EUROWIZJER – TOP 5 najczęściej słuchanych utworów 2024 i kontrowersje (Joost, Blanka, Jann)
Written by on
Rozpoczęliśmy w piątek, 3 grudnia, drugi sezon Eurowizjera – programu, w którym poruszamy kwestie wszystkiego, co musicie wiedzieć o Konkursie Piosenki Eurowizji. Rok 2024 był pod tym względem pełen niezapomnianych wrażeń, kontrowersji i przede wszystkim różnorodnej muzyki. Nasza dwójka, czyli Pawełek (Paweł Obrycki) i Żanetka (Żaneta Kulawczyk) postanowiła przypomnieć Wam te piękne chwile.
W ostatnim odcinku przedstawiliśmy Wam listę najczęściej odtwarzanych ubiegłorocznych utworów eurowizyjnych, a także przypomnieliśmy kontrowersyjne sytuacje, które zakończyły się w 2024 roku, jak dyskwalifikacja reprezentanta Holandii z zeszłorocznego finału, czy ujawnienie wyników głosowania publiczności w polskich preselekcjach do Eurowizji 2023.
Fot. Sarah Louise Bennett
DYSKWALIFIKACJA REPREZENTANTA HOLANDII W FINALE EUROWIZJI 2024. CZY EUROPEJSKA UNIA NADAWCÓW PODJĘŁA SŁUSZNĄ DECYZJĘ?
W sierpniu umorzono sprawę dotyczącą dyskwalifikacji Joosta Kleina, reprezentanta Holandii, z finału Eurowizji 2024 w Malmö. Muzyk został wykluczony po incydencie, w którym jego ruch ręką doprowadził do uderzenia kamery operatorki. Sprawa trafiła do szwedzkiej prokuratury, której dochodzenie wykazało brak dowodów na celowe działanie artysty. Europejska Unia Nadawców (EBU) nie zmieniła jednak zdania na temat słuszności dyskwalifikacji, argumentując ją koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom konkursu.
Holenderski nadawca Avrotros wyraził rozczarowanie bezrefleksyjną postawą Europejskiej Unii Nadawców i rozpoczął z nią rozmowy. Sytuacja wpłynęła na niepewność co do udziału Holandii w Eurowizji 2025, który ostatecznie potwierdzono dopiero w październiku 2024 roku.
Reprezentant Holandii został ogłoszony w połowie grudnia 2024 roku. O zwycięstwo w Bazylei zawalczy Claude. Eurowizyjny utwór artysty nie został jeszcze przedstawiony.
Fot. MW Media
UJAWNIENIE WYNIKÓW GŁOSOWANIA PUBLICZNOŚCI W POLSKICH PRESELEKCJACH DO EUROWIZJI 2023. CZY TO BYŁ SPRAWIEDLIWY WYBÓR?
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska złożyło do Telewizji Polskiej wniosek o dostęp do informacji publicznej, żądając szczegółowych wyników preselekcji Tu bije serce Europy 2023. Po otrzymaniu odmowy od TVP, Stowarzyszenie złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który ostatecznie nakazał ujawnienie tych wyników. Sąd uznał, że wyniki głosowania widzów oraz informacja o nadzorze notariusza nad preselekcją są informacjami publicznymi, a odmowa ich udostępnienia przez Telewizję Polską naruszała przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Na podstawie wyroku, od którego TVP się nie odwołała, OGAE Polska otrzymało szczegółowe wyniki głosowania publiczności. W określonym czasie wpłynęły 45 373 głosy SMS. Nadzór nad tym procesem sprawował radca prawny. Wyniki prezentują się następująco:
1. Jann – Gladiator: 18 665 – 41,14%
2. Blanka – Solo: 6 020 – 13,27%
3. Dominik Dudek – Be Good: 5 823 – 12,83%
4. Yan Majewski – Champion: 4 576 – 10,09%
5. Felivers – Never Back Down: 4 123 – 9,09%
6. Alicja Szemplińska – New Home: 3 647 – 8,04%
7. Maja Hyży – Never Hide: 857 – 1,89%
8. Kuba Szmajkowski – You Do Me: 751 – 1,66%
9. Natasza – Lift U Up: 571 – 1,26%
10. Ahlena – Booty: 340 – 0,75%
U jury Jann zajął 4. miejsce, co dało mu ostatecznie miejsce 2. Duża różnica w głosowaniu widzów zdecydowanie wyłoniła głównego faworyta. Zatem czy waga punktów od jury i od fanów powinna być równa 50:50? Kto powinien wybierać reprezentanta kraju? Jaki system byłby najbardziej rzetelny? Być może najbliższe lata pokażą nam najlepsze rozwiązania. Wiemy jedno, czekamy na większe sukcesy Polski!
NAJLEPIEJ STREAMOWANE UTWORY EUROWIZJI 2024
Po takiej ilości eurowizyjnych kontrowersji przyszła pora na przyjemniejsze tematy. Poniżej przedstawiamy Wam listę 5 najczęściej odtwarzanych utworów Eurowizji 2024 według serwisu Eurovision Charts:
MIEJSCE 5 – Baby Lasagna „Rim Tim Tagi Dim”
Ten bardzo energiczny utwór był w 2024 roku jednym z faworytów publiczności, która jak widać ma słabość do „niezbyt poważnych” utworów. Baby Lasagna, reprezentant Chorwacji skradł serca publiczności swoim nienagannym wokalem i wizualizacjami pełnymi… tańczących tęczowych zwierząt. Sprawdźcie sami:
MIEJSCE 4 – Nemo „The Code”
Jak bardzo zdziwił Was fakt, że zwycięska piosenka znajduje się dopiero na 4 miejscu zestawienia? Nas, eurowizyjnych wyjadaczy, nie dziwi wcale. Trzeba jednak przyznać, że utwór jest po prostu NIESAMOWITY. Skomplikowana Warstwa muzyczna to jedno, a wykonanie jej na żywo przed tysiącami ludzi na eurowizyjnej scenie to zupełnie inna sprawa. Przypomnijmy sobie zwycięski występ Nemo:
MIEJSCE 3 – Slimane „Mon Amour”
Jeśli dostalibyśmy zadanie przywołać jak najbardziej francuską propozycję eurowizyjną, to pewnie byłaby to ta. Albo którakolwiek inna. Bo Francja raczej stawia na klasyczne podejście w wyborze eurowizyjnej piosenki. Numer ma być po francusku, ma być ambitny wokalnie i przede wszystkim podniosły. Taki też jest ten utwór. Ale oprócz wszystkich wymienionych wcześniej cech jest jeszcze niebywale emocjonalny, a finałowe wykonanie śmiało można nazwać jednym z lepszych podczas zeszłorocznego konkursu:
MIEJSCE 2 – Angelina Mango „La noia”
Artystka, która pokrzyżowała w zeszłym roku plany reprezentowania Włoch samemu MAHMOODowi zdecydowanie zasłużyła na wysokie miejsce w zestawieniu. „La noia” była w zeszłym roku jendym z pierwszych numerów eurowizyjnych, który zatrendował w social mediach. Wokalnie perfekcyjne wykonanie utworu podczas 74. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo zapewniło jej wiele odtworzeń jeszcze w lutym 2024 roku. Finałowy występ nie był już jednak tak porywający. Artystka zajęła w finale 7. miejsce.
MIEJSCE 1 – Joost Klein „Europapa”
Chyba nikt nie jest zdumiony faktem, że artysta, który wywołał największe kontrowersje i został zdyskwalifikowany w finale jest najczęściej streamowany. Propozycja Holendra od samej publikacji trendowała w social mediach, była na mocnej pozycji w trakcie samego konkursu w maju, a po dyskwalifikacji jeszcze bardziej zyskała na popularności. Można więc śmiało powiedzieć, że Joost Klein pod tym względem zwyciężył zeszłoroczną edycję. Jako, że w finale nie wystąpił przedstawiamy Wam występ półfinałowy i zachęcamy do zwrócenia uwagi na to jak głośno refren śpiewa z Joostem eurowizyjna publika.
Słuchajcie Eurowizjera w każdy piątek o 19:00 na 95,9 FM. Zapraszają Żanetka i Pawełek!