Naukowcy z Katedry Histologii i Embriologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jako jedni z niewielu mogą opisać, jak w rzeczywistości wygląda cała komórka, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystko za sprawą jednej z najnowocześniejszych pracowni w Europie.
Jeszcze niedawno żaden naukowiec nie mógł zobrazować w mikroskopie elektronowym komórki w całości. Teraz istnieje możliwość dokładnego zbadania nawet dużej grupy komórek. O nowym wyposażeniu Laboratorium Obrazowania Trójwymiarowego Komórek i Tkanek oraz Mikroskopii Korelacyjnej opowiedział nam prof. Bogdan Lewczuk z Katedry Histologii i Embriologii, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. A rozmawiał z nim Paweł Obrycki. Posłuchajcie!
Warto zaznaczyć, że jest to jedyna taka pracowania w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Otwarta jest dla innych naukowców, nawet tych zajmujących się przetwarzaniem i analizą z użyciem sztucznej inteligencji. Prestiżowy magazyn naukowy „Nature” uznał ją za jedną z siedmiu najbardziej obiecujących technik badawczych w 2023 roku. W Kortowie można z niej korzystać już od ponad dwóch lat.