„Kibolski” werdykt konkursu 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie
2026-06-25
Michał Wróblewski-Sawczyński z Matyt koło Iławy zdobył Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Zwycięzca zaprezentował w konkursie własne, brawurowe interpretacje piosenek: „Uciekaj moje serce” (Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego) oraz „Kibolski” (z repertuaru zespołu Kury).

Foto: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie / Marcin Kierul
52. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zorganizowano w dniach 18-21 czerwca. W czwartkowy wieczór na scenie Carpenter Baza Stage Joanna Kondrat wspólnie z uczestnikami tegorocznego konkursu i gośćmi koncertu wyśpiewała utwory mistrzów, czyli artystów mocno związanych z festiwalem, m.in. zespołu Czerwony Tulipan, Elżbiety Adamiak, Elżbiety Wojnowskiej, Magdy Umer, Jana Wołka, Roberta Kasprzyckiego, Stanisława Soyki, Grzegorza Turnaua, Piotra Bukartyka i Jarosława Wasika. Ten ostatni zresztą osobiście pojawił się także na scenie. To „poetyckie karaoke” było świetnym wprowadzeniem w klimat kolejnych dni.
W piątek w Auli im. Anny Wasilewskiej wystąpił natomiast Piotr Rogucki. To był jego powrót na Spotkania po… 23 latach! W 2003 roku wystąpił bowiem w konkursie i zdobył główną nagrodę, śpiewając m.in. „Sto tysięcy jednakowych miast”. Jak wspomina festiwal? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera! Tego samego wieczoru przed publicznością i jury zaprezentowali się także tegoroczni uczestnicy konkursu. Finalistom na scenie towarzyszył zespół w składzie: Piotr Banaszek (fortepian, instrumenty klawiszowe – kierownik muzyczny konkursu), Jan Malecha (gitary), Piotr Domagalski (kontrabas, gitara basowa) oraz Maciej Wojcieszuk (perkusja).
Laureatów poznaliśmy w sobotę w Amfiteatrze im. Czesława Niemena. Jury w składzie: Joanna Kondrat, Basia Raduszkiewicz, Olaf Deriglasoff (przewodniczący), Piotr Szauer i Jarosław Wasik po wysłuchaniu 11 uczestników konkursu zdecydowało się przyznać następujące nagrody:
🏆 𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝗮 𝗚łó𝘄𝗻𝗮 𝗶𝗺. 𝗔𝗴𝗻𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗶 𝗢𝘀𝗶𝗲𝗰𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗱𝗹𝗮 𝗡𝗮𝗷𝘄𝘆𝗯𝗶𝘁𝗻𝗶𝗲𝗷𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗜𝗻𝗱𝘆𝘄𝗶𝗱𝘂𝗮𝗹𝗻𝗼ś𝗰𝗶 oraz 10 000 zł powędrowały do 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł𝗮 𝗪𝗿ó𝗯𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼-𝗦𝗮𝘄𝗰𝘇𝘆ń𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼.
🥇 𝗜 𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱ę i 5 000 zł zdobył 𝗦𝘇𝘆𝗺𝗼𝗻 𝗕𝗿𝘂𝗰𝗸𝗶.
🥈 𝗜𝗜 𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱ę i 3 000 zł otrzymała 𝗕𝗹𝗮𝗻𝗸𝗮 𝗠𝗮𝗴𝘂𝗻.
🥉 𝗗𝘄𝗶𝗲 𝗿ó𝘄𝗻𝗼𝗿𝘇ę𝗱𝗻𝗲 𝗜𝗜𝗜 𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘆 trafiły ex aequo do 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮𝗹𝗶𝗻𝘆 𝗗𝘂𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷 oraz 𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝘆 𝗣𝗮𝗹𝘂𝘀𝘇𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇.
🌟 To jednak nie koniec dobrych wiadomości!
🎤 𝗡𝗼𝗺𝗶𝗻𝗮𝗰𝗷ę 𝗱𝗼 𝘂𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝘂 𝘄 𝟲𝟮. 𝗦𝘁𝘂𝗱𝗲𝗻𝗰𝗸𝗶𝗺 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝗣𝗶𝗼𝘀𝗲𝗻𝗸𝗶 𝘄 𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄𝗶𝗲 otrzymał 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗪𝗿ó𝗯𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶-𝗦𝗮𝘄𝗰𝘇𝘆ń𝘀𝗸𝗶, przed którym otwierają się kolejne artystyczne drzwi.
📻 𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘆 𝗦𝗽𝗲𝗰𝗷𝗮𝗹𝗻𝗲 𝗥𝗮𝗱𝗶𝗮 𝗢𝗹𝘀𝘇𝘁𝘆𝗻 – pięć ośmiogodzinnych sesji w profesjonalnym studiu nagrań – otrzymali 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗪𝗿ó𝗯𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶-𝗦𝗮𝘄𝗰𝘇𝘆ń𝘀𝗸𝗶 oraz 𝗞𝗮𝗿𝗼𝗹𝗶𝗻𝗮 𝗝𝗮𝘀𝗶ń𝘀𝗸𝗮.
To wielkie szczęście i wielka duma. Czuję nawet trochę… wzruszenia! Jestem bardzo zadowolony i bardzo się cieszę. To była wielka sprawa, żeby tu zagrać. Ten konkurs zawsze był dla mnie czymś bardzo ważnym. W tym roku chciałem zmierzyć się z nieswoimi utworami i postawić na jak największy kontrapunkt, który można osiągnąć. Wybrałem „Kibolskiego” zespołu Kury (który ubóstwiam!) i „Uciekaj moje serce” Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego”
– mówił po ogłoszeniu werdyktu laureat głównej nagrody Michał Wróblewski-Sawczyński.
Michał Wróblewski-Sawczyński to tegoroczny absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. W konkursie Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” wystąpił po raz drugi. Na co dzień wraz z żoną prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Przystań Matyty. Odpowiada tam m.in. za… gotowanie.
Poznajcie także pozostałych laureatów konkursu. Rozmawiał z nimi Piotr Szauer!
Tradycją Spotkań jest też to, że pamiętają o swoich laureatach. Dlatego w sobotę w olsztyńskim amfiteatrze publiczności przypomniał się duet: Gabriela Kundziewicz i Marcin Kiełbasa. To oni sięgnęli po nagrodę główną konkursu w 2025 roku.
To bardzo piękne, że laureaci wracają na scenę i pokazują, co zrobili przez roku. Znowu mogę poczuć się tak, jak wtedy, kiedy wystąpiła w konkursie. Bardzo cieszę się, że mogłam znowu spotkać się ze wspaniałą olsztyńską publicznością”
– mówiła Gabriela Kundziewicz.
Tegoroczny koncert galowy festiwalu złożony był z piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Wyśpiewali je: Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Janusz Radek, Krzysztof Iwaneczko, Natalia Kowalska i Oskar Jensen z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Rafała Krauzego. Gospodarzami wieczoru byli natomiast: Kamil Wicik i Olaf Deriglasoff.
52. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie zamknął niedzielny program „Skończyły się żarty!”. W Auli im. Anny Wasilewskiego wystąpili: Piotr Bukartyk, Wojciech Mann i zespół Ajagore.
RADIO UWM FM