Czy Bóg istnieje? Co powinniśmy wiedzieć o stanie wojennym wprowadzonym w Polsce 43 lata temu? W jaki sposób Państwowa Służba Bezpieczeństwa Stasi wykorzystywała język do manipulacji obywatelami NRD? Uczestnicy grudniowej odsłony cyklu Czwartki z Humanistyką mieli okazję poznać odpowiedzi m.in. na te pytania oraz wziąć udział w inspirujących warsztatach. Aula im. Marii i Georga Dietrichów kolejny raz wypełniła się do ostatniego miejsca. Posłuchajcie relacji Krzysztofa Gajewskiego!
300 uczniów z olsztyńskich szkół średnich i kilku innych miast regionu pojawiło się w czwartek 12 grudnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czwartki z Humanistyką już dawno wypracowały sobie tak silną markę, że wykładowcy, którzy przygotowują prelekcje oraz warsztaty, mogą co miesiąc liczyć na pełną salę młodych słuchaczy.
Zdążyliśmy się przyzwyczaić do tej formuły, która polega na tym, że uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy przyjeżdżają z całego województwa, a nawet i spoza, wysłuchują w tym roku czterech półgodzinnych wykładów. Część z nich pozostaje również na prowadzonych w mniejszych grupach warsztatach”
– mówi prof. Joanna Chłosta-Zielonka, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Humanistycznego UWM. Jakie tematy zaproponowano uczniom tym razem?
Najpierw wysłuchaliśmy wykładu pod takim znamiennym tytułem: „Czy istnieje Bóg i jakie są dowody na jego istnienie?”. Był to bardzo ciekawy wykład filozoficzny. Pan dr Andrzej Słowikowski przekazywał wiedzę na temat dominujących w kolejnych epokach poglądów na temat istnienia Boga. Poruszył także inne zagadnienie: „Kto jest winny za zło istniejące w świecie?”. Drugi wykład (prof. Iwony Maciejewskiej) pokazywał, jak literatura i jej twórcy potrafili bawić się tekstem. Tuż przed kolejną rocznicą wybuchu stanu wojennego w Polsce pani profesor Anna Pytasz-Kołodziejczyk przypomniała te wydarzenia polityczne – nie tak odległe, ale już jakby trochę zapomniane. Do tego wykładu nawiązał pan mgr Dawid Wierzbicki – przedstawiciel Katedry Lingwistyki Stosowanej i germanista. Opowiadał o tajnych służbach w dawnym NRD – Stasi. Pokazywał, jak się żyje w społeczeństwach w systemach totalitarnych, gdzie inwigilowanie i podsłuchiwanie jest na porządku dziennym.”
Czwartkowe warsztaty w grudniu poprowadzili natomiast: dr hab. Tomasz Gajownik (Warsztat edytora źródeł wojskowych i dyplomatycznych), dr Dominika Myślak (Artykuł drukowany vs artykuł internetowy) oraz mgr Dawid Wierzbicki (A jeśli Czerwony Kapturek był z Berlina? – warsztat kreatywny z pogranicza językoznawstwa, dziennikarstwa i kreatywnego pisania).
Nasz reporter Krzysztof Gajewski rozmawiał także z autorami grudniowych wykładów i wykładowcami, którzy poprowadzili warsztaty dla uczniów, którzy odwiedzili Wydział Humanistyczny. Posłuchajcie!
Kolejne Czwartki z Humanistyką zaplanowano na 16 stycznia. Z ich programem można zapoznać się na stronie Wydziału Humanistycznego UWM.