Kaja Stabulewska wicemistrzynią świata!

Kaja Stabulewska wywalczyła w Estonii srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata w Trójboju Siłowym! Reprezentantka Polski oraz klubu AZS UWM Olsztyn uzyskała 155 kg w przysiadzie, 110 kg w wyciskaniu i 187,5 kg w martwym ciągu, czyli łącznie 452,5 kg.

Trójbój siłowy składa się z trzech konkurencji: przysiadu ze sztangą, wyciskania sztangi leżąc oraz martwego ciągu. Rywalizacja w estońskim Tartu toczyla się w dniach 23-27 lipca. Biało-czerwoni łącznie przywieźli do kraju aż dziesięć medali (w tym trzy za zwycięstwa w kategoriach wagowych). Zawody Akademickich Mistrzostw Świata w trójboju siłowym zorganizowano po raz pierwszy. A startowało w nich 275 sportowców z 20 państw (w 16 kategoriach wagowych). W tym gronie znalazło się dziesięcioro reprezentantów Polski.

Srebro wywalczyła Kaja Stabulewska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (w kategorii 69 kg). Medal tego samego koloru do Polski przywiozła również Wiktoria Zapotoczna z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (w kategorii 63 kg). Na podium stanął także Aleksander Koszewski (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie), który był trzeci w kategorii 93 kg.

Z medalistką z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (studiuje weterynarię) rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie, jak podsumowała swój start!

Warto dodać, że „biało-czerwoni” sięgnęli również po siedem tzw. „małych medali”. Stabulewska wywalczyła złoto za wyciskanie leżąc. Srebrne krążki przypadły Koszewskiemu (wyciskanie leżąc) oraz Zapotocznej (wyciskanie leżąc i martwy ciąg). Zawodnik WSEwS w Warszawie zdobył też brąz w martwym ciągu a Zapotoczna dołożyła trzecie miejsce w przysiadach. Dodatkowo Damian Rusek z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie osiągnął trzeci wynik w martwym ciągu.

W klasyfikacji drużynowej Polki zajęły siódme, a Polacy ósme miejsce.

Źródło: pasja.azs.pl