, prześladowań politycznych czy działań dyskryminacyjnych lub represyjnych.
Nowe fale uchodźców wywołane są sytuacją polityczną, gospodarczą czy społeczną. Procesy migracyjne wywierają wpływ na życie odrębnych jednostek, ale także na całe społeczności. Fenomen (e)migracji i nierozerwalnie związane z nimi pojęcia pamięć kulturowa oraz tożsamość kulturowa stawiają przed współczesną emigrantologią nowe zadania. Co należy badać, aby zrozumieć i objaśniać zachodzące procesy? Jakie stosować metody badawcze? Na czym polega złożona tożsamość kulturowa współczesnych (e)migrantów? M.in. na te pytania odpowiadali uczestnicy konferencji „(E)migracja – pamięć kulturowa – tożsamość kulturowa”. Uczestniczyli w niej naukowcy z Polski, Francji, Szwajcarii i Izraela. A obrady prowadzone były w formie online w języku polskim, angielskim, francuskim i rosyjskim.
Z prof. Iwoną Anną Ndiaye spotkała się Marta Wiśniewska („Wiadomości Uniwersyteckie”). Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Relację z konferencji znajdziecie też na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.