W dniach 13-14 września odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Trakt Głosowy”. Wydarzeniu będzie towarzyszył V Międzynarodowy Warmińsko-Mazurski Mistrzowski Kurs Wokalny. O szczegóły zapytaliśmy organizatorów prof. Hannę Zajączkiewicz i prof. Zdzisława Madeja z Katedry Otolaryngologii Chorób Głowy i Szyi UWM w Olsztynie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Trakt Głosowy” jest wydarzeniem interdyscyplinarnym. W dniach 13-14 września organizowana jest przez Katedrę Otolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi UWM w Olsztynie, przy współudziale Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, Fundacji Rozwoju Wokalistyki i Profilaktyki Głosu Profesjonalnego „Voice&Med Arts” oraz Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Wydarzenie skierowane jest do lekarzy audiologów i foniatrów, otorynolaryngologów, lekarzy innych specjalności oraz pedagogów śpiewu, śpiewaków i logopedów.
W piątek 13 września o godzinie 19:00 zaplanowano Koncert Inauguracyjny „Arie operowe – Il Caro Sassone” . W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpią: Hanna Zajączkiewicz – sopran, Ewelina Sielska-Badurek – mezzosopran, Zdzisław Madej – tenor oraz Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta pod batutą Jakuba Burzyńskiego.
W sobotę 14 września Konferencję w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie otworzy wykład inauguracyjny. Będzie nosił tytuł „Współczesne możliwości techniczne wczesnej profilaktyki foniatrycznej i poszanowania głosu jako narzędzia pracy, rozrywki i przyjemności”, a wygłosi go prof. Andrzej Mitas z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Oprócz tego odbędzie się uroczyste wręczanie nagrody-statuetki „PRO VOX HUMANA” – dla zasług, dla badań na rzecz foniatrii polskiej oraz całego dorobku naukowego prof. Andrzejowi Obrębowskiemu.
Co daje takie wydarzenie zarówno uczestnikom, jak i organizatorom? Mówi prof. Hanna Zajączkiewicz.
Myślę, że korzyść jest obopólna, bo przede wszystkim jest wymiana myśli między akademickiej oraz próba zbudowania konstrukcji naukowej o głosie. Nie traktujemy głosu jako coś ważnego. Gorzej, jeśli w życiu codziennym nagle okazuje się, że mamy jakiś problem i do tego problemu trzeba dotrzeć. To jest szerokie, interdyscyplinarne podejście do problemu głosu, które tutaj, w Olsztynie staramy się stworzyć.
Więcej o bogatym programie wydarzeń opowiedzieli nam prof. Hanna Zajączkiewicz i prof. Zdzisław Madej z Katedry Otolaryngologii Chorób Głowy i Szyi UWM w Olsztynie. Posłuchajcie rozmowy Pawła Obryckiego.
Zapraszamy również do Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim na Koncert Arii operowych i pieśni wieńczący V Międzynarodowy Warmińsko-Mazurski Mistrzowski Kurs Wokalny – 19 września o godzinie 18:00.