RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Kolejne dwie Statuetki Świętego Jakuba trafiły na UWM

Napisane przez dnia

Prof. Andrzej Krankowski – kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – odebrał 26 stycznia Statuetkę Świętego Jakuba w dziedzinie nauki. Nagrodę Prezydenta Olsztyna za osiągnięcia sportowe w 2023 roku otrzymała natomiast Aleksandra Lisowska z KS AZS UWM Olsztyn.

Nagroda Prezydenta Olsztyna jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez miasto i Prezydenta. Statuetki Świętego Jakuba są wręczane od 2004 roku w sześciu kategoriach: kultura, nauka, sport, gospodarka, działalność pozarządowa oraz za szczególne zasługi dla Olsztyna.

Laureatów wybiera powołana przez Prezydenta kapituła. W tym roku w jej skład weszli: Piotr Grzymowicz (prezydent Olsztyna), prof. Jerzy Przyborowski (rektor UWM), Wanda Agnieszka Jabłońska (przewodnicząca Miejskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych), Kornelia Kurowska (przewodnicząca Wspólnoty Kulturowej Borussia), Marcin Burza (prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu), prof. Mariusz Piskuła (dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN) oraz Krzysztof Otoliński (dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna).

A oto laureaci:
– w dziedzinie kultury – Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski, najbardziej utytułowana polska para w tańcu towarzyskim (nagrodę w imieniu laureatów odebrała Iwona Pavlović),
– w dziedzinie nauki – prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM w Olsztynie,
– w dziedzinie sportu – Aleksandra Lisowska, lekkoatletka KS AZS UWM Olsztyn specjalizująca się w biegach długich (nagrodę w imieniu laureatki odebrała Krystyna Pieczulis),
– w dziedzinie gospodarki – Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu (statuetkę odebrał wiceprezes zarządu Wojciech Krakowiński),
– za działalność pozarządową – Katarzyna Grabińska, choreografka, m.in. założycielka i prezeska Fundacji ARToffNIA,
– za szczególne zasługi dla Olsztyna – Bank Żywności w Olsztynie (nagrodę odebrał prezes zarządu Marek Borowski).

Czuję się bardzo zaszczycony! To najwyższe osiągnięcie, jeśli chodzi o promocję Olsztyna w dziedzinie nauki. Od ponad 30 lat mieszkam tutaj. Jestem wychowankiem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ale to też wyróżnienie dla mojego zespołu, którym kieruję i który został przeze mnie zbudowany na UWM – podkreślał prof. Andrzej Krankowski.

To kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM oraz szef konsorcjum POLFAR, które wchodzi w skład ILT. LOFAR jest instrumentem pozwalającym na badanie bardzo szerokiego wachlarza zagadnień, zatem tematyka obejmuje pogodę kosmiczną i badanie Słońca, pomiary ośrodka międzygwiazdowego, wyniki obserwacji gwiazd, w tym bardzo egzotycznych pulsarów, ale przede wszystkim wyniki obserwacji najdalszych obiektów w znanym Wszechświecie, radiogalaktyk i kwazarów, co jest niezwykle ważne w zrozumieniu tematów kosmologicznych.

Z prof. Andrzejem Krankowskim rozmawiali: Daria Bruszewska-Przytuła i Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

 

W kategorii sport Statuetkę Św. Jakuba otrzymała Aleksandra Lisowska. „Rekord Polski jest dla mnie nagrodą za ten cały rok i trud, przez który przeszłam. Jestem więc przeszczęśliwa!” – mówiła w grudniu w naszym studiu. Start w maratonie w Walencji był dla niej świetnym zwieńczeniem ostatnich miesięcy. Czasem 2:25:52 ustanowiła nowy rekord kraju w biegu maratońskim! Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn  poprawiła swój najlepszy życiowy rezultat o 16 sekund. „Bariera 2 godzin i 26 minut została złamana! Wiedziałam, że jestem mocna psychicznie i fizycznie. Kolejny cel został zrealizowany. I nie ukrywam, że następne lata będą jeszcze lepsze! Za rok będę walczyła o złamanie bariery 2:25:00!” – zapowiada pochodząca z Braniewa biegaczka.

Pobicie rekordu Polski zapowiadała już od dłuższego czasu. Mistrzyni Europy w maratonie z 2022 roku próbowała zrobić to m.in. w kwietniu w Rotterdamie. Tam jednak ukończyła swój start z czasem 2:26.44, ale jako pierwsza Polka wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W sierpniowych lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Budapeszczie przez dokuczającą jej na trasie kolkę, musiała przerwać maraton. „Ten rok nie był dla mnie łatwy i łaskawy. Ale pokazałam charakter!” – przyznaje. I my to niezwykle doceniamy!

Lisowska obecnie przebywa w Kenii, gdzie szlifuje formę przed sezonem olimpijskim. Nagrodę w jej imieniu odebrała w piątek Krystyna Pieczulis z SWFiS UWM.

Spotkanie Noworoczne, którego gospodarzem był Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odbyło się w piątek 26 stycznia w Centrum Konferencyjnym UWM. Zakończył je koncert olsztynianina Marka Kaliszuka z zespołem Marcin Urban Band.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist