Jedyna w Polsce studencka konferencja naukowa poświęcona chirurgii dziecięcej odbywa się na UWM!
Written by on
Już po raz czwarty studenci medycyny oraz wybitni specjaliści w dziedzinie chirurgii dziecięcej i pediatrii z całej Polski spotkali się w Olsztynie, aby poszerzyć swoją wiedzę i wymienić doświadczeniami naukowymi. Ogólnopolska Studencka Konferencja „Scalpellum” odbyła się w dniach 4-6 kwietnia w Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
„Scalpellum” to jedyna w Polsce studencka konferencja naukowa poświęcona chirurgii dziecięcej. Organizuje ją Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Dziecięcej przy współpracy z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie. Celem konferencji jest kształcenie nowego pokolenia chirurgów dziecięcych, zachęcanie ich do samorozwoju oraz promocja osiągnięć naukowych i nowości technologicznych.
To już czwarta edycja tego wydarzenia, na które przyjeżdżają studenci z całej Polski, m.in. Zielonej Góry, Wrocławia, Kielc, Gdańska, Warszawy, Krakowa czy Poznania, a także wybitni eksperci z zakresu chirurgii dziecięcej. W tym roku mamy ok. 100 uczestników i 28 wystąpień studentów, którzy przedstawią przypadki kliniczne oraz prace oryginalne”
– zdradził „Wiadomościom Uniwersyteckim” Robert Marguła, student VI roku kierunku lekarskiego i przewodniczący Studenckiego Koła Chirurgii Dziecięcej. W tym roku konferencja zaplanowana była na trzy dni. Oprócz wykładów i wystąpień, w programie zaplanowano także warsztaty naukowe.
Dlaczego chirurgia dziecięca jest tak ważna? Tłumaczy dr n.med. Michał Puliński, opiekun Studenckiego Koła Chirurgii Dziecięcej.
Chirurgia dziecięca to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym człowieka od pierwszych dni życia do skończenia 18 lat. Najmniejszy pacjent, którego operowałem, ważył 450 g, a największy 170 kg. Jako chirurdzy operujemy dzieci z wadami wrodzonymi, pacjentów onkologicznych, endokrynologicznych, urologicznych itd. Zatem ten zakres jest ogromny.”
O dużej randze Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji „Scalpellum” świadczą m.in. zaproszeni goście – wybitni specjaliści zajmujący się chirurgią dziecięcą. Jedną z takich osób był prof. Janusz Bohosiewicz, krajowy konsultant chirurgii dziecięcej.
Przez 10 lat byłem konsultantem krajowym ds. chirurgii dziecięcej. Lada dzień kończy mi się kadencja. Jeśli coś się powtarza cyklicznie, to znaczy, że jest wartościowe i przynosi korzyści. A chirurgia dziecięca jest wymagającą specjalnością i niestety mniej popularną niż np. medycyna rodzinna, więc istotne jest, aby promować tę specjalność i zachęcać młodych do pójścia w tym kierunku. W przyszłym roku, o ile zdrowie dopisze, również zamierzam przyjechać na konferencję, ale być może już nie jako konsultant”
– zaznaczył prof. Bohosiewicz.
Wśród wybitnych specjalistów w dziedzinie chirurgii dziecięcej znaleźli się też prof. Rafał Chrzan, kierownik Kliniki Urologii Dziecięcej UJ w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ, kierownik Katedry Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, konsultant wojewódzki w zakresie chirurgii dziecięcej dla województwa lubuskiego. Eksperci wygłosili wykłady, w których skupili się na chirurgii robotycznej wykorzystywanej w leczeniu dzieci.
Chirurgia robotyczna to teraźniejszość medycyny na całym świecie. W maju ub. roku, jako pierwsi w Polsce, wykonaliśmy zabieg u dziecka z wykorzystaniem robota da Vinci i od tego czasu zabiegi te wykonywane są już regularnie w Klinice w Krakowie. Jesteśmy z tego bardzo dumni i przekonujemy innych chirurgów do wykorzystywania robotyki podczas operacji”
– podkreślał prof. Chrzan, który podczas wykładu wyjaśnił, w jaki sposób utworzono program robotyczny u dzieci w Krakowie, a także zwracał uwagę na zalety, ograniczenia i wyzwania związane z chirurgią robotyczną.
Posłuchajcie radiowej relacji naszej reporterki Julii Kowalczyk!
Podczas wydarzenia również młodzi naukowcy – studenci medycyny z całej Polski – mogli dzielić się własnymi osiągnięciami dotyczącymi badań w chirurgii dziecięcej. Wzięli też udział w warsztatach z laparoskopii, szycia chirurgicznego, tlenoterapii noworodków oraz poznali tajniki diagnostyki obrazowej.
To było moje pierwsze doświadczenie związane z szyciem chirurgicznym. Bardzo fajni prowadzący, świetny sprzęt i nauczyłam się trzech szwów. Jestem bardzo zadowolona. Przede mną jeszcze wystąpienie, które dotyczyć będzie jelita cienkiego u noworodka. Z podobnym przypadkiem klinicznym miałam do czynienia podczas dyżuru. Jestem żywo zainteresowana chirurgią dziecięcą, więc chcę z tej konferencji i warsztatów wyciągnąć jak najwięcej”
– przekonywała Dobrawa Karaś, studentka III roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
Aleksandra Karaczewska i Natalia Karkos, studentki II roku kierunku lekarskiego do Olsztyna przyjechały z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwszego dnia wzięły udział w warsztatach z szycia chirurgicznego, a drugiego prezentowały przypadki kliniczne. Pierwszy z nich dotyczył wycieku żółci po cholecystektomii, czyli usunięciu pęcherzyka żółciowego, a drugi zablokowania i problemów z usunięciem cewnika podczas kamicy nerkowej.
Wybrałyśmy według nas bardzo ciekawe i nietypowe przypadki, które raczej rzadko się zdarzają, ale jednak miały miejsce w naszym szpitalu w Zielonej Górze”
– mówiły studentki. Dodały też, że to ich pierwsza konferencja i wizyta w Olsztynie, więc są bardzo ciekawe, zarówno miasta, jak i Uniwersytetu.
Aleksandra Długosz, Martyna Płatnikow, Jan Ślężek i Dominika Cichowska na konferencję „Scalpellum” przyjechali z Poznania. Zgodnie twierdzą, że wykłady eksperckie były bardzo ciekawe i miło było posłuchać o nowościach w świecie medycznym. Każde z nich zaprezentowało też wybrany przez siebie przypadek kliniczny.
Inaczej jest na studiach, kiedy musisz się przygotować na jakiś temat, a inaczej, gdy opracowujesz przypadek kliniczny, który cię interesuje i musisz go zaprezentować przed ekspertami”
– przyznała Aleksandra, która prezentowała bardzo rzadki przypadek występowania dodatkowego jądra. Jej koleżanka Martyna mówiła o guzie przedramienia u dziewczynki, u której wcześniej występował nowotwór złośliwy.
Moje wystąpienie dotyczy tzw. zespołu dziecka potrząsanego, które często powoduje urazy głowy u niemowlęcia”
– dodał Jan, który – w przeciwieństwie do koleżanek – już drugi raz brał udział w konferencji „Scalpellum”. Dominika z kolei poruszyła temat najcięższego powikłania neurofibromatozy typu I, czyli nowotworów złośliwych osłonek nerwów obwodowych.
Relację przygotowała Sylwia Zadworna („Wiadomości Uniwersyteckie”).