Za nami ostatnie już w tym roku akademickim spotkanie cyklu Czwartki z Humanistyką. 10 kwietnia Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odwiedzili uczniowie szkół średnich z Olsztyna i regionu, ponownie wypełniając Aulę im. Marii i Georga Dietrichów. Jakie prelekcje i warsztaty przygotowali dla nich wykładowcy? Posłuchajcie naszej relacji!
„Jak działa nasza pamięć?”, „Ślady mitologii słowiańskiej – gdzie ich szukać?”, „Kultura remiksu, czyli prawo autorskie w praktyce” oraz „Ryby na stole króla Zygmunta II Augusta – upodobanie czy konieczność. Z dziejów historii medycyny” – to tematy kwietniowych prelekcji, zaprezentowanych przez wykładowczynie z Wydziału Humanistycznego. W programie znalazły się także dwa warsztaty: „Sprachspiele – Humor im Deutchunterricht” (dr Alina Kuzborska/dr Maja Nemere) oraz „Mazury – (nie tylko) cud natury. O regionie, który nie jest tylko pięknym i wyjątkowym zakątkiem planety” (dr Renata Trejnowska-Supranowicz).
Było bardzo polonistycznie! Pani prof. Pytasz-Kołodziejczyk pokazała, że o historii można opowiadać bardzo ciekawie w kontekście diety i zdrowia. Kolejny wykład – pani dr Anny Jarmuszkiewicz – był o prawach autorskich. Poznaliśmy sporo konkretów na ten temat. Pani prof. Anita Frankowiak pokazywała natomiast pracę mózgu, opowiadając o tym, jak zapamiętujemy. Ostatni wykład – pani dr Sabiny Kowalczyk-Wesołowskiej – tłumaczył dlaczego mitologia słowiańska nie pojawia się w szkole. Wszyscy wyszli bardzo zadowoleni, usatysfakcjonowani i otwarci na to, żeby rozpocząć studia na naszym wydziale!”
– podkreśla prof. Joanna Chłosta-Zielonka, prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie.
Nasza reporterka Maja Stryjewska rozmawiała także z autorkami kwietniowych prelekcji: prof. Anną Pytasz-Kołodziejczyk, dr Anną Jarmuszkiewicz, prof. Anita Frankowiak i dr Sabiną Kowalczyk-Wesołowską. Posłuchajcie!
Czwartki z Humanistyką wrócą po wakacjach. Program spotkań na rok akademicki 2025/2025 zostanie opublikowany we wrześniu. Wtedy także ruszą zapisy na zajęcia.