Wykłady, warsztaty szkoleniowe i prezentacje dotyczące wykorzystania systemu informacji geograficznej – to główne atrakcje tegorocznych obchodów GIS Day na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. We wtorek 19 listopada Wydział Geoinżynierii UWM zaprosił do Kortowa młodzież szkół średnich, ale też użytkowników GIS. Konferencji przysłuchiwała się też nasza reporterka.
GIS to system informacji geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Konferencja naukowa, celebrująca 25-lecie międzynarodowej imprezy GIS Day, po raz kolejny zgromadziła w Kortowie pasjonatów tego tematu. A zorganizowały ją we wtorek 19 listopada Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIScode oraz Koło Naukowe Pasjonatów BIM „KRESKA” z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie.
Na UWM przyjechali uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie oraz kilku olsztyńskich szkół: Zespołu Szkół Budowalnych, V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy, IV Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół Elektronicznych i Komunikacyjnych. Uczestniczyli w nim również studenci UWM – z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Geoinżynierii.
Na naszej uczelni konferencję organizujemy od 2013 roku. Ale na świecie organizowana jest już od 25 lat. Młodzież co roku przygotowuje się bardzo do tych spotkań. Nauczyciele już na początku września rozpoczynają pracę z uczniami. Zgłaszają się do nas w październiku i widać, że z roku na rok poziom wystąpień rośnie. Cieszę się, że GIS jest wykorzystywany w szkołach średnich a my możemy przyczynić się do tego, żeby go popularyzować”
– podkreślał dr hab. inż. Marek Ogryzek, prof. UWM z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii, główny organizator spotkania.
Młodzież szkół średnich przywitał we wtorek prodziekan ds. studenckich Wydziału Geoinżynierii UWM, dr inż. Krzysztof Rząsa, który ma nadzór merytoryczny nad kierunkami studiów: geodezja i kartografia, geoinformatyka i gospodarka przestrzenna. Zachęcił młodych pasjonatów systemów informacji geograficznej do studiowania na UWM, a szczególnie na Wydziale Geoinżynierii. Przybliżył, jakie mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań i jaka może być ich pozycja na rynku pracy po studiach.
Możemy być dla was ciekawym źródłem wyboru na przyszłe życie. Uniwersytet oferuje naprawdę bardzo dużo. Jako wydział możemy dać coś, co zapewni wam satysfakcję w postaci zarówno wykonywanych zawodów, jak i pod kątem zarobkowym. Do dobrej pracy trzeba się przygotować
– mówił dr inż. Rząsa. prodziekan ds. studenckich z Wydziału Geoinżynierii. Odniósł się też do tematyki konferencji.
GIS to niesamowicie przydatne narzędzie, które jest wykorzystywane także podczas naszych studiów.
Wykład inauguracyjny o dawnych mapach jako źródle informacji wygłosił dr inż. Mateusz Ciski z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM.
GIS jest bardzo wszechstronny. Możemy wykorzystać nie tylko dane współczesne, ale też dane historyczne i dzieła mistrzów kartografii. Możliwe jest wprowadzanie danych z archiwalnych ksiąg i cyfrowa rekonstrukcja miasta. Skupiłem się na tym w swoich badaniach. Zająłem się rekonstrukcją przestrzeni historycznej Olsztyna i z tego powstała moja praca doktorska. Postanowiłem prześledzić jego rozwój przestrzenny na podstawie historycznych źródeł, przede wszystkim map dawnych. Stworzyłem cyfrowy model miasta o rozwoju zabudowy olsztyńskiej od powstania Olsztyna do końca drugiej wojny światowej, czyli przed zniszczeniem
– tłumaczył dr inż. Mateusz Ciski. Rozmawiała z nim także nasza reporterka. Posłuchajcie!
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z praktycznym zastosowaniem mobilnych danych przestrzennych z systemu pomiarowego olsztyńskiej firmy Vimap, która specjalizuje się w dziedzinie energetyki, geoinformatyki, geodezji, fotogrametrii i inżynierii oprogramowania.
Tradycyjnie też nagrodzono autorów najciekawszych posterów prezentowanych na UWM z okazji GIS Day. Główna nagroda trafiła do Michała Kurowskiego.
Przedstawiłem koncepcję rozwoju sieci tramwajowej w Olsztynie, która – moim zdaniem – powinna zostać stworzona. Obecnie w mieście nie ma oficjalnego dokumentu, który by pokazywał mieszkańcom ten kierunek.
– tłumaczył laureat.
A jak tegoroczną odsłonę GIS Day na UWM oceniają uczniowie i studenci? Posłuchajcie!
To jeszcze nie koniec obchodów GIS Day 2024 na UWM. Informacje o drugiej części spotkania, która odbędzie się w piątek 22 listopada, znajdują się na stronie wydarzenia. Relację przygotowały: Maja Stryjewska (Radio UWM FM) i Anna Wysocka (Wiadomości Uniwersyteckie).