Aż osiem wydarzeń polecamy w tygodniu między świętami wielkanocnymi a majówką. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert duetu Twoosty Mayonez oraz występ olsztyńskiej grupy Rośliny. Na Scenie Mirka Mastalerza usłyszymy kompozycje Komedy zinterpretowane przez kwintet Andrzeja Jagodzińskiego, a do klasyki kina niemego „Nosferatu – Symfonia Grozy” zagra taper Oskar Stabno. W Galerii Sowa odbędzie się I Olsztyńska Noc Szantowa z udziałem zespołów Wodny Patrol i Jack Sparrow oraz koncert Swingin’ Strings Duo. Raper Wiśnia Bakajoko wystąpi w Kot Art Barze, a w filharmonii jazz zagra Piotr Wyleżoł Quartet.
24 kwietnia (czwartek) – Kościół ewangelicko-augsburski, 19:00
TWOOSTY MAYONEZ
MOK Olsztyn zaprasza na jazzowy koncert zespołu Twoosty Mayonez. Grupę tworzą Bartosz Wolert (perkusja) i Kornel Karolak (syntezatory). Muzycy prezentują niestandardowe podejście do jazzu. Charakterystyczne dla zespołu są mocno osadzone riffy basowe oraz elementy improwizacji, które nadają ich utworom energetycznego i przestrzennego brzmienia. Muzyka duetu zawsze opowiada jakąś historię, która porusza emocje i pobudza wyobraźnię. Ich kompozycje są niezwykle kreatywne i pełne zaskakujących pomysłów. Nieustannie szukają nowych brzmień i z ich pomocą kreują niezwykłe dźwiękowe opowieści. Wyjątkowe wnętrze Kościoła ewangelicko-augsburskiego z pewnością doda specyficznego klimatu temu wydarzeniu.
Zaproszenia do wygrania we wtorek i środę w Uwierz w Muzykę.
25 kwietnia (piątek) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00
KINO NIEME Z MUZYKĄ NA ŻYWO: „NOSFERATU – SYMFONIA STRACHU” – GRA OSKAR STABNO
„Nosferatu” jest pierwszym znaczącym horrorem w historii kina i zarazem archetypem niezliczonych późniejszych opowieści o wampirach. Pomimo upływu ponad 80 lat od premiery nieme, ekspresjonistyczne arcydzieło F.W. Murnaua pozostaje w swoim gatunku niedoścignione.
Fabuła „Nosferatu” to nic innego, niż adaptacja nieśmiertelnej powieści Brama Stokera „Drakula”. Friedrich Wilhelm Murnau, jeden z najważniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, planował zekranizować książkę już w 1920 roku. Murnau po mistrzowsku wykorzystał skromne środki, które miała do zaoferowania kinematografia początku lat 20. – reżyser sam dokonał przy tym kilku śmiałych technicznych innowacji i wymyślał nowe elementy języka filmowego.
„Nosferatu” jest obrazem o niepowtarzalnym, surowym i wciąż zapładniającym wyobraźnię stylu wizualnym. Film uważany jest za sztandarowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu – wraz z „Gabinetem doktora Caligari”, „Rękami Orlacka” i „Metropolis” dzieło Murnaua składa się na klasykę tego oryginalnego nurtu. Nakręcony ponad 80 lat temu film wygląda oczywiście staroświecko, ale jego siła oddziaływania jest wciąż potężna; na palcach jednej ręki można policzyć horrory, które niosą ze sobą ładunek grozy porównywalny do „Nosferatu”. Nic też dziwnego, że wpływy arcydzieła Murnaua można odnaleźć w kinie grozy na każdym kroku, również w filmach współczesnych. Max Schreck nie jest tu aktorem lecz prawdziwym wampirem, zaangażowanym przez reżysera dla uzyskania większego autentyzmu. Oglądając oryginalnego „Nosferatu” można w tę fantastyczną wersję wydarzeń niemal uwierzyć.
Oskar Stabno swój talent kształtował pod kierunkiem Piotra Kałużnego. Mimo tak młodego wieku ma na swoim koncie wiele artystycznych osiągnięć. Jako jeden z sześciu pianistów grał na jednej scenie z Leszkiem Możdżerem podczas ustanawiania rekordu Guinessa w grze na największym koncertującym fortepianie świata. Występował ze znakomitymi muzykami jazzowymi jak: Leszek Możdżer, Stanisław Deja, Maciej Markiewicz, Lech Niedźwiedziński, Dawid Wydra. Oskar Stabno miał okazję grać w poznańskim klubie Blue Note oraz na wielu galach i festiwalach. Młody pianista jest założycielem zespołu Oskar Stabno Trio, w którym wspólnie z basistą Zenonem Strzałkowskim oraz perkusistą Wiesławem Lustykiem wykonują przede wszystkim muzykę Oscara Petersona, który jest ulubionym kompozytorem poznańskiego artysty.
Wydarzenie w ramach cyklu Kino Avangarda 2 na Olsztyńskiej Scenie Mirka Mastalerza.
Zaproszenia do wygrania we wtorek w Podwójnym Espresso i czwartek w Uwierz w Muzykę.
25 kwietnia (piątek) – Galeria Sowa, 20:00
I OLSZTYŃSKA NOC SZANTOWA
W muzyczny rejs zabiorą Was dwa zespoły: Wodny Patrol i Jack Sparrow. Pierwszy powstał 30 lat temu w Olsztynie. Na czele drugiego stoi dobrze znany w naszym mieście wokalista Waldemar Ślefarski (Kuśka Brothers). Po koncertach pierwsze w historii szantowe jam session.
Zaproszenie do wygrania w środowym Szantowisku.
25 kwietnia (piątek) – KOT Art Bar, 18:00
WIŚNIA BAKAJOKO
Wiśnia Bakajoko to pseudonim Jacka Wiśniewskiego, rapera z lubelskich Bronowic. Urodzony w 1992 roku autor tekstów i wokalista zaczął tworzyć już w wieku 10 lat. Oficjalnie zadebiutował albumem „Witam W Moim Mieście” w 2019 roku. Po sukcesie płyty Wiśnia Bakajoko powrócił w 2020 roku z drugim krążkiem “Cisza na planie”. Dwa lata później ukazał się kolejny materiał „Eliksir”.
Zaproszenia do wygrania w czwartek w UWM FM Po Południu.
26 kwietnia (sobota) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI KWINTET & AGNIESZKA WILCZYŃSKA – Tribute to Komeda
Andrzej Jagodziński, by przypomnieć twórczość Krzysztofa Komedy postanowił zaaranżować na nowo jego utwory. Do współpracy zaprosił najlepszych artystów polskiej i światowej sceny jazzowej: Agnieszkę Wilczyńską, Henryka Miśkiewicza, Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego, który przez dwa lata grał w formacji Komedy. Warto podkreślić, że do utworów prezentowanych podczas koncertu słowa napisali sami mistrzowie: Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski. A zatem, jest to muzyczny i językowy „dream team”.
Projekt powstał w 50.rocznicę śmierci Komedy w 2019 roku. Do tej pory zagrano kilkadziesiąt koncertów entuzjastycznie przyjmowanych w całej Polsce m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą, Festiwal w Łańcucie, czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Agnieszka Wilczyńska – śpiew
Andrzej Jagodziński – fortepian,
Czesław Bartkowski – perkusja
Adam Cegielski – kontrabas
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Robert Majewski – trąbka, flugelhorn
Zaproszenia do wygrania w środę, czwartek i piątek w Uwierz w Muzykę.
26 kwietnia (sobota) – Zajezdnia MOK, 19:30
ROŚLINY, FLASHBACK
Zespół ROŚLINY powstał z potrzeby serca i generowania siebie historii opartych o własne doświadczenia. To opowieść o ludzkich słabościach, ale i wydobywaniu z nich piękna. W warstwach tekstowo muzycznych znajdziemy wiele o walce z przeciwnościami losu, które każdy napotyka na swojej drodze.
Zespół został założony przez Aleksandra Ostrowskiego, olsztyńskiego muzyka zaangażowanego jako muzyk sesyjny w wiele ogólnopolskich projektów.
FlashBack to grupa rockowa z Gdańska kontynuująca tradycję brzmień lat 90′. Muzyka zespołu ociera się o klimat nu metalu, ale najbardziej słyszalną inspiracją jest grunge. Członkowie zespołu udzielali się wcześniej w innych trójmiejskich projektach: Chassis, Red Rooster, Sex Schlitz i Fabryka.
Zaproszenia do wygrania we wtorek w Radio Rano, w środę w UWM FM Po Południu i w czwartkowym Piórniku.
27 kwietnia (niedziela) – Warmińsko-Mazurska Filharmonia w Olsztynie, 18:00
PIOTR WYLEŻOŁ QUARTET
Płyta „I Love Music” zawiera 6 nowych kompozycji lidera oraz jego 2 autorskie opracowania standardów jazzowych: „Blame It On My Youth” oraz tytułowego „I Love Music”. Kwartet stanowią muzycy, z którymi Piotr Wyleżoł zna się i współpracuje od wielu lat. Artyści weszli do studia prosto po wspólnej trasie koncertowej. Udało im się wówczas stworzyć kolektyw oddychający niemal jak jeden organizm, intuicyjnie wyczuwający wzajemne intencje i operujący niezwykłą swobodą w eksplorowaniu niemal każdej muzycznej zachcianki.
Mimo, iż to album studyjny, czuć atmosferę „live”. Muzyka brzmi spontanicznie, jakby był to kolejny koncert trasy. Dokładnie takie też było założenie lidera. Stworzyć „the real band”, pozwalający w oparciu o inwencję, kreatywność i kunszt poszczególnych muzyków, ale też zaufanie i podobną wrażliwość uwolnić muzykę od jakichkolwiek barier. Przy okazji powstał swoisty Dream Team – wszyscy członkowie kwartetu to absolutni wirtuozi swoich instrumentów i wybitni jazzmani!
Piotr Wyleżoł – fortepian
Andy Middleton (USA) – saksofon
Michał Barański – kontrabas
Ferenc Nemeth (Hun) – perkusja
Płyta „I Love Music” to 12. autorski krążek w jego karierze Piotra Wyleżoła. Został nagrany z międzynarodowym kwartetem artysty i otrzymał 3 nominacje do nagrody Fryderyk: w kategorii Artysta Roku, kompozytor Roku oraz Najlepszy Album Jazzowy Roku. Materiał z płyty zostanie wykonany w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w niedzielę 27 kwietnia.
Zaproszenia do wygrania we wtorek i środę w UWM FM Po Południu, czwartek w Radiu Rano oraz piątek w UWM FM Po Południu.
27 kwietnia (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00
SWINGIN’ STRINGS DUO: LADIES IN JAZZ
Koncert „Ladies in Jazz” to muzyczna podróż przez dekady – od klasycznych standardów z repertuaru Elli Fitzgerald, Billie Holiday, Ewy Bem, po nowoczesne brzmienia kompozycji Esperanzy Spalding. Usłyszymy m.in : „Cheek to cheek”, „All of me”, „Summertime”, czy „Round Midnight”. Dynamiczne brzmienia gitary (Artur Chyb) w połączeniu z ciepłym a jednocześnie charyzmatycznym wokalem (Magda Baliczak) stworzą idealną atmosferę do wsłuchania się w magię kobiecego jazzu i jego niezwykłych historii.
Artur Chyb – gitarzysta pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego. Obecnie jest związany z trójmiejskim światem muzycznym. Studiował na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez wiele lat uczestniczył w produkcjach musicalowych m.in: Starlight ,Hot Stuff czy Ray Charles. W Polsce współpracował z takimi artystami jak : Czerwone Gitary ,Farba , Rezerwat oraz Paullą .Jako muzyk sesyjny gra w wielu uznanych projektach muzycznych.
Magda Baliczak – wokalistka i trenerka wokalna w gdańskim Open Voice Studio. Absolwentka Accademia di Canto Moderno oraz Ateneo Alea we Włoszech. Tam też stawiała swoje pierwsze kroki na scenie wspierając liczne projekty muzyczne. Artystka o wyjątkowej wrażliwości muzycznej, która łączy ze sobą różnorodne style (jazz, soul r&b) przechodząc w swoich interpretacjach od aksamitnych tonów do mocnych, ekspresyjnych fraz.
Zaproszenie do wygrania w piątkowym Radiu Rano.
Czytaj dalej

