Przed nami jedno z ostatnich tego lata szantowych spotkań na olsztyńskim starym mieście. Na scenie plenerowej przed Galerią Sowa wystąpi w tym tygodniu grupa EKT Gdynia. W tym samym miejscu zaprezentuje się także projekt Potrójne Jot (Jan Gałach, Joanna Pilarska, Jacek Jaguś). W Amfiteatrze im. Czesława Niemena piosenki z kultowej płyty „Miłość w czasach popkultury” zagra zespół Myslovitz, a w Parku Jakubowo program „EMOCyJA” zaprezentuje formacja Żywioły. Zapraszamy także do Iławy na kolejną odsłonę wakacyjnego cyklu Rock nad Jeziorakiem. W Amfiteatrze im. Louisa Armstronga pojawią się: Closterkeller, Muchy oraz Titus Tommy Gunn.
22 sierpnia (czwartek) – Scena plenerowa przed Galerią Sowa, 19:00
EKT GDYNIA
W ramach cyklu LETNIA ODYSEJA MOK w Olsztynie zaprasza na sierpniowe spotkania z piosenką żeglarską, realizowane ze środków finansowych gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
W czwartkowe wieczory sierpnia spotykamy się w zacisznych okolicach Galerii Sowa, by pobujać się niczym na łodziach przemierzających warmińskie i mazurskie jeziora, a i zakrzyknąć od czasu do czasu coś po żeglarsku! Wiemy, że w Olsztynie tych wydarzeń nie trzeba specjalnie reklamować, wiemy, że czekacie na nie każdego lata!
Na szantowej scenie Olsztyna tego lata zagrali już i zagrają dla Państwa:
1.08 – Zejman i Garkumpel
8.08 – Atlantyda
15.08 – The Pioruners
22.08 – EKT Gdynia
29.08 – Mietek Folk
Zespół EKT Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej, występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej takich jak m.in. WŁÓCZĘGA w Zielonej Górze, YAPA w Łodzi, BAZUNA czy BAKCYNALIA w Lublinie.
Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu. Od wielu lat EKT Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych, jak SHANTIES w Krakowie i Charzykowych, SZANTY we Wrocławiu, SZANTY w Giżycku, TRATWA w Katowicach czy KNAGA ‘2001, 2002, 2004 w Toronto, Montrealu.
EKT Gdynia doskonale potrafi łączyć rockowe brzmienie i spokojną, stonowaną balladę. Potrafi bawić i wzruszać zróżnicowaną wiekowo publiczność. Grono fanów zespołu to zarówno kilkuletnie dzieci, jak również młodzież i dorośli.
Wstęp wolny!
23 sierpnia (piątek) – Galeria Sowa, 19:00
POTRÓJNE JOT: JAN GAŁACH, JOANNA PILARSKA I JACEK JAGUŚ
Potrójne Jot to projekt muzyczny pomysłu Jana Gałach, a do którego zaangażował również Joannę Pilarską oraz Jacka Jagusia. Wyjątkowa seria koncertów, która odbędzie się w sierpniu, da możliwość trzem niebywale utalentowanych artystom połączyć swoje siły, by stworzyć niezapomniane muzyczne doświadczenie. Jan Gałach, wybitny skrzypek, Joanna Pilarska, znakomita wokalistka, oraz Jacek Jaguś, mistrz gitary, wyruszą w unikatową trasę koncertową, która obejmie trzy polskie miasta: Magdalenkę, Ostrołękę i Olsztyn.
Muzyczne wieczory spędzone w ich towarzystwie będą prawdziwą ucztą dla zmysłów. Trio zaprezentuje szeroki repertuar, idealnie wpasowujący się w atmosferę letnich, sierpniowych wieczorów. Wspólne występy Jana Gałacha, Joanny Pilarskiej i Jacka Jagusia obiecują wyjątkowe połączenie wirtuozerii skrzypiec, magii wokalu oraz niezapomnianych dźwięków gitary.
Nie przegapcie okazji, aby doświadczyć na żywo magii muzyki w wykonaniu Jana Gałacha, Joanny Pilarskiej i Jacka Jagusia. Ta trasa koncertowa to nie tylko koncerty, to prawdziwe muzyczne wydarzenie, które zostanie z Wami na długo. Rezerwujcie bilety już teraz i przygotujcie się na niezapomniane sierpniowe wieczory z najlepszą muzyką!
Joanna Pilarska – śpiewająca autorka związana z poznańską sceną artystyczną. Jej kompozycje utrzymane są w szeroko pojętej stylistyce folkowej. Występowała zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach bluesowych, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Dwukrotnie uplasowała się na 3 pozycji w kategorii bluesowa wokalistka roku w ankiecie kwartalnika Twój Blues oraz Blues Top Wielkopolski. Współtworzyła żeńskie trio Woman Blues Band (2005), współpracowała z zespołem Na Drodze, z którym nagrała płytę „Tam, gdzie zaczyna się mój świat” (2007). Piosenki z jej autorskiej płyty ,, Something Good” (2013) znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu Miguela Gaudencio „Pragnienie Piękna”. W 2014 roku pojawiła się kolejna płyta – Pilarska & Gąszewski „Blues Live in Poznań”. W 2015 Joanna Pilarska jako jedyna polka wygrała plebiscyt międzynarodowej platformy Artist Signal.
Jan Gałach – buntownik ze skrzypcami, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Multiinstrumentalista grający przede wszystkim na skrzypcach, ale równie dobrze radzi sobie z cajonem czy gitarą. Kompozytor i aranżer. Może się pochwalić współpracą z największymi w Polsce, m.in.: Dżem, Martyna Jakubowicz, 4 Szmery, Leszek Winder, Jan Kyks Skrzek, Śląska Grupa Bluesowa, Sebastian Riedel czy z Kasą Chorych. Od 2014 na stałe nawiązał współpracę z Maciejem Balcarem. Ma intrygujący talent aranżowania środowiska charakterystycznego dla muzyki bluesowej, jako podłoża i fundamentu dla rockowo-folkowych improwizacji. Już od kilku lat jest nagradzany tytułem najlepszego multiinstrumentalisty wg magazynu „Twój blues” – ma na swoim koncie 10 takich wyróżnień. Aktualnie szykuje się do premiery kolejnego, autorskiego krążka „Dreamer”
Jacek Jaguś – wokalista i gitarzysta pochodzący z Jeleniej Góry, założyciel zespołu J.J. Band. W roku 2001 został uznany najlepszym gitarzystą warsztatów Blues nad Bobrem i odebrał nagrodę im. Michała Kobusiaka. J.J. Band zdobył miano jednej z najlepszych grup bluesowych w Polsce, a także szereg nagród festiwalowych. Grupa ma na koncie występy na wszystkich znaczących festiwalach bluesowych w Polsce. W 2010 roku trzeci album studyjny zespołu – J.J. Band i Przyjaciele grają Nalepę – otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii blues. Obecnie dołączył do składu supergrupy Jan Gałach Band.
Wejściówka do wygrania w poniedziałek w audycji UWM FM Po Południu i we wtorek w Uwierz w Muzykę.
23 sierpnia (piątek) – Amfiteatr im. Czesława Niemena, 20:00
MYSLOVITZ – 25 LAT MIŁOŚCI W CZASACH POPKULTURY
W ramach cyklu LETNIA ODYSEJA w olsztyńskim Amfiteatrze wystąpi zespół MYSLOVITZ! MOK w Olsztynie serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert „25 lat Miłości w czasach popkultury” w piątek 23 sierpnia o 20:00.
Takich albumów – kamieni milowych w historii polskiej muzyki rockowej – jest może kilkadziesiąt. Każdy artysta chciałby mieć taki w swoim dorobku. Taki, który oprócz lawiny branżowych nagród i szczerego uznania krytyków, zyskuje niebywałą popularność wśród słuchaczy i zwykłych fanów muzyki niemal każdego gatunku.
„Miłość w czasach popkultury” jest w dyskografii zespołu Myslovitz albumem szczególnym. Wydany w 1999 roku, wywindował grupę z Mysłowic na szczyty polskich list przebojów oraz na najlepsze sceny i festiwale Europy, na których przez kilka następnych lat występował u boku wielkich światowych sław.
Myslovitz, ikona sceny alternatywnej, dzięki kilku przebojom z tej płyty („Długość dźwięku samotności”, „Chłopcy”, „Dla ciebie”, „Kraków”, „My”) trafił pod przysłowiowe strzechy, nie tracąc nic ze swojej autentyczności, muzycznej wrażliwości i poetyckości. Można powiedzieć, że „Miłość w czasach popkultury” odmieniła na kolejną dekadę oblicze polskiej sceny pop-rockowej. Wiele cytatów z tej płyty zagościło na stałe w słownikach inteligenckiej młodzieży. Teksty, choć niełatwe i nieoczywiste, trafiły do kanonu i są dziś publikowane w podręcznikach i encyklopediach muzyki.
Aktualnie zespół Myslovitz przeżywa drugą młodość, a piosenki z „Miłości w czasach popkultury” są dla dzisiejszej młodzieży odwiedzającej koncerty zespołu wręcz kultowe. Choć większości z tych osób nie było jeszcze na świecie, kiedy królowały na listach przebojów. „Miłość w czasach popkultury” wychowała już dwa pokolenia słuchaczy.
W 2024 roku, czyli 25 lat od premiery, ukaże się wznowienie albumu z oryginalną okładką autorstwa Ryszarda Horowitza, a zespół wspierany od czterech lat przez nowego wokalistę, Mateusza Parzymięso, który sam ukształtował swoją muzyczną tożsamość na muzyce Myslovitz sprzed ponad dwóch dekad, wyruszy w trasę koncertową, podczas której zagra cały album „Miłość w czasach popkultury”. Wzbogacony oczywiście o kilka najważniejszych utworów z pozostałych płyt oraz z najnowszej, „Wszystkie narkotyki świata”, która ukazała się w 2023 roku i pozwoliła zespołowi rozgościć się z powrotem w najlepszych klubach i salach koncertowych w kraju.
Koncert wyprzedany!
24 sierpnia (sobota) – Amfiteatr im. Louisa Armstronga w Iławie, 19:00
ROCK NAD JEZIORAKIEM
Iławskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną edycję wydarzenia – Rock nad Jeziorakiem. Już 24 sierpnia 2024 r. w Amfiteatrze Miejskim w Iławie wieczór pełen rockowych brzmień. Start koncertu o godzinie 19:00. Na scenie pojawią się trzy znakomite zespoły, które zadowolą zarówno miłośników klasycznego rocka, jak i fanów nowoczesnych dźwięków.
Wystąpią:
CLOSTERKELLER – ikona polskiego rocka gotyckiego, z charyzmatyczną Anją Orthodox na czele. Zespół, który od lat zachwyca swoją mroczną, pełną emocji twórczością, zaprezentuje swoje największe hity, a także utwory z najnowszego albumu.
MUCHY – jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny alternatywnej, który od lat wprowadza na koncerty energię i niezapomniane melodie. Ich muzyka to mieszanka rocka, indie i nowoczesnych brzmień, która z pewnością porwie publiczność.
TITUS TOMMY GUNN – solowy projekt Tomasza „Titusa” Pukackiego, legendarnego frontmana zespołu Acid Drinkers. Jego występ to gwarancja solidnej dawki rock’n’rolla, z domieszką punkowej energii i charakterystycznego dla Titusa poczucia humoru.
Wejściówki do wygrania we wtorek i środę w audycji UWM FM Po Południu.
25 sierpnia (niedziela) – Park Jakubowo, 18:00
ŻYWIOŁY
W ramach cyklu LETNIA ODYSEJA w olsztyńskim Parku Jakubowo wystąpi grupa Żywioły! MOK w Olsztynie serdecznie zaprasza na bezpłatny koncert w niedzielę 25 sierpnia o 18:00 na plenerowej scenie w sąsiedztwie jeziorka Mummel. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Kultura w Parku!”, finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Kwintet Żywioły został założony w setne urodziny Astora Piazzolli i debiutował z autorskim materiałem na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Od tamtej pory zespół prężnie działa, grając nie tylko koncerty, ale także współtworząc liczne multisensoryczne wydarzenia artystyczne, łączące sztuki plastyczne, literaturę czy teatr z muzyką na żywo.
Akustyczna, ilustracyjna, niedzisiejsza, paradoksalnie nowatorska… W ten sposób chyba najprościej można opisać muzykę kwintetu Żywioły. Jest to połączenie różnorodnych gatunków muzycznych, takich jak: tango nuevo, new jazz musette, klasyki oraz etno (jak cztery żywioły stanowiące eter), co latem 2022 zostało docenione przez organizatorów i publiczność zgromadzoną podczas międzynarodowego „Blender Art Festiwal”. Przez ostatnie lata muzyka kwintetu Żywioły wielokrotnie była inspiracją dla artystów plastyków i literatów, co z kolei zaowocowało powstaniem wielu oryginalnych dzieł sztuki, a kompozycje Żywiołów zyskały przewrotne miano „Bezużyteczne, acz inspirujące” (w opozycji do wszechogarniającej muzyki użytkowej).
Skład:
Mateusz Cwaliński – akordeon
Ola Sitarz – skrzypce
Magda Marschall – wiolonczela
Natalia Vanessa Ciukszo Wodzicka – kontrabas
Konrad „Domino” Wieteska – perkusjonalia
W Jakubowie zespół zaprezentuje koncert pod nazwą „EMOCyJA”, stanowiącą połączenie słów „emocja” oraz „cyja” (co w gwarze kurpiowskiej oznacza akordeon). Nazwa koncertu ściśle wiąże się z muzycznym repertuarem, ponieważ poszczególne kompozycje reprezentować będą rozmaite stany emocjonalne jak np: rozterki, ukojenie, nostalgia czy obłuda.
Fuzja gatunków muzycznych, którą zaprezentuje kwintet Żywioły udowodni Państwu, że folklor nie jedno ma imię (swoje korzenie ma w kopalni w Buenos Aires, na Paryskich uliczkach czy na spokojnej warmińskiej wsi).
Podczas koncertu usłyszeć będzie można inspiracje zaczerpnięte z argentyńskiego tango, francuskiego musette, muzyki klezmerskiej oraz folkloru polskiego, a wspólnym mianownikiem wszystkich kompozycji będą ukryte w dźwiękach emocje. Zarówno sympatycy bezpiecznej, lirycznej frazy, jak i miłośnicy „mocnego uderzenia” oraz nagłych „zwrotów akcji” znajdą coś dla siebie.
Wstęp wolny!