RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Koncertowy początek grudnia. Punk, post-metal, jazz i ragga!

Napisane przez dnia

Wraz z początkiem grudnia na koncertowym horyzoncie widać już powoli świąteczną przerwę. Jeżeli chcecie jeszcze w tym roku doświadczyć muzycznych wrażeń, to może być ostatnia okazja. W tym tygodniu Galeria Sowa zaprasza na Mikołajki z Wodnym Patrolem i występ wirtuozów: Raduli Squad & Bernard Maseli. W Scenie Zgrzyt w piątek post metal, doom i folk zagrają Dymna Lova, Datûra i Asteriæ, a w niedzielę zarapuje Belmondawg. Ragga, reggae i rap wybrzmią w Carpenter Inn podczas imprezy Lonely Tree Sound i ich gości. W auli CEiIK-u wystąpią punkowi weterani KSU i The Bill. Dla naszych słuchaczy mamy zaproszenia.

 

 

5 grudnia (czwartek) – Galeria Sowa, 19:00

ŻEGLARSKIE MIKOŁAJKI Z WODNYM PATROLEM

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen muzyki, świątecznego klimatu i jeziorno-morskich opowieści! Zespół Wodny Patrol z Olsztyna przygotował dla Państwa koncert „Żeglarskie Mikołajki”. W trakcie koncertu zabrzmią najbardziej znane i lubiane piosenki szantowe, przenoszące słuchaczy w świat jeziorno-morskich przygód i żeglarskiej braci. Muzyczny repertuar zostanie wzbogacony o akcenty nawiązujące do nadchodzących Mikołajek, dzięki czemu wieczór stanie się niezapomnianym wstępem do świątecznej atmosfery. Podczas wydarzenia odbędą się „konkursy z atrakcyjnymi nagrodami”, których fundatorem jest GRUPA WIND. Zachęcamy do udziału. Każdy będzie miał szansę na świetną zabawę i zdobycie mikołajkowych upominków.

Zaproszenie czeka w poniedziałek w Uwierz w Muzykę.

 

 

6 grudnia (piątek) – Scena Zgrzyt, 19:00

DYMNA LOTVA, DATURA, ASTERIAE

Dymna Lotva (post/black-metal/doom/folk)

Dymna Lotva łączy doom i post black metal, dodając czasami dsbm i elementy folkowe. Ze względu na wykorzystanie prawdziwych historii w tekstach, styl muzyków bywa nazywany „dokumentalnym metalem”. Dymna Lotva powstała jako studyjny projekt kompozytora Jauhiena Czarkasawa i wokalistki Katsiaryny Mankievich w 2015 roku w Mińsku na Białorusi. Już w 2016 roku ukazał się debiutancki LP „The Land Under The Black Wings: Swamp”. Rok później ukazał się drugi album „Wormwood”, poświęcony katastrofie w Czarnobylu. Wkrótce Dymna Lotva stała się jednym z najbardziej aktywnych koncertowych zespołów metalowych na Białorusi.

W 2020 roku muzycy otwarcie wspierali protesty przeciwko dyktaturze. Z tego powodu latem 2021 r. wszystkie koncerty Dymna Lotva na Białorusi zostały zakazane. Wokalistka uciekła na Ukrainę, aby uniknąć uwięzienia. Spotkała się z rosyjską inwazją w Irpiniu. Dopiero pod koniec 2022 roku muzykom udało się ponownie spotkać w Warszawie. W sierpniu 2023 roku trzeci album „The Land Under The Black Wings: Blood” został wydany przez niemiecki label Prophecy Productions. Jest to konceptualny album o wojnie i okupacji. Jesienią 2023 roku na Prophecy Fest zespół powrócił na scenę w nowym składzie zebranym w Polsce.

Datûra (progressive/post-metal/dark-folk)

Datûra to warszawski kwintet założony w 2020 r. w Warszawie. Ich nieoczywista mieszanka post-metalu z progresją i dark-folkiem oczarowuje coraz to większe grono słuchaczy. Zespół ma na koncie dwa świetnie przyjęte wydawnictwa, mini-album „Datûra” z 2022 r. i świeżo wydany długogrający album „Obsidian” z czerwca tego roku, a także pamiętny występ na festiwalu Summer Dying Loud w 2023 r. W muzyce Datûry skomplikowane i budujące napięcie kompozycje opowiadają historie z pogranicza snu i jawy; transowe rytmy i majestatyczne, powolne riffy przeplatają się z melancholijnymi melodiami, a krzyki rozpaczy z kojącymi, eterycznymi śpiewami. Ich występy są określane są mianem mistycznych przeżyć.

Asteriæ (post-metal/post-hardcore/black-gaze)

Asteriæ to pięcio-osobowy skład grający smutny, łapiący za serducho post-metal. Łączą ze sobą wściekłe blasty z gitarowymi przestrzeniami, przesterowany bas z krzykiem, gruz z topniejącym śniegiem. Ich występy to ogromna dawka emocji chwytających za gardło i przyprawiających o ciarki na całym ciele. Skład powstał w 2019 r., a w lutym 2023 r. światło dzienne ujrzał ich pierwszy, długogrający album pod tytułem „Gasnąc”. Na równą rocznicę wydania płyty, chłopaki przygotowali sesję nagraną w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szybie – Black Vine Sessions #2, na której można premierowo posłuchać utworu niejako zapowiadającego wydanie kolejnej płyty mającej ukazać się w przyszłym roku.

Zaproszenia czekają we wtorek i środę w Uwierz w Muzykę oraz w czwartek w Zakładzie Patologii Dźwięku. 

 

 

6 grudnia (piątek) – Galeria Sowa, 19:00

RADULI SQUAD gościnnie BERNARD MASELI

Marek Raduli – gitara
Bernard Maseli – wibrafon
Mirosław Wiśniewski – bas
Paweł Dobrowolski – perkusja

Raduli Squad to formacja wykonująca autorski program instrumentalny, składający się z kompozycji członków zespołu.

Marek Raduli zasłynął jako gitarzysta rockowy dzięki swojej współpracy z zespołami Banda i Wanda, Bajm, Grupa Tadeusza Nalepy i Budka Suflera. Przełom wieków okazał się także przełomem w karierze Marka Raduli. Rezygnacja ze świata „top-pop” i rozpoczęcie działalności na własny rachunek zaowocowało niezwykłymi spotkaniami, płytami i niezliczonymi koncertami na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami.
Zarówno autorskie projekty (PiR2, SQUAD), jak i współpraca w zespołach Krzysztofa Ścierańskiego, Zbigniewa Jakubka, w supergrupie The Colors czy wreszcie w legendarnym Laboratorium – utrwaliły status Marka Raduli jako ikony ambitnej, niszowej sceny jazz-rockowej w Polsce. Nieustannie eksperymentujący i poszukujący nowych obszarów w muzyce – z pewnością jeszcze wiele razy nas zaskoczy i zainspiruje…

Bernard Maseli należy do grona najlepiej rozpoznawanych artystów polskiej sceny jazzowej. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował w 1985 roku w zespole Walk Away, z którym zdobył Grand Prix podczas Jazzu nad Odrą oraz główną nagrodę jako solista. W latach 1987-90 był członkiem Young Power, w 1993 grał w duecie ze Zbigniewem Jakubkiem, w 1997 z wibrafonistą Ireneuszem Głykiem. W rok później rozpoczął, trwającą do dziś, współpracę z Krzysztofem Ścierańskim. W 1999 roku utworzył zespół The Globetrotters, który zdobył ogromną popularność i zagrał ok. 350 koncertów. Występował i nagrywał m.in. z Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Anną Serafińską, Katarzyną Klich, Anną Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Mieczysławem Szcześniakiem, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Preisnerem. W jego projektach brały udział gwiazdy światowego jazzu, m.in. Mino Cinelu, Bill Bruford, Mike Stern, Frank Gambale, Eric Marienthal, Steve Logan, Paul Wertico. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał około sto płyt.

Paweł Dobrowolski to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji Adama Buczka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Jest wykładowcą w klasie perkusji na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Miał okazję występować i współpracować z takimi artystami jak: Anna Maria Jopek, Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck i wielu innych.

Mirosław Wiśniewski to klasycznie wykształcony kontrabasista i gitarzysta basowy. Wszechstronny muzyk współpracujący z wieloma studiami nagrań i koncernami płytowymi jako muzyk sesyjny. Laureat wielu nagród solistycznych na uznanych festiwalach jazzowych polskich i zagranicznych. Współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi, m.in. – Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim i Ewą Bem, a także z czołowymi postaciami ze szczytu jazzu amerykańskiego – Deanem Brownem, Dave’em Fiuczynskim, Erikiem Marienthalem, Davidem Lamarem, Stanleyem Turrentine’em i innymi. Długoletni basista Big Warsaw Band. Człowiek do zadań specjalnych, obdarzony niesamowitym stylem i wyczuciem muzycznym – znany z występów z czołówką polskich gwiazd, do których należą między innymi: Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski i wielu innych. Można pokusić się o stwierdzenie, że Mirosław Wiśniewski „wychował” i zainspirował wielu młodych, doskonałych basistów, a jego charakter sprawia, że jest ceniony zarówno przez kolegów z branży jak i uczniów warsztatów i klinik instrumentalnych.

Zaproszenie czeka we wtorek w Uwierz w Muzykę. 

 

 

7 grudnia (sobota) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00

KSU, THE BILL

KSU zaprasza na trasę koncertową „Idź pod prąd 2024” z okazji 35-lecia wydania analogowego albumu „Pod Prąd” i premiery filmu o zespole.
Z radością ogłaszamy, że legendarny zespół punkrockowy KSU rusza w ogólnopolską trasę koncertową „Idź pod prąd 2024”. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne organizowane jest z okazji 35. rocznicy wydania analogowego kultowej płyty „Pod Prąd”. Jednocześnie, fani będą mieli okazję świętować premierę długo oczekiwanego filmu opowiadającego historię zespołu, który przeszedł drogę od małego miasteczka Ustrzyki Dolne do ogólnopolskiej sceny muzycznej.

Film, zatytułowany „Idź pod prąd” miał swoją premierę pod szyldem Superconic Production, z Wiesławem Paluchem jako reżyserem oraz współscenarzystą wraz z Domanem Nowakowskim. Obraz ten jest finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jego dystrybucję kinową zapewnia TVP Dystrybucja Kinowa. Premiera filmu odbyła się 27 września 2024 roku. Film opowiada o początkach zespołu w drugiej połowie lat 70., kiedy to grupa młodych entuzjastów, zainspirowanych kulturą punk i zespołem Sex Pistols, decyduje się założyć własny zespół muzyczny w przeciwieństwie do represyjnych działań ówczesnej władzy. W rolach głównych zobaczymy m.in. Ignacego Lissa jako Siczkę, lidera zespołu, oraz Macieja Piotrowskiego, Igora Paszczyka, Bartłomieja Deklewę i innych, którzy wcielają się w pozostałych członków zespołu i ich bliskich.

Trasa koncertowa „Idź pod prąd 2024” to nie tylko celebracja ważnej rocznicy, ale także okazja do przeżycia na nowo ducha buntu i wolności, który zawsze cechował muzykę KSU. Zapraszamy wszystkich fanów starych i nowych na koncerty, które pozwolą zgłębić historię punk rocka w Polsce oraz oddać hołd twórczości, która przetrwała próbę czasu.

Zaproszenia czekają w poniedziałek, środę i piątek w UWM FM Po Południu oraz w czwartek w Uwierz w Muzykę i Rockbloku. 

 

 

7 grudnia (sobota) – Carpenter Inn, 21:00

ASTRAL RAGGA VIBES

Schyłek kolejnego pełnego uroku roku nadchodzi! Dziejba się dzieje, Natura w zgodzie z cyklami rezonuje z dziećmi planety płynąc przez kosmiczne knieje. Zatem oto astralna podróż w rytmie ragga, podczas mistycznego pulsu Ziemi i rytmu serc w metafizycznych dźwiękach astrala. Soundsystem w przekroju muzycznego klimatu w live actowej formie reggae/ragga mystic rap digital dub etno rootsu funk dancehallowej poezji! Zapraszamy na piękną celebrację Szczodrych Godów, gdy światłość jaśnieje bardziej, a ciemność staje przed nami mrocznym blaskiem. Pora ciemna, pora jasna w słodkim centrum miasta we wspaniałym towarzystwie i szamańskich dźwiękach! Celebracja odbędzie się przy olsztyńskim Targu Rybnym w słynnym Pubie Carpenter Inn. Zatem zbierajcie się całymi plemionami i do zobaczenia w przestrzeniach! Zagrają:

Lonely Tree Sound [Olsztyn]
Neithan [Wrocław]
Ciocia Olson [Ostróda]
RootBoy [Ostróda/Olsztyn]
DJ BRD [Bartoszyce]

LONELY TREE SOUND

Lonely Tree Sound to mistyczny kolektyw wywodzący się z Warmii, z peryferii leśnego królestwa Pieczewa i Jarot, spod słynnego Samotnego Drzewa. Członkami ekipy są MC filozof i autor tekstów Gorzki aka Binx oraz producenci i selektorzy Paidah i Sender. Zespół ma na swoim koncie trzy długogrające albumy, a obecnie skupia się na kolejnym nowym wydawnictwie o etniczno-DUBowym i rdzennym słowiańskim charakterze.
Re-ewolucja świadomości, duchowe przebudzenie w oparciu o miłość do Natury i uprawę kultury, słowa o zdarzeniach i kulturowych tworach, mistyczna mowa o rzeczywistości! Digital DUB inna area…

NEITHAN

Miłośnik gór, lasów oraz muzycznych wędrówek wokół szeroko rozumianego reggae. W swoich utworach wkłada jamajską rytmikę oraz rapową technikę składania rymów do polskich tekstów. Porusza głównie tematy rozwoju wewnętrznego, relacji człowieka z naturą oraz znaczenia sztuki. Wszystko to na różnorodnych podkładach z zakresu dub, UK sound, dubstep, reggae oraz hip hop. Na scenie towarzyszą mu Dj Endżmen oraz wokalistka Ewela. Neithan jest współzałożycielem oraz członkiem kolektywu SZRONOWA, w 2022 roku zadebiutował płytą pt.”Ze Szlaku”. Obecnie pracuje nad kolejnym solowym krążkiem!

CIOCIA OLSON

Ostródzka artystka, określająca swoją muzykę jako niesklasyfikowaną gatunkowo. Dawniej, kiedy zaczynała swoją muzyczną przygodę opierała się głównie na rytmach reggae i roots. Posiada na swoim koncie wydawnictwo pt. „Baza”. Obdarzona wspaniałym mocnym ciepłym i charyzmatycznym głosem i pociągającym przekazem rezonującym z ideami Teraz zaś prezentuje wymieszane style i gitarowe brzmienia, które kołyszą ciało i dusze.

ROOTBOY

RootBoy jest przedstawicielem młodego pokolenia reggae w Polsce. Pochodzi z Ostródy, a związany jest z Olsztynem. Jak mówi o sobie: „Wiem, że kultura potrzebuje świeżości, więc J E S T E M. Wychowałem się na muzyce reggae i za jej pomocą chcę nieść dalej to, czego uczy mnie życie”. Ostatnie wydanie nosi tytuł „RootBoy EP” i stanowi prolog do jego dalszej twórczości. Usłyszycie tam trochę jego osobistych przeżyć i poglądów na świat. Oprócz muzyki z EPki pojawi się jego kilka świeżych produkcji, stworzonych na zdobytym przez letni okres koncertowy doświadczeniem! Tworzy muzykę raggamuffin, którą rozprzestrzenia razem z legendarnym DJem BRD.

DJ BRD

Legendarny DJ, reprezentant Zabij Nudę jest starym załogantem z Bartoszyc, któremu nie obce są klimaty ragga, reggae jungle, break, dnb! Organizator imprez, dobra dusza hip-hopowego świata, która potrafi uraczyć selekcją każdego nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Ponadto wspiera Rootboya podczas jego występów okraszając muzyką i scratchami jego muzykę. Energiczna selekcja o jakiej długo nie zapomnicie!

Zaproszenia czekają w środę w Uwierz w Muzykę. 

 

 

8 grudnia(niedziela) – Scena Zgrzyt, 18:30

BELMONDAWG,EXPO2000, YOMENIK

Belmondo, Belmondawg, Młody G z Gdyni – bez względu na ksywkę, oto jedna z najbarwniejszych postaci polskiej rap sceny. Autor nośnych wersów, które trafiają do potocznego języka i za które pokochali go odbiorcy. Na koncercie pojawi się w towarzystwie Expo 2000 oraz Yomenika. Spodziewajcie się prezentacji materiału z kultowego już minialbumu H.A.U. (Hustle As Usual), ostatnich singli, starych dobrych hitów, oraz niepublikowanych do tej pory utworów.

Zaproszenia czekają we wtorek i w czwartek w UWM FM Po Południu.

 

8 grudnia (niedziela) – Galeria Sowa, 19:00

PRZEMYSŁAW GRUDZIŃSKI: PIOSENKI JACKA KACZMARSKIEGO

Zapraszamy na wieczór z piosenkami Jacka Kaczmarskiego – najwybitniejszego polskiego autora piosenki literackiej, zmarłego w 2004 roku.
Będzie to wybór przekrojowy: od młodzieńczych pieśni po wiersze dojrzałego artysty; utwory z wielką historią w tle oraz intymne liryki; ballady o humorystycznym zabarwieniu, jak i literackie ekfrazy. Usłyszymy utwory powszechnie znane i te rzadziej wykonywane, ukazujące refleksyjny charakter poezji Kaczmarskiego. Ich wspólnym mianownikiem jest jednostka ludzka i jej ponadczasowe próby mierzenia się z Losem.
Wykona je Przemysław Grudziński – gitarzysta, wokalista i pasjonat twórczości Jacka Kaczmarskiego. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na konkursach i przeglądach piosenki poetyckiej, m.in. laureat III miejsca w ogólnopolskim konkursie twórczości Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” 2024 w Bydgoszczy.

Interpretacje Przemysława Grudzińskiego to spójne i przemyślane koncepcje; wolne od biernego naśladownictwa przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego charakteru wykonywanych kompozycji. Jego występy to osobista opowieść o fascynacji twórczością Poety; wykonania pełne pasji, wzbogacone interesującymi zapowiedziami utworów.

Zaproszenie czeka w środę w audycji Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków. 


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist