„Wypatrując gwiazdy, nie przegapmy człowieka” – przypomina Daria Bruszewska-Przytuła, redaktor naczelna Wiadomości Uniwersyteckich. Grudniowy numer pisma Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie bierze na tapet pojęcie „wspólnoty”. Dla społeczności akademickiej ma ono szczególne znaczenie. Dlaczego? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!
Są na świecie rzeczy nieuniknione. Tak, podatki, też. Do niedawna należało do nich również przedświąteczne mycie okien. Kto wie, może ze strachu, że zza brudnej szyby nie dojrzymy gwiazdy na niebie i kolacja nigdy, przenigdy, się nie rozpocznie? Ostatnio obserwuję wśród swoich znajomych coś na kształt buntu w tej sprawie. Nie wiem, czy deklaracje idą w parze z praktyką, czy jednak późną nocą, gdy nikt nie widzi, spełniają ten zapisany w polskim DNA obowiązek, ale na pewno coś jest na rzeczy. Coraz częściej słyszę też, że zamiast tracić czas na gotowanie dwunastu potraw i sprzątanie godne wizyty króla/sanepidu/teściowej, ludzie chcą te cenne godziny przeznaczyć na coś innego. Angażujemy się więc w przygotowanie paczek dla najuboższych, wyprowadzamy na spacer psy mieszkające w schronisku, pomagamy przy wigilijnej kolacji dla osób samotnych, a czasem – tak po prostu – znajdujemy czas na niespieszne bycie z bliskimi”
– pisze w słowach wstępu do najnowszego numeru Wiadomości Uniwersyteckich redaktor naczelna.
Czy nam się to podoba, czy nie, w tym świątecznym okresie większość z nas bardziej niż zwykle potrzebuje obecności innych osób. Zasiadanie do suto zastawionego stołu w pojedynkę nigdy nie cieszy tak, jak podzielenie się skromnym posiłkiem z kimś, kto jest dla nas ważny. I może właśnie dlatego, myśląc o temacie przewodnim grudniowego wydania „Wiadomości Uniwersyteckich”, uświadomiliśmy sobie, że wraca do nas pojęcie „wspólnoty”. Dla społeczności akademickiej ma ono szczególne znaczenie. Uniwersytet, którego jesteśmy absolwentami, staje się elementem naszej tożsamości, a im większe było nasze zaangażowanie w życie uczelni, tym więcej wspomnień i silniejsze poczucie związku z Alma Mater. Jedną ze studenckich agend artystycznych szczególnie i na długo łączącą ludzi (niektórych dożywotnio i przy wykorzystaniu aktu małżeństwa!), jest Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, który już wkrótce rozpocznie świętowanie swojego 55-lecia. Z członkami zespołu porozmawialiśmy więc m.in. o tym, co sprawia, że są oni ze sobą tak bardzo związani. Myśląc o wspólnocie, myśleliśmy też o przyszłości kolejnych pokoleń, dlatego uniwersyteckich ekspertów zapytaliśmy m.in. o społeczną odpowiedzialność rolnictwa i o to, czy internet destrukcyjnie wpływa na relacje rówieśnicze. Badania, które prowadzą naukowcy z UWM, pozwalają przyglądać się „wspólnotowemu” tematowi z różnych perspektyw. Razem z nimi przyglądamy się więc idei polskości skrytej w nazwach ulic czy społecznemu funkcjonowaniu „ludzi granicy”.”
Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera z Darią Bruszewską-Przytułą!
A grudniowy numer „Wiadomości Uniwersyteckich” znajdziecie TU. Zachęcamy do lektury!