Trwa nabór do tegorocznej edycji Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej. Dlaczego warto się zgłosić i być w dniach 18-23 sierpnia w Świnoujściu? Jaka jest historia tego wydarzenia i jego znaczenie obecnie? Między innymi na te pytania w audycji Uwierz w Muzykę odpowiadał dyrektor programowy imprezy – Sławomir Przybył. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
FAMA to najstarsze interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury. To zarówno szansa na debiut, jak i konfrontację z innymi twórcami. Łączy muzykę poważną, jazzową, tradycyjną, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, teatry, kabarety, aktorów, tancerzy, improwizatorów, stand-uperów, happenerów, performerów, artystów sztuk wizualnych, literatów, dziennikarzy, filmowców, fotografów, animatorów kultury i inspicjentów. Jej celem jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia i tworzenie platformy dla corocznego szkolenia i konfrontacji.
Nabór do tegorocznej edycji dotyczy dwóch obszarów: sztuk wizualnych i muzyki.
Poszukujemy przede wszystkim autorskich projektów, autorskiego sposobu myślenia i sposobu komunikowania ze światem przez młodych artystów. Stawiamy na indywidualny proces twórczy, proces tworzenia nowych rzeczy w ramach swojej twórczości debiutanckiej”
– mówił na naszej antenie Sławomir Przybył.
Co przyciąga młodych twórców do festiwalu FAMA?
FAMA słynie z wymiany doświadczeń, pewnego dialogu artystycznego między młodymi ludźmi opartego na interdyscyplinarnym założeniu. Jest to miejsce, w którym studenci sztuk wizualnych przenikają się ze środowiskiem muzyków. Mamy literatów, środowiska teatralne, spektakle często pochodzące z akademii teatralnych. Jest to jedna wielka kolonia artystyczna, która dzieje się na wyspie w Świnoujściu. Specyfika tego festiwalu i urok jest niepowtarzalny.”
Z dyrektorem programowym festiwalu FAMA – Sławomirem Przybyłem – rozmawiał Szymon Tołpa. Posłuchajcie!
Tegoroczny nabór trwa do 25 maja. Więcej informacji szukajcie na stronie: fama.org.pl.