Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza zaprasza w tym tygodniu na koncert legendarnej grupy SBB oraz… kabaretową 50-tkę Tadeusza Drozdy! W Auli im. Anny Wasilewskiej kameralnie zaśpiewa Marek Dyjak. Galeria Sowa gościć będzie natomiast Eddie Angela. W Carpenter Inn Irish Pubie zagrają: Taxi Caveman, Neon Mud i Tet, a w Klubokawiarni Kochanka – Tymon Tymański. Polecamy również imprezę Dub Night #9 w Ostródzie!
2 kwietnia (środa) – Galeria Sowa, 19:00
EDDIE ANGEL
Londyński gitarzysta Eddie Angel, początkowo malarz, zyskał sławę koncertując z wieloma znanymi muzykami w Europie, USA i na Karaibach. Współpracuje z legendami (m.in. Rogerem Mayerem) i czerpie inspiracje z klasyków bluesa i rocka. Jego muzyka łączy prostotę z efektownością, a on sam charakteryzuje ją jako połączenie Johnny’ego Casha i rock and rolla.
Skład zespołu:
– Eddie Angel – wokal, gitara
– Masahiro Todani – gitara
– Andy Blowers – bas
– Tomek Bubienczyk – perkusja
Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.
4 kwietnia (piątek) – Klubokawiarnia Kochanka, 20:00
TYMON TYMAŃSKI GRA I GADA
Tymon Tymański jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów alternatywnych – lider Kur i Miłości, Tymon The Transistors i Mu, songwriter, wokalista, multi-instrumentalista, prozaik aktor i reżyser filmowy. Od wielu lat pracuje nad scenicznym aktem solowym, który przyjął formę i improwizowanego stand-up’u, okraszonego wszechstronnym muzycznym recitalem.
Tymański to niestrudzony i arcyciekawy narrator, dysponujący sporym dystansem do własnej osoby. Ten istotny walor powoduje, że publiczność wybacza mu najbardziej niewybredne i dosadne żarty z siebie tudzież innych celebrytów. Niekiedy przekraczając granice dobrego smaku, Tymański pozostaje mówcą cywilizowanym i empatycznym, nigdy nie manifestując braku szacunku czy pogardy do drugiego człowieka.
Jego słowne improwizacje nie stronią od pikantnych szczegółów, bezkompromisowych komentarzysocjopolitycznych, rubasznych żartów obyczajowych tudzież religijno-filozoficznych dywagacji, mając charakter eksperymentalny i poszukujący, niekiedy podszyty doskonałym wyczuciem ducha absurdu oraz groteski, kiedy indziej uderzając w refleksyjne i głębokie tony. Muzyczną ilustracją zabawnego monologu artysty są jego piosenki z kultowych albumów: „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” grupy Kury, „Wesele” i „Polskie gówno” formacji Tymon The Transistors oraz jego solowego krążka pt. „Paszkwile”.
Wejściówki do wygrania w środę i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.
5 kwietnia (sobota) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00
SBB
SBB (Silesian Blues Band, a później Szukaj, Burz, Buduj) to ikoniczny zespół rocka progresywnego, który zrewolucjonizował polską scenę muzyczną od momentu swojego powstania w Siemianowicach Śląskich w 1971 roku.
Trzon zespołu stanowią trzej muzycy: klawiszowiec i wokalista Józef Skrzek, gitarzysta Apostolis Anthimos oraz perkusista Jerzy Piotrowski. To właśnie połączenie różnorodnych talentów i inspiracji muzycznych sprawiło, że SBB stało się jednym z najbardziej niepowtarzalnych zespołów w kraju i Europie.
Muzyka SBB jest znana z bogactwa brzmień i unikalnego połączenia różnorodnych gatunków muzycznych. Elementy rocka progresywnego, jazzu, bluesa, a nawet folku splatają się w ich utworach, tworząc kompleksowe i pełne emocji kompozycje. Zespół eksperymentuje z dźwiękami, tworząc hipnotyzujące aranżacje, które z jednej strony mogą być dynamiczne i energetyczne, a z drugiej – melancholijne.
SBB zdobyło uznanie nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, występując na prestiżowych festiwalach muzycznych i koncertując na całym świecie. Ich koncerty słyną z intensywności i niezwykłej ekspresji scenicznej, co sprawia, że są jednym z najważniejszych przedstawicieli muzyki progresywnej w Europie.
Wieloletnia kariera SBB zaowocowała wydaniem wielu albumów studyjnych, z których wiele uznawane jest za klasyki rocka progresywnego. Klasyczne dzieła takie jak „Pamięć” (1976), „Welcome” (1979) czy „Memento z banalnym tryptykiem” (1981) pozostają na stałe w kanonie polskiej muzyki rockowej i elektronicznej.
22 września 2016 roku po kilkakrotnie przekładanej premierze ukazał się pierwszy od 36 lat, studyjny album SBB nagrany ponownie w składzie z Jerzym Piotrowskim. Płyta nosi tytuł „Za Linią Horyzontu”. SBB to nie tylko zespół muzyczny, ale prawdziwa instytucja w polskiej historii rocka. Ich wpływ na scenę muzyczną pozostaje niezaprzeczalny, a ich twórczość nadal inspiruje nowe pokolenia artystów i fanów.
Artyści:
– JÓZEF SKRZEK – vocal,instrumenty klawiszowe,gitara
– APOSTOLIS ANTHIMOS – gitary, instrumenty perkusyjne
– JERZY PIOTROWSKI – perkusja
Wejściówki do wygrania: w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę, w środę i czwartek w UWM FM Po Południu.
5 kwietnia (sobota) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00
MAREK DYJAK – KAMERALNIE
Przygotuj się na potężny wieczór z głosem, który uderza jak grom z jasnego nieba. Marek Dyjak zabierze Cię w podróż przez nowe, jaśniejsze oblicze swojej twórczości. Artysta, który dotychczas słynął z utworów dramatycznych, teraz wprowadza widzów w pogodniejsze tony, przywołując najpiękniejsze strony życia.
Marek Dyjak ma głos absolutnie fenomenalny. Spiżowy, szeroki i ciężki, jak gdyby miał za patrona dzwon Zygmunt. Przy tym ma niepowtarzalną i intrygującą chrypę. Coś jakby bulgot siarki piekielnej we młynie do skalnego kruszywa. W dodatku zawsze rozbrzmiewa w temperaturze wrzenia. Idealnie nadaje się do śpiewania piosenek oczyszczających, w myśl pojęcia katharsis. Ten atut został już zresztą po wielekroć wykorzystany.
Ostatnio nastąpiły pozytywne zmiany w życiu prywatnym Marka Dyjaka. W związku z tym artysta proponuje widowni „nowego Dyjaka”, który wzbogaci swój wizerunek o piosenki pogodne, przywołujące również dobre strony życia człowieczego. Będzie to nieco kontrastujące przedsięwzięcie z dotychczasowym dorobkiem wokalisty, ale z wielką korzyścią dla widzów. Dyjakowi można zaufać, gdyż oprócz talentu do śpiewania i charyzmy ma jeszcze zdolność dobierania odpowiedniego repertuaru, i w tym względzie nigdy się nie pomylił.
Na scenie z Markiem Dyjakiem wystąpi pianista Mateusz Kołakowski, którego talent i doświadczenie na scenach międzynarodowych dopełnią muzycznego widowiska. Kołakowski, laureat wielu prestiżowych nagród, w tym The Most Promising Performer podczas Jazzowego Konkursu Pianistycznego w Paryżu, występował na największych scenach świata.
5 kwietnia (sobota) – Sala kameralna amfiteatru w Ostródzie, 20:15
DUB NIGHT #9 – ZION LAND SOUNDSYSTEM
9. edycja DUB NIGHT po paru latach wraca do Amfiteatru w Ostródzie!
ZION LAND SOUNDSYSTEM – projekt muzyczny, którego założycielem i liderem jest pochodzący z Otwocka – Simon Dread. Simon swoją przygodę z selekcją muzyki reggae rozpoczął od prezentowania płyt na lokalnych sesjach i festiwalach w Polsce, by w 2012 roku przenieść się do Londynu, gdzie intensywnie przyglądał się tamtejszej scenie sound systemowej, eksplorując przy okazji bogate archiwa winylowe klasycznej i współczesnej muzyki z Jamajki i Wielkiej Brytanii. W Londynie ukształtowały się koncepcje na brzmienie i inspiracje dla przyszłego, własnego sound systemu. Swój pierwszy Sound System o nazwie Sulejman Sound System zbudował w Gruzji, gdzie prowadził Reggae Bar na czarnomorskiej plaży. W 2018 osiadł w Holandii, gdzie zmontował obecny Zion Land Sound System, który pod koniec 2021 roku przewiózł do Polski. Od tego czasu razem z Migthy Marti i resztą ekipy Zion Land, regularnie organizują autorskie sesje sound systemowe w historycznym Bazarze Różyckiego na warszawskiej Pradze, a także prezentują swoją selekcję na imprezach klubowych i festiwalach w całej Polsce, m.in. Dub Kontrola, Summer Splash, Dub Clash czy Ostróda Reggae Festiwal.
Selekcja Zion Land Sound System, to przede wszystkim głęboki szacunek do jamajskich korzeni i tradycji muzyki dub. Każdy ich występ to starannie dobrane utwory, które tworzą unikalną atmosferę i zabierają słuchaczy w daleką podróż przy akompaniamencie głębokich basów i rytmicznych melodii. Misją Zion Land jest łączenie ludzi bez względu na ich pochodzenie, przez wspólne, wyjątkowe, niemal mistyczne doświadczenie muzyczne. Przyjdź na sesję i poczuj prawdziwy wajb Zion Land!
Wstęp wolny.
6 kwietnia (niedziela) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00
TADEUSZ DROZDA – OD PRL-U DO… KABARETOWA 50-KA
Jubileuszowe spotkanie z Tadeuszem Drozdą – satyrykiem, komikiem, aktorem i konferansjerem, który na scenie obecny jest od 50 lat! Tak zaprasza na nie sam jubilat:
To już 50 lat na estradzie i w telewizji. Pełne trzy pokolenia. Spotykam na ulicy tych, którzy oglądali „Śmiechu warte”, takich co tęsknią za „Herbatką u Tadka” czy też miłośników „Dyżurnego Satyryka Kraju”. Te lata to też ogromna ilość występów kabaretowych, setki napisanych monologów i piosenek. Zrobiłem remanent i powybierałem teksty, które choć są z różnych lat, dalej bawią, śmieszą i zmuszają do refleksji. Nieraz widzowie mają dylemat, czy tekst jest z roku 1988, czy może powstał przedwczoraj. Proponuję zabawę: „Od PRL-u do…” no właśnie. Dam się chętnie zaprosić z programem „KABARETOWA 50-KA”. Program trwa 80 minut, ale bywa, że tak jak ostatnio w Melbourne trwał i trwał. Do zobaczenia, bo dawno u Was nie byłem!”
Wejściówki do wygrania: w poniedziałek, wtorek i piątek w UWM FM Po Południu oraz w czwartek w Podwójnym Espresso.
6 kwietnia (niedziela) – Carpenter Inn Irish Pub, 19:00
TAXI CAVEMAN, NEON MUD, TET
Chroma Music zaprasza na koncert w ramach wspólnej trasy zespołów Taxi Caveman oraz Neon Mud w olsztyńskim pubie Carpenter Inn.
TAXI CAVEMAN (stoner rock, Warszawa)
Warszawskie trio grające szeroko zakrojony stoner rock. Pustynia im nieobca, ale raczej z okna pędzącego, zdezelowanego samochodu. Czasem zasłużą na określenie „power trio” jak się odpalą z solówkami na koncertach. Aktualnie przeddzień wydania czwartego albumu. Pozostałe trzy ukazały się nakładem Interstellar Smoke Records (z pomocą Piranha Music przy debiucie).
NEON MUD (stoner / doom / rock&roll, Warszawa)
Brudna abominacja z Warszawy oscylująca pomiędzy ostrym czadowaniem dla fanów bezkompromisowego rocka z pazurem, a doomowymi opowieściami prosto z gotyckiej krypty! Typy z tak różnorodnych kapel jak Violent Creed, Pavement Pizza, Hate i Banisher. Ktoś powiedział „Fajna muzyczka. Taka do jazdy na motorze po heroinie”. Zespół zaprezentował się na Mystic Festivalu w 2022 roku, zagrał 2 bardzo udane trasy po Polsce w 2023 roku, zagrał na festiwalach Rockowisko Zwierzyniec 2024 oraz Leśny Fest 2024. Nowa bagnista płyta nadchodzi w 2025 roku!
TET (rock psychodeliczny)
Muzyka zespołu Tet to energetyczny, wielowarstwowy, ciężki rock psychodeliczny, obejmujący szerokie spektrum brzmień od spokojnych i medytacyjnych pasaży po ciężkie, fuzzowe riffy rodem ze stoner dooma. Tet opiera swoją muzykę w znacznej mierze na improwizacji oraz energetycznych wykonaniach na żywo, czerpiąc wpływy z różnych gatunków – krautrocka, rocka progresywnego, doom metalu i polskiej psychodelii lat 70-tych. Teksty, pisane i wykonywane po polsku, wykorzystują motywy realizmu magicznego, snując wizje krain i przeżyć na skraju jawy i snu.Od 2021 r. Tet wystąpił na licznych koncertach i festiwalach, między innymi na Red Smoke Festival (2023) czy Mountain Jam Generator Party (2024) – spotykając się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Debiutancki album zespołu ukazał się 12 kwietnia 2024 roku.
Wejściówki do wygrania: w poniedziałek i w środę w audycji Uwierz w Muzykę.